www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cubase


Recommended Posts

Bun, incercam sa inregistram ceva pe la sala, cu un PC normal (amd 64 3Ghz,1gb ddr cu un audigy 2).Programul ales este Cubase.

 

Este o placa decenta, si nu ar trebui sa faca absolut nici un fel de probleme.Dar totusi face.

Singura problema apare la inregistrare, unde totul trebuie decalat cu EXACT o bataie din masura curenta in fata.Cineva ar putea spune ca este o problema de latenta, insa eu m-am convins ca nu este asa dupa ce m-am documentat:

1) Audigy 2 este departe de a fi o placa buna pt inregistrat, insa in nici un caz nu are latenta asa de mare

2) Decalajul se pastreaza la o bataie din masura indiferent de tempo.

 

Per ansamblu e ca si cum el ar incepe intentionat sa inregistreze cu exact o bataie mai tarziu decat arata.

Daca are cineva idei, sau / si daca poate sa ma ajute dau o bere :)

 

Mentionez ca folosesc o versiune mai veche de Cubase SX 1.02.

Link to comment
Share on other sites

Guest Mircea19

mda.. eu am folosit cubase 3 si am avut aceiasi problema.. care nu apare mereu... :) in genreal apare cand unul din canalele deja inregistrate este pus pe monitor.. :) cel putin la mine asa e..

 

daca le dai mute la toate.. si pastrezi pt auditie doar canalul pe care-l inregistrezi e mai bine...

oricum problema nu e asa grava.. daca tu canti corect pe metronom.. atunci nu-ti ramane decat sa muti putin track-ul pana pica pe timpi :)..

 

s-ar putea sa fie si calculatorul o problema.. in general cand vrei sa inregistrezi e bine sa nu ai decat windows + softuriile necesare inregistrari.. :( fara filme , muzica , programe inutile , etc B) si toate track -urile inregistrate intr-o ora le copiezi pe un cd si le stergi din calc..

Link to comment
Share on other sites

Driverii de la creative sunt varza cu carne.

Pune KX drivers .

 

Informatii despre driveri :

http://kb.kxproject.lugosoft.com/

Forumul oficial (unde gasesti si ultima versiune de driveri ) :

http://www.driverheaven.net/forumdisplay.php?s=&forumid=67

Vezi ca pe forum sunt diverse tutoriale legate de kx si diverse aplicatii , printre care si Cubase.

O sa iti prinzi urechile la inceput insa odata ce te-ai prins care e treaba n-o sa mai vrei sa treci inapoi.

 

Singura buba e ca driverii nu merg pe windows xp64

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.