www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Duel 29 - Backing Track Si Inscrieri


Cosu
 Share

Recommended Posts

Guest Baumwolle

Peste negativul de la duel poti canta absolut ce vrei tu.Cum a spus si Cearny in topicul dedicat duelului precedent, este stupid si penibil sa te milogesti pentru titlul piesei originale(daca este, caci este posibil sa fie pur si simplu un backingtrack pentru jam).Use your ears and your head! :)

Link to comment
Share on other sites

Imi pare rau ca raspund din nou dar daca sunt atat de stupid si penibil incat sa ma milogesc pentru titlul piesei am 2 raspunsuri:

1. Poate imi place ideea piesei si vreau pt cultura mea muzicala sa ascult trupa respectiva; avand in vedere ca este un duel de chitara inseamna ca e ceva deosebit (in cazul in care nu e conceput special pentru duel negativul).

2. Cum de nu mai posteaza nimeni la dueluri (1 post nu contrazice ce sustin)?

 

Ar mai fi o faza, ca negativele pe care le puneti nu sunt facute special pentru dueluri ci sunt luate de pe interactive de chitara in care cumperi o carte cu taburi , partituri si primesti un cd cu backroundul, ca sa ai peste ce sa canti tu partea de lead. Sunt curios cum merge in asemenea situatie faza aia cu copyright-ul etc.

Sustin asta fiinda la piesa de la duelul trecut dupa ce am aflat titlul piesei am gasit usor partituri si negativul pe care l-am fost downlodat de aici. Mai greu am reusit sa dau peste piesa originala ca mi-era blocat torrentul.

Nu am vrut sa ajung la discutii de genul, dar macar puteti pune un regulament sau o invoiala ca nu se va stii sau comenta pe titlul piesei si autorul ca sa nu mai fiu penibil si stupid.

Link to comment
Share on other sites

lasa prietene ca unii dintre concurentii astia de la duel sunt adevarati DJ ..de exemplu am ascultat "inregistrarea" cuiva peste backingtrack, inregistrare care consta in lipirea unui sample de 2 minute de la eric jhonson peste negativ ..ce talentati domn'le

Daca e cum spui tu atunci sa le fie rusine.

Duelul este si nu este concurs. Pana la urma participi (lasand la o parte placerea de a canta ) ca sa iti dezvolti tehnica si ca sa te compari cu altii si sa vezi cum s-ar mai fi putut aborda piesa. Nu e o intrecere ca la box , de capete in gura sau mai stiu eu ce pentru ca trecand de un anumit nivel de tehnicitate devine foarte subiectiv care e mai bun.

Link to comment
Share on other sites

lasa prietene ca unii dintre concurentii astia de la duel sunt adevarati DJ ..de exemplu am ascultat "inregistrarea" cuiva peste backingtrack, inregistrare care consta in lipirea unui sample de 2 minute de la eric jhonson peste negativ ..ce talentati domn'le

 

 

Daca este adevarat ce zici, cum a mai zis cineva, arata o proba. Oricum, daca s-a ajuns la asa ceva pentru o PANA, care sunt convins ca majoritatea dintre cei care au castigat dueluri nu au luato (nu pentru ca este o vrajeala, dar pentru ca nu au vruto), atunci, acest "concurs" nu-si are rostul. Daca trisezi in ceea ce iubesti, inseamna totala lipsa de talent si respect pentru sine si pentru muzica. Nu inteleg ce vreoia cel care a facut asa ceva, sa vad daca Eric Johson ar castiga duelul sau ce???

Trebuie sa zic ca sunt intradevar surprins, si dezgustat in acelasi timp. Sper sa iasa la suprafata cel care a facut asa ceva si sa fie luate masuri de acum inainte.

Link to comment
Share on other sites

Eu am considerat "Duelul" un mod de a ma simti bine , un mod de a ne arata fiecare celuilalt ce putem face pe instrument, si de a discuta pe tema asta. Nu cred ca ideea e sa castigi duelul, ci sa postezi varianta ta de piesa si sa primesti niste aprecieri care te pot ajuta sa imbunatatesti felul tau de a canta la chitara. De asta am insistat cam mult pe titlu si alte chesti, fiindca nu am considerat ca se cere compozitie de la noi. Intr-adevar improvizatia arata cat de bine esti pregatit muzical. Dar multi(zic eu), printre care ma numar, poate nu au aceasta latura dezvoltata, dar ar vrea macar sa imite piesa originala si sa primeasca aprecieri la felul lor de interpretare.

Sper sa nu fie nimeni suparat pe mine ca am tot sustinut ideea mea. O sa incerc sa ma bag mai putin in treburi de genul.

Ah si inca ceva.......Daca cineva a plagiat un duel si abia acum a zis cineva ceva despre............cam tarziu.

Daca era de spus trebuia spus actunci. Acum duelul 24 sau care era e INCHIS.

De acum incolo mai cu grija.

 

E NUMAI PAREREA MEA

 

:):):(B);):o;);):o java script:add_smilie(":)","smid_29")

Link to comment
Share on other sites

S-a intrat in a patra zi de cand s-a pus backing track-ul si nimic... Nu mai fiti timizi, scoateti naibii odata sabiile (chitarele) din teci (tocuri). Ca daca nu, scot eu bergenbier-ul si o sa va para rau... :)

 

Too late edit:

Acestea sunt regulile speciale pe care trebuie sa le aveti in vedere pe acest forum:

2. Duelul se desfasoara pe parcursul a doua saptamani astfel:

a) In prima saptamana se va face un thread unde se va atasa un backing track ales de un admin al rgc.ro. cei care doresc sa intre in duel trebuie sa ataseze pe threadul duelului backingtrack-ul impreuna cu improvizatia lor pe respectivul backing track sub forma de fisier mp3.

Amendament 1: Odata atasata varianta unui membru, acesta nu va mai putea fi schimbata ulterior.

Amendament 2: Improvizatiile se pot face doar pe backingtrack-ul atasat de moderatori. Orice alta varianta nu va fi acceptata in duel.

 

Dane, asta-i viata. Traim dupa reguli. Si uite ce zice regulamentul. Nu zice interpretare dupa partitura originala, zice improvizatie. Dar si regulile pot fi schimbate, nu? :)

Edited by Geologu
Link to comment
Share on other sites

Guest DragonFlame

Hmz... dati-mi cate palme vreti... da' nu s-ar putea sa fie niste bt-uri mai VII de acum incolo ? SI MAI SCURTE. Adika practic tre' sa stau sa inventez o melodie noua cap-coada ... that's not a duel man !!!! Zic mai vii, pentru ca de ceva vreme, cu exceptia duelului nr. 26 au fost numa' bt-uri din astea adormite....

Link to comment
Share on other sites

Guest DragonFlame

Hmz... n-a comentat nimeni nimic . Urmeaza sa uploadez o improvizatie care (pe langa faptu ca contine destule greseli) n-are absolut nici o legatura cu acel BT adormit (cika jazz :) ).

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.