www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce Procesor De Efecte Imi Recomandati?


Guest Shadow Master
 Share

Recommended Posts

Guest Shadow Master

Salut!

 

Intentionez sa achizitionez un procesor de efecte, dar din multitudinea de procesoare disponibile, desi am citit si vazut numeroase review-uri, nu stiu asupra caruia sa ma decid.

 

Cerintele mele pentru un procesor:

- pret 500 - 1000 RON

- pedala de expresie

- iesire usb sau firewire

- distors cat de cat decent (sunt constient ca nu va suna niciodata ca o pedala dedicata)

- pretabil pt live

- fiabilitate

- FX Loop

- usurinta in utilizare (banuiesc ca asta e relativ)

 

Procesoarele pe care le am in vedere:

- Zoom G 2.1u:

  • prima optiune
  • ieftin
  • bunicel, din ce am citit, vazut
  • mic si compact
  • nu stiu cat de bine se preteaza pt live, avand doar 2 butoane de comutat efectele (banuiesc ca sunt pt schimbatul patch-ului)

- Zoom G 7t

 

 

  • ceva mai scump
  • pare ca suna ok
  • pare bun pt live
  • am inteles ca nu este f fiabil
  • nu stiu daca lampa chiar functioneaza

- Vox Tonelab SE

 

 

  • si el e pe lampa (nu stiu daca e pusa doar de decor)
  • am inteles ca e pretentios cu amp-ul la care e conectat
  • imi depaseste bugetul
  • wah-ul nu merge folosit cu distors (asa am inteles)

- Line 6 Floor POD Plus

 

  • pare ceva mai dificil de utilizat si editat patch-uri
  • unii ii lauda calitatile sonore, altii i le critica

- Boss GT 8 & GT 10

 

 

  • am inteles ca are ceva probleme cu distorsul
  • dificil de utilizat

- KORG AX 1500g & 3000G

 

 

  • nu stiu prea multe legat de acest procesor

- Boss ME-50

 

 

  • pare simplu de utilizat si intuitiv

- Digitech RP500

 

 

  • pare bine dotat
  • multa lume critica produsele digitech (pt ca suna prea digital)

 

Ce imi recomandati din cele de mai sus? In mod sigur sunt si alte procesoare, inafara de cele enumerate de mine, care daca corespund pretentiilor mele, le pot lua in considerare.

Ii rog pe cei care raspund la topic, sa critice din experienta proprie.

 

P.S. Probabil ca o sa-mi recomandati pedale, dar pana ce ma decid asupra unui sound personal, prefer sa experimentez pe un procesor, mai ales ca pot emula anumite tonuri, fara a folosi o gramada de pedale.

Edited by Shadow Master
Link to comment
Share on other sites

pana ce ma decid asupra unui sound personal, prefer sa experimentez pe un procesor, mai ales ca pot emula anumite tonuri, fara a folosi o gramada de pedale

 

Sa inteleg ca te intereseaza mai mult flexibilitatea? Din modelele mentionate de tine unele au o librarie mai vasta de efecte, posibilitati diverse de ordonare si chiar procesare in paralel (Line 6 dar in special Boss-urile) iar altele au lampi si alte gimmick-uri (Zoom, VOX).

 

In plus nu ne-ai spus daca il vei folosi prin amp de chitara / poweramp cu cab de chitara sau prin monitoare full range (inclusiv casti).

 

Deocamdata in afara de AxeFX, Prophesy II si Eleven Rack cele mai "fresh" sunt GT-10 si ultima serie de la Digitech (in frunte cu RP1000).

 

Insa trebuie sa gandesti modular, indiferent ca ai pedale sau procesor sau ambele.

Link to comment
Share on other sites

Vezi ca multe care le-ai mentionat ies binisor din gama de preturi pe care le-ai mentionat la inceput, poate doar SH sa prinzi la banii aia un RP100 sau GT-10. Sfatul meu e sa incerci, cauti pe cineva care ar putea sa ti-l lase cateva zile sa te joci cu el, sa-ti faci o idee. Cu cat e mai avansat procesorul cu atat ai mai multe sanse sa nu obtii sunetul dorit cu el, (vezi pareri de genul X si Y sucks sunt total pe dinafara din cauza de lipsa de informare si lene in a citi intai manualul procesorului, bine reglat si un digitech RP70/80 din gama de entry poate suna bine).

Link to comment
Share on other sites

Guest Shadow Master

@karpi

Muzica electronica, cel putin acum nu, doar sa experimentez

 

@Alexi256

Merci de sugestie, Vox-ul pare tentant

 

@FiveseveN

Ma intereseaza flexibilitatea si posibilitatea de ordonare a efectelor, mai ales daca beneficiez si de FX Loop.

Intentionez sa folosesc procesorul atat prin amp, cat si direct in mixer si bineinteles casti. Probabil ca varianta cu mixerul va avea o pondere mai mare decat varianta amp-ului.

 

@olgutza34

In majoritatea cazurilor care depasesc limita de pret, m-am referit la SH, am uitat sa mentionez.

Am probat zilele astea un Digitech RP 355 si mi-a placut usurinta in folosire, dar si calitatea sunetului, de aceea ma gandesc serios sa achizitionez un RP500, mai ales ca optiunea aceea de bypass si de "transformare" a procesorului in 5 pedale asemanatoare ca mod de folosire cu cele analogice mi se pare foarte interesanta si foarte utila.

 

Merci pentru reply-uri si astept si alte sugestii/comentarii.

Link to comment
Share on other sites

Ok, in cazul asta ar cam trebui sa te feresti de cele ieftine (gen Zoom G2). Nu ca n-ar fi bune la ce fac dar nu degeaba sunt mai ieftine: n-ai la fel de multe optiuni.

Incearca Line 6 POD X3 Live sau PODxt Live, ultima generatie de la Digitech sau desigur GT-10 sau macar GT-8. Daca e sa ne uitam la calitate vs. pret cred ca RP1000 sau RP500 castiga (vezi ca cel din urma nu are loop-urile externe ale fratelui mai mare!).

Link to comment
Share on other sites

Guest Shadow Master

@FiveseveN

Singurul din seria Line 6 pe care mi-l pot permite este Line 6 Floor POD Plus, ce costa fix 10 milioane. Ai experienta cu acest model de procesor?

Momentan oscilez intre Digitech RP500, Korg AX3000g si Vox Tonelab LE. RP 500 pare foarte tentant, insa nu are FX loop.

Link to comment
Share on other sites

La chitara in afara de ecou n-ai nevoie de nici un efect .Si de ecou ai nevoie numai daca nu canti pe un PA care are de toate.

Cea mai mare tampenie pe care am putut sa o citesc in domeniul chitaristic.

Efectele de chitara nu tin (numai) de muzica electronica asa ca e irelevanta intrebarea.

Si oricum, nu poti spune ca in afara de X nu ai nevoie de nimic. Cu cat avansezi cu atat iti dai seama de posibilitati, asa ca e bine sa ai o paleta de unde sa alegi. Bine, acum sa nu o dam in cealalta extrema, unde se pune prea mult (de aici si principiul "less is more").

 

Ca sa nu fiu offtopic, eu as merge pe GT10 apoi pe Line 6.

Link to comment
Share on other sites

Eu te sfatuiesc sa cauti un POD XT Live folosit, este un procesor cel putin decent, personal cred ca mult mai reusit decat oricare din seria GT de la Boss. Am avut unul 2 ani si ceva si am fost foarte multumit de el, am renuntat la el pentru amplificator si pedale. Si Vox-ul este un procesor care suna foarte bine, insa nu este extraordinar de versatil. Digitech RP1000 si RP500 nu am probat, dar am auzit numai lucruri bune despre ele. Pana la urma orice ai lua trebuie probat.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.