www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Probleme Acorduri Cu Barre


Guest Paulie_Chris
 Share

Recommended Posts

Guest Paulie_Chris

Salut, ma numesc Paul si cant de vreo 2 luni la chitara. Detin in prezent un Fender CD 60 CE electroacustic pe care l-am luat prin noiembrie.

Am invatat acordurile open de baza ( A, D, G, E, C, Dm, Em, Am ) si ca teorie constructia gamelor majore si minore, pentatonice, intervale muzicale, constructia acordurilor.

 

Problema cea mai mare care o am acum sunt acordurile cu barre. Precizez ca nici nu am insistat foarte mult pe ele, dar pur si simplu trebuie sa apas foarte tare corzile ca sa sune curat. Si asta pe un acord D, cu indexul barre pe spatiul 10, unde teoretic ar trebui sa fie mult mai usor de apasat decat spre varful grifului.

 

De exemplu, un Fm cu barre pe spatiul 1 imi iese foarte greu, si coarda a 3-a suna mereu infundat ( daca iau acord F suna bine, pentru ca apas cu mijlociu pe spatiul 2). Ma rupe muschiul de la degetul mare, la cat de tare tin contra pe grif.

 

Daca astea mai sunt cum mai sunt, un acord care mi se pare imposibil este C cu indexul barre pe spatiul 3, primele 5 corzi si inelarul barre pe spatiul 5, corzile 2, 3 si 4. Pur si simplu nu pot sa flexez inelarul atat de mult, incat sa nu se auda prima coarda infundat. Si cu cat apas mai tare, simt ca se rupe degetul :)

 

Am incercat si pe chitara electrica si imi ies mult mai usor acordurile cu barre, fara sa depun un efort considerabil. Parca sunt mult mai moi corzile.

 

Ce as putea sa fac? Sa ma chinui in continuare pana or sa imi iasa ? Daca mi-as lua niste corzi mai subtiri, de electrica , de exemplu .009 - .042 s-ar potrivi pe chitara acustica? Totusi am masurat si la chitara mea (cu rigla :) ), diametrul celei mai groase corzi si mi-a iesit cam 1 mm, adica 0.040 inci. Dar pare mai groasa decat cea de la o electrica si nu am gasit pe net niciun producator sa faca corzi de acustica mai subtiri de 0.046, ceea ce inseamna ca probabil am masurat gresit.

 

Va multumesc in avans pentru viitoare sfaturi/lamuriri !

Link to comment
Share on other sites

Guest AlexZander

Ia hai sa iti explic cum si mie imi explica cineva....

 

Imagineaza-ti k tii in mana o portocala... sau si mai bine...imagineaza-ti k tii in mana un san...

 

Nu apasa chiar asa de tare , incearca sa gasesti o pozitie in care acordul sa sune binisor si in care sa nu iti mutilezi vreun deget.... lasi timpul sa isi faca treaba si o sa sune din ce in ce mai bine :)

 

succes :)

Edited by AlexZander
Link to comment
Share on other sites

Nu trebuie sa apesi foarte tare corzile pt ca pe langa oboseala vei intinde corzile prea tare si vei strica intonatia (ca la benduri). Trebuie sa apesi suficient cat sa le tii fixe. Loveste mai usor cu pana daca simti ca dai prea tare. E o chestie de control si atat in final. In cel mai rau caz acordezi totul un semiton mai jos si vei avea corzi mai moi dar risc de buzz ceva mai mare.

 

A.. si nu tine in continuu aceeasi pozitie ca atunci obosesti cel mai repede.

 

Poti cumpara corzi de .010 pt acustica si poti incerca chiar si corzi de electrica dar va suna un pic mai nasol.

Edited by gadjo
Link to comment
Share on other sites

Guest Sam The Pirate
lol asta da explicatie :)

 

Adevarat! :) Omu' stie sa explice :)

 

Cel mai bine se uita la Lectia 3 a lu Toni, o gasesti la Toni's Corner .

Link to comment
Share on other sites

Uitã-te la degetul meu arãtãtor din pozele pe care le-am fãcut . Sper sã obsevi diferența , iar modul cum țin eu barre chord-urile vezi în poza nr 2. Sper ca ºi pe tine sã te ajute asta , ptr cã ºi eu am avut aceleaºi probleme pânã am observat chestia asta.

 

 

Practic cum țin în poza 1 degetul arãtãtor o fac atunci când fac power chord-uri , ptr a face mute pe celelalte corzi deoarece le pot acționa accidental de exemplu mã apucã nebunia.

post-10502-1263923591_thumb.jpg

post-10502-1263923619_thumb.jpg

Edited by JXL
Link to comment
Share on other sites

JXL - Nu am mai vazut asa un mod de a tine acordurile barre ca in poza a 2-a. Tre sa incerc si eu faza asta.

 

Off-topic - Nu cantai la bass? E squier ala btw? :)

 

 

Pãi..mie mi se pare cã dacã țin aºa se aude mult mai bine , mã rog , oi avea eu ceva defect.

 

Off topic : Le-am studiat în paralel , dar la chitarã am mai multã experiențã . Da e un Squier Stratocaster cu doze Seymour Duncan Distortion.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest Paulie_Chris

Am reusit sa mai avansez putin in ceea ce priveste acordurile cu barre pe 6 corzi:), suna din ce in ce mai OK.

 

Dar pur si simplu nu imi ies alea cu indexul barre pe primele 5 corzi si inelarul barre pe corzile 2,3,4. Intotdeauna prima sau a doua coarda suna infundat :). Oricat de tare apas, nu pot sa flexez suficient inelarul, incat sa nu ating prima coarda, sau daca reusesc sa nu o ating, coarda a doua nu este apsata suficient si suna infundat. Si am incercat cam in toate pozitiile pe tasta sa mut degetul dar degeaba.

 

Ce pot sa fac? Deja ma doare degetul de cat de mult am incercat. E cineva care a mai intampinat problema asta? Adica, sa nu poate sa flexeze inelarul in asa fel incat sa sune acordul bine. Credeti ca in timp o sa reusesc sa il indoi mai mult, daca tot mai incerc?

Link to comment
Share on other sites

banuiesc ca problema ta e la acordurile majore care au tonica pe coarda la.

sunt 2 'tricks' aici. chestia cu flexatul degetului astfel incat sa tii barre doar pe re, sol, si iese destul de greu. dar... daca tii barre si pe mi-ul subtire cu inelarul, nota pe care o iei acolo este sexta in acordul tau. acordul major cu sexta suna foarte apropiat de acordul major si atat :) deci iti poti permite sa il iei asa.

daca totusi nu vrei acord cu sexta, tine seama de faptul ca un acord major are 3 sunete. mi-ul tau subtire, in pozitia pe care vrei tu sa o iei (deci barat cu indexul), este cvinta acordului major respectiv. dar.. tu mai ai o cvinta deja pe coarda re. deci practic nu ai nevoie sa sune mi-ul subtire pentru a avea acordul complet. si atunci poti sa lovesti numai corzile la, re, sol, si.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest GuittaraNovice
Salut, ma numesc Paul si cant de vreo 2 luni la chitara. Detin in prezent un Fender CD 60 CE electroacustic pe care l-am luat prin noiembrie.

Am invatat acordurile open de baza ( A, D, G, E, C, Dm, Em, Am ) si ca teorie constructia gamelor majore si minore, pentatonice, intervale muzicale, constructia acordurilor.

 

Problema cea mai mare care o am acum sunt acordurile cu barre. Precizez ca nici nu am insistat foarte mult pe ele, dar pur si simplu trebuie sa apas foarte tare corzile ca sa sune curat. Si asta pe un acord D, cu indexul barre pe spatiul 10, unde teoretic ar trebui sa fie mult mai usor de apasat decat spre varful grifului.

 

De exemplu, un Fm cu barre pe spatiul 1 imi iese foarte greu, si coarda a 3-a suna mereu infundat ( daca iau acord F suna bine, pentru ca apas cu mijlociu pe spatiul 2). Ma rupe muschiul de la degetul mare, la cat de tare tin contra pe grif.

 

Daca astea mai sunt cum mai sunt, un acord care mi se pare imposibil este C cu indexul barre pe spatiul 3, primele 5 corzi si inelarul barre pe spatiul 5, corzile 2, 3 si 4. Pur si simplu nu pot sa flexez inelarul atat de mult, incat sa nu se auda prima coarda infundat. Si cu cat apas mai tare, simt ca se rupe degetul :)

 

Am incercat si pe chitara electrica si imi ies mult mai usor acordurile cu barre, fara sa depun un efort considerabil. Parca sunt mult mai moi corzile.

 

Ce as putea sa fac? Sa ma chinui in continuare pana or sa imi iasa ? Daca mi-as lua niste corzi mai subtiri, de electrica , de exemplu .009 - .042 s-ar potrivi pe chitara acustica? Totusi am masurat si la chitara mea (cu rigla :) ), diametrul celei mai groase corzi si mi-a iesit cam 1 mm, adica 0.040 inci. Dar pare mai groasa decat cea de la o electrica si nu am gasit pe net niciun producator sa faca corzi de acustica mai subtiri de 0.046, ceea ce inseamna ca probabil am masurat gresit.

 

Va multumesc in avans pentru viitoare sfaturi/lamuriri !

Trebuie sa intelegi un lucru. Chiar si aplicand tehnica cea mai corecta, nu poti avea dupa doar 2 luni suficient de multa forta in degete ca sa tii barreul usor si sa-ti sune clean. Ai rabdare. Asta se dezvolta in timp.

Link to comment
Share on other sites

Eu iau acordurile astea ajutand inelarul cu degetul mijlociu, deci apas inelarul cu mijlociul. Mai trebuie sa faci exercitii ca poti flexa suficient de mult inelarul pt a bara doar corzile 2, 3 si 4.

 

Imi cer scuze, am gresit degetele :) A trebuit sa ajung acasa sa pun mana pe chitara sa imi dau seama ce degete pun pe acolo.

 

Deci NU mijlociul, ci degetul MIC, cu el ma ajut. Inelarul pe corzi si cel mic peste inelar, asa m-am obisnuit de cand am invatat sa cant (avum vreo 30 de ani...) si suna f bine.

Link to comment
Share on other sites

Imi cer scuze, am gresit degetele :) A trebuit sa ajung acasa sa pun mana pe chitara sa imi dau seama ce degete pun pe acolo.

 

Deci NU mijlociul, ci degetul MIC, cu el ma ajut. Inelarul pe corzi si cel mic peste inelar, asa m-am obisnuit de cand am invatat sa cant (avum vreo 30 de ani...) si suna f bine.

 

Poti sa faci o poza prinzind un B (x24442) in felul asta? Desi am mai auzit de ideea cu inelarul care prinde un barre partial, faza cu degetul mic peste el mi-e noua, desi e logic. Eu oricum nu pot sa-l prind in felul asta si nu cred sa reusesc prea curind - dupa citiva ani de chitara, inelarul meu sting e in continuare mai putin flexibil decit inelarul drept (asa a fost de la inceput). Pentru a prinde B folosesc diverse subterfugii: il prind pe 4 corzi xx4442, cu barre in pozitia 7, il inlocuiesc cu un Bsus2 sau Bsus4 etc

Link to comment
Share on other sites

Guest Gady_paul

Si eu cand eram incepator am avut cateva luni probleme cu barreurile. cum am rezolvat? folosind 2 idei.

1. Mi-am pus vreo 2 saptamani corzi de plastic

2. Am incercat cateva zile sa fac barre (doar barre) pe fretul 9 si apoi am coborat progresiv. Evident ca nu era perfect, dar mai bine decat nimic. Apoi am mai studiat si am observat ca in acordul Fa major am un fa pe coarda 1, asa ca cel de pe coarda 6 nu e obligatoriu. Am studiat putin anatomia degetului si am constatat ca e mai dur in zona incheieturii...si acea zona am pus-o peste corzile 1 si 2. ceva ca in genul pozei 2 pusa de JXL. Si asa am rezolvat problema. Cu barreurile duble n-am avut probleme...au iesit imediat.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ca si tot restul problemelor care tin de cantat la chitara ma tem ca singura solutie este sa exersezi am aflat intr-un mod dureros ca oricat ai citi si oricat ai vedea demonstratii pe net daca nu stai ore in sir sa le exersezi toate sunt cam degeaba. E adevarat cateodata lucrurile astea de ajuta sa nu faci prostii si sa te obisnuiesti cu ele dar de cele mai multe ori nu e cazul.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.