www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Chitara Electrica Achizitie


Guest gabytro

Recommended Posts

m ar ajuta sa mi spui mai concret, deci si tu esti de parere ca pack urile nu sunt bune? ca la inceput ai zis ca Razvan are dreptate, iar el a zis un pic altceva. ar fi bine daca ai posta un link cu ce crezi tu ca e ok. merci

 

Eu nu mi-as mai lua vreun pack, dar nu sunt de parere ca sunt chiar atat de proaste.

 

Nu prea ma pricep la chitari acustice, insa probabil ca as achizitiona ceva de genul http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1625 sau vreo alta chitara takamine. Eu te sfatuiesc sa incepi cu o acustica pentru ca e o chitara versatila si oricum nu sti daca vei continua sa canti :)

Edited by Riccardo
Link to comment
Share on other sites

Testimonial:

 

Acum 2 ani aveam aceiasi dilema...

 

Pana la urma am luat o chitara de 6 milioane (Washburn WI14), la care inca mai cant si azi (cu placere).

Cel putin in primul an, ce imi oferea PC-ul era suficient in materie de procesare de semnal.. cu timpul am inceput sa simt care sunt punctele slabe ale chitarei, care ii sunt atuurile fata de alte chitari ieftine, m-am deprins sa-i fac singur ajustari/setari cand m-am prins ca sunt necesare (setare action, intonatie, lipirea GND-ului la bridge :) ...).

 

Consider ca o chitara ieftina (nu defectuoasa!) este mai indicata pentru un incepator, pentru ca acesta sa se straduiasca sa o faca sa sune cum trebuie.

 

Mi-as face cadou o chitara noua peste cam inca un an-doi, m-as uita la ceva la ~1500 ron.. dar tot cu PC, ca e greu sa las deoparte versatilitatea pe care o ofera (cu putin timp si grija se poate obtine sunet bun si cu PC-ul)... si as baga niste bani intr'o placa de sunet profesionala mai degraba decat intr-un amp (asta pentru ca mai am eu si alte planuri in cap).

 

Hobbist sau student la muzica, nu cred ca se merita o investitie prea mare pt inceput.. cand simti ca urla talentul si are nevoie de glas mai bun o sa poti vinde chitara respectiva la 60% din pret si tot iesi in castig.

Link to comment
Share on other sites

Guest gabytro

multumesc frumos tuturor ..o sa ma mai gandesc, ideea e ca renunt la pack o sa mi iau separat. Are cineva idee de unde as putea sa iau (de pe net) un dvd cu lectii si chestii de genu?

Link to comment
Share on other sites

Guest gabytro

Am fost sa aud mai multe modele, printre care si squier affinity fat si simplu, fat e cu 2 doze..prob ca stiti asta deja ..si mi a placut mult mai mult cum suna decat cea simpla..desi sunt la acelasi pret. Are sunet mai plin, suna mai bine pe distors..e ok. Problema e ca as vrea pe negru cu alb dar nu stiu daca exista, aveti idee? Nu am gasit decat pe negru simplu sau rosu cu alb.

 

http://www.voxamps.com/amplug/

 

cat de ok vi se pare asta? pot s o aduc din USA cu 30$, dar poate m ajuta cineva sa mi spuna cam ce mi trebuie ca vad ca sunt mai multe

Edited by gabytro
Link to comment
Share on other sites

Am fost sa aud mai multe modele, printre care si squier affinity fat si simplu, fat e cu 2 doze..prob ca stiti asta deja ..si mi a placut mult mai mult cum suna decat cea simpla..desi sunt la acelasi pret. Are sunet mai plin, suna mai bine pe distors..e ok. Problema e ca as vrea pe negru cu alb dar nu stiu daca exista, aveti idee? Nu am gasit decat pe negru simplu sau rosu cu alb.

 

http://www.voxamps.com/amplug/

 

cat de ok vi se pare asta? pot s o aduc din USA cu 30$, dar poate m ajuta cineva sa mi spuna cam ce mi trebuie ca vad ca sunt mai multe

Despe Vox Amplug: nu-i nevoie sã aduci din USA, pentru cã se gãsesc la MC Music la prețul de 150 lei/bucatã.

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1355

Se alege unul în funcție de stilul abordat. Îți mai trebuie o pereche de cãști.

Link to comment
Share on other sites

Guest gabytro

guitar rig 3 are si distors pe undeva ? ca nu gasesc..

 

..ori n am facut eu ceva ori nu inteleg nimic din programul asta..am umblat la setari pe acolo se adue la fel mereu :-?? nici un efect nimic. S a intamplat decat sa piuie tare de tot ..pana i am dat mute apoi s a linistit :) ..sunt varza stiu :))

Edited by gabytro
Link to comment
Share on other sites

Guest gabytro

am instalat, si e bifat si microphone pt ca sunetul se aude in boxe ..si apare ca se misca graficele alea. doar ca nu stiu eu ce sa fac cu programul ..banuiesc

Link to comment
Share on other sites

vezi ca in browser trebuie sa ai niste preseturi incearca sa le folosesti alea deocamdata pur si simplu dai click pe ele , daca nu ai poti lua de pe net apoi folosesti functia import ca sa le instalezi in program , sper ca ai inteles ce am vrut sa spun :) ...

Link to comment
Share on other sites

Guest gabytro
vezi ca in browser trebuie sa ai niste preseturi incearca sa le folosesti alea deocamdata pur si simplu dai click pe ele , daca nu ai poti lua de pe net apoi folosesti functia import ca sa le instalezi in program , sper ca ai inteles ce am vrut sa spun :) ...

 

am niste preseturi dar ce se intampla: apas pe unu din ele si cand trag de prima coarda incep sa piuie boxele :-??

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.