www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Recording


Recommended Posts

Am nevoie de help

 

We've got this:

1 : Un fel de pick-up, nu stiu exact cum se numeste, patofon sau megafon (cva de genu), prin care bagam 2 chitari (prin tape).

2 : Un mixer (ma rog, nu il mai avem, da facem rost) Behringer cu 7 canale.

3 : Fender Bass Amp 25 W (nu stiu daca chiar ajuta cu ceva pentru ce vrem sa facem)

4 : 2 Chitari electrice + 1 Bass

5 : Microfon

6 : Zoom 505 II and Digitech Grunge

7 : PC

 

Noi vrem sa inregistram melodiile, prin calculator cu Sound Forge sau un program de genul. Intrebare mea este: Ne poate ajuta cineva cu asta? Adica, sa ne explice (sau sa-mi explice mie ), cum se face. Ca noi am mai inregistrat prin calc, dar se auzea naspa rau. Si hmm.. as vrea sa se auda si calumea (ma rog, nu extraordinar)

Cearny, stiu ca tu te pricepi . Sau forestierul, sau cine stie. Pls, we need help. Dau o bere.

 

Cum le conectam:

Avem 4 boxe (destul de mari), care le conectam la pick-up (sau ce o fi). Asta nu stiu exact cum. Apoi, sunt doua iesiri de tape (parca) la pick-up. Una prin fata si una prin spate. Din astea 2 intrari, vin 2 cabluri, care intra in mixer. Din mixer ies 2 cabluri, unul intra in slotul 1 si altul in slotul 2 :). Din mixer, mai ies 2 cabluri care intra in pedale. Din pedale, mai ies 2 cabluri care intra in chitari. Nu e foarte greu (trebe mule cabluri :)). Apoi, orice bagam in mixer (microfon, bass, poate chiar alta chitara), toate din astea, trec prin pick-up si se aud in boxe :).

Daca nu ai inteles, fac un desen in paint :(

Link to comment
Share on other sites

Scoateti din mixer prin Headphones out. Cel mai simplu... nu neaparat cel mai eficient, dar ar trebui sa mearga. Eventual impartiti semnalele la iesire in dreapta/stanga (vocea si basul in dreapta, de ex, si chitarele ambele in stanga) si trageti pe line unde aveti stereo si practic lucrati cu doua canale.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest DeathWarden

exista vreun mod prin care sa inregistrez kitara direct prin line si sal fac stereo ? reply fast plz

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
Guest almoust_jimmy

poate cam stupida intrebarea fiindca nu sunt sigur daca se poate asa ceva:

o acustica (reghin) fara doze se poate pune la un calc?

microfon, vreo chestie??? pls vreau sa-i trimit prietenei mele din bucuresti (eu sunt din buzau) o melodie in mp3 inregistrata de mine

nu sunt f pretentios in privinta calitatii sunetului

poate pe intelesul unui begginer?!

eu nu am netu acasa asa ca daca poate cineva sa-mi raspunda, il rog sa-mi scrie pe mail Selfappointedjudge_mail@yahoo.com

Edited by almoust_jimmy
Link to comment
Share on other sites

poate cam stupida intrebarea fiindca nu sunt sigur daca se poate asa ceva:

o acustica (reghin) fara doze se poate pune la un calc?

microfon, vreo chestie??? pls vreau sa-i trimit prietenei mele din bucuresti (eu sunt din buzau) o melodie in mp3 inregistrata de mine

nu sunt f pretentios in privinta calitatii sunetului

poate pe intelesul unui begginer?!

eu nu am netu acasa asa ca daca poate cineva sa-mi raspunda, il rog sa-mi scrie pe mail Selfappointedjudge_mail@yahoo.com

pai bagi microfonul in chitara, sau il pui foarte aproape de ea daca nu poti sa-l bagi inauntru

selectezi ca intrare pentru inregistrare microfonul si inregistrezi

Link to comment
Share on other sites

salut

cu microfonu in chitara daca ai ceva volum si boxele pe langa calc o sa urle rau de tot!!

bineinteles ca se poate si asa dar tre sa gasesti o pozitie perfecta in care sa nu fie microfonie daca dai mai tare..

ai putea insa sa iti iei o doza de acustica..

e ca o ventuza se lipeste pe chitara si o infigi in micorfon la placa de sunet

si gata

:)-si nu are un pret imens parca..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.