www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Lant De Pedale Analogice. Pt Har Rock


Guest chitaristu88
 Share

Recommended Posts

Guest chitaristu88

nu stiu daca s-a mai vorbit pe forum despre asta(cer scuze daca da) dar totusi asa avea nevoie de niste pareri de la oameni mai priceputzi ca mine...........:)

 

ce pedale de efecte ar fi indicate la un lant pt hard rock ????.......astept pareri....

 

P.S. vreau ceva cu care pot sa fac solouri....riffuri dinalea...crocante...si...ceva sustain.....

am vazut pe site-ul de la digitech...dar nu sunt multumit de produsele lor.......am luat un Hot head distorsion...si am clacat...suna ca pixu'......fatza de un ds-1 de la bos...........

 

astept pareri..........(apropo, pot fi si ceva mai scumpe...bani nu sunt o prob.....)

 

ooo...stati asa,..era sa uit.......si sa imi spunetzi si in ce ordine trebuie legate efectele...am observat ca conteaza si treaba asta..............

Link to comment
Share on other sites

Salut.

Sunt un impatimit al pedalelor Boss.

Iti recomand cu caldura pt hard rock urmatoarele pedale Boss DS1, MT2 si GE7.

Eu le am in lantul meu de efecte si sunt foarte multumit de sound.

:)

 

Aş mai adăuga din seria Boss - pedala SD-2 (dacă poţi să o achiziţionezi) - are un ton mai penetrant decât metalzone-ul la solouri (am verificat personal).

 

Pt. wah ţi-aş recomanda o pedală Morley sau CryBaby de la Dunlop care vine înseriată între ghitară şi distors.

 

După unitatea de distors ar merge o pedală de delay (un digital delay de la Boss sau poate altă firmă de renume) şi/sau o pedală de chorus (dacă î-ţi place sound-ul de chorus).

 

Ar fi indicat să intri cu acest lanţ de pedale într-o staţie care are reverb (pt. ambianţă), dar nu trebuie să abuzezi de reverb pt. că î-ţi ,,mănâncă" din prezenţă.

 

Succes!

Link to comment
Share on other sites

Guest chitaristu88

mersi mult pt ajutor........

 

apropo.....am verificat de BOSS SD-2.......cred ai vrut sa zici DS-2......pt ca SD-2 nu cred ca exista.....:)

 

mersi oricum.....ati fost de mare ajutor :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.