www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Chitara Electrica Achizitie


Guest gabytro
 Share

Recommended Posts

Guest gabytro

Salut, as vrea sa imi achizitionez o chitara electrica si am vazut ca sunt tot feluri de seturi pt incepatori, o sa pun niste linkuri mai jos si as avea rugamintea sa mi spuneti din punct de vedere calitativ care ar fi mai buna!

 

Multumesc!

 

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1524

http://www.echipamente-muzicale.ro/produs_show.php?id=221

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1233

http://www.soundcreation.ro/chitare-electr...-sb-id4256.html

http://www.soundcreation.ro/chitare-electr...set-id1772.html

http://www.soundcreation.ro/chitare-electr...-p3-id4250.html

http://www.senia.ro/index.php/produs/detal...ica-negru/17776

 

si mai exista una care nu o gasesc pe net, SQUIER fender start ..care e mai ieftina ca ibanezul.

Edited by gabytro
Link to comment
Share on other sites

Guest Geliraden

De banii aia mai bine iei doar chitara, o sa fie mult mai buna decat ce iei in pack-urile astea. Dupa aia, cu timpul, iei si un amplificator mai ok si tot ce ai nevoie si pana atunci folosesti computerul pentru amplificare (cauta pe google, gasesti cum sa conectezi chitara la comp). Si apropo, decide-te ce vrei, chitara sau bass, pentru ca al doilea link e la un bass.

 

Ca optiuni de la Ibanez ar fi astea, in ordinea pretului:

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=2230

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1784

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...ndProductID=906

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1783

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1028

 

Ultimele doua sunt peste 1000 ron dar isi merita banii, sunt mult peste cele din start pack-uri. Sau daca nu ai nimic impotriva sa iei ceva second-hand, ar fi asta http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=4...mp;#entry390772 o dau la 1500 ron dar e discutabil.

Link to comment
Share on other sites

Guest om__bun

In cel de-al doilea link este o chitara bass.

 

Din chitarele alese de tine, eu as opta pentru ibanez...

Pack-ul din primul link are chitara cu o doza dubla si doua simple(care sunt mai zgomotoase), dar are amp de 15W.

Cel de-al doilea are doua doze duble, dar are un amp mai mucut, de 10W.

 

Mai multe detalii vei primi de la cei cu experienta mai multa...mult succes

Link to comment
Share on other sites

Guest gabytro

mda..pai cam asta ar fi bugetul, plus ca nu stiu daca o sa ma tin de treaba ca sa zic asa ..deci prob o sa vad doar cum e si cam atat, nu cred ca o sa o folosesc in fiecare zi. Cat despre aia de bass..am zis, din gresala am pus o. Deci pana la urma ce mi ati recomanda din toate astea? Sau sunt asa rele si mai bine nu mi mai iau nimic?

Link to comment
Share on other sites

Guest Geliraden

Cele din pack-uri sunt chiar slabe. Si daca pana la urma iti place si vrei sa continui sa canti la chitara o sa vrei foarte curand sa iei alta chitara mai buna. Asa daca iei o chitara mai buna de la inceput stii ca poti sa o folosesti mai mult timp pentru ca suna bine si e facuta bine. Sau ar fi optiunea second hand unde ai avantajul ca daca iei o chitara cu 1000 ron poti sa o vinzi la acelasi pret atata timp cat ai grija de ea. Sugestia mea in final ar fi chitara mai buna, si daca te tii de cantat iei mai tarziu un amplif bunicel si ce mai vrei.

Link to comment
Share on other sites

Guest gabytro
In cel de-al doilea link este o chitara bass.

 

Din chitarele alese de tine, eu as opta pentru ibanez...

Pack-ul din primul link are chitara cu o doza dubla si doua simple(care sunt mai zgomotoase), dar are amp de 15W.

Cel de-al doilea are doua doze duble, dar are un amp mai mucut, de 10W.

 

Mai multe detalii vei primi de la cei cu experienta mai multa...mult succes

 

cand zici cel de al doilea te referi la bass nu?

 

Cele din pack-uri sunt chiar slabe. Si daca pana la urma iti place si vrei sa continui sa canti la chitara o sa vrei foarte curand sa iei alta chitara mai buna. Asa daca iei o chitara mai buna de la inceput stii ca poti sa o folosesti mai mult timp pentru ca suna bine si e facuta bine. Sau ar fi optiunea second hand unde ai avantajul ca daca iei o chitara cu 1000 ron poti sa o vinzi la acelasi pret atata timp cat ai grija de ea. Sugestia mea in final ar fi chitara mai buna, si daca te tii de cantat iei mai tarziu un amplif bunicel si ce mai vrei.

 

merci pt sfat,

probabil ai dreptate, dar acum nu mi dau seama care ar fi diferenta si cat m-ar afecata ca e mai slaba, dat fiind faptul ca n am mai cantat vreodata si poate ca nici n-o sa mi placa si n-o sa mai cant lol,

dar totusi, daca ar trebui sa alegi ce ai alege din alea de mai sus?

 

am gasit pe forum si la 600 ron pachetul de vanzare ..nou, nici asa nu merita? adica chiar atat de rau e incat o sa l iau si o sa l arunc ? (Ibanez GRX70DX Jumpstart Pack)

Link to comment
Share on other sites

Guest Geliraden

Diferenta o simti destul de repede in momentul in care pui mana pe o chitara mai buna. In primul rand una mai scumpa suna mai bine, dar pe langa asta e lucrata mai bine, riscul sa apara probleme e mult mai mic. Plus probleme cu acordatul, chitarile ieftine in general se dezacordeaza rapid si in multe cazuri o sa fii nevoit sa acordezi zilnic, cel putin. Sincer iti recomand sa uiti ideea de pack-uri, dar daca vrei neaparat ceva din ce ai zis tu, ar fi ok oricare din ibanezuri. Celelalte marci nici nu merita sa te uiti la ele, sunt printre cele mai proaste chitari. Oricum, gandeste-te ca daca iei o chitara mai scumpa nu pierzi nimic, asa ca nu te arunca sa iei un pack. Mergi la magazinele de instrumente, ia mai multe chitari si incearca-le, ia si ieftine si scumpe sa iti faci o idee care e diferenta intre ele, dupa aia decide-te ce ar merita si ce nu. Raman la ce am zis, evita pack-urile, dar in final e decizia ta.

 

EDIT: Acum am vazut ce ai scris ultima oara... nu e rau in sensul ca o sa il arunci, dar e rau in sensul ca o sa ai doar probleme, frustrari si motive in plus sa te lasi de chitara. De aia sugerez o chitara mai buna, daca iti place cum suna si e comoda o sa vrei sa canti, pe cand daca ai o chitara care nu suna, nu sta acordata si nu e comoda o sa vrei sa o dai si sa nu mai pui mana vreodata pe chitara.

Edited by Geliraden
Link to comment
Share on other sites

Guest Geliraden

De acord cu Doctor X (mai putin cu gluma cu bassul) e mult mai rentabil sa iei doar chitara acum, si sa iei o chitara buna.

 

@Doctor X lasa-l totusi, e incepator si a zis si el ca era din greseala :)

Link to comment
Share on other sites

Guest gabytro

ok, pe mine nu ma deranjaza sa iau una la mana a2a, problema e ca la banii astia packul ofera tot ce trebuie, daca renunt la asta si iau o chitara mai buna ce o sa fac cu ea fara amplificator si toate cele? Iar sa mai dau pe langa banii astia ALTI bani sa mi iau si restu...e deja prea mult

Link to comment
Share on other sites

ok, pe mine nu ma deranjaza sa iau una la mana a2a, problema e ca la banii astia packul ofera tot ce trebuie, daca renunt la asta si iau o chitara mai buna ce o sa fac cu ea fara amplificator si toate cele? Iar sa mai dau pe langa banii astia ALTI bani sa mi iau si restu...e deja prea mult

Ai calculator. Mai trebe un cablu, un adaptor jack mare/jack mic, o panã, eventual o curea și cam atât.

Link to comment
Share on other sites

Guest Geliraden

Pentru inceput, conectezi chitara la comp. Cauta pe google sau si pe RGC cum se face, gasesti destule informatii. Dupa aia, exista softuri care iti simuleaza amplificatoarele si efectele, si care se pot obtine prin metode mai mult sau mai putin legale, nu intru in detalii dar daca vrei, gasesti. Cu chitara, comp si asa un soft pentru inceput nu mai ai nevoie de nimic. Vorbim pe messenger daca vrei detalii in legatura cu softurile, ai id-ul la mine la profil.

Link to comment
Share on other sites

Guest AlinMetallica
ok, pe mine nu ma deranjaza sa iau una la mana a2a, problema e ca la banii astia packul ofera tot ce trebuie, daca renunt la asta si iau o chitara mai buna ce o sa fac cu ea fara amplificator si toate cele? Iar sa mai dau pe langa banii astia ALTI bani sa mi iau si restu...e deja prea mult

 

Meh... ce te ambalezi atata? Insa ca sa iti spun ceva, pack-urile sunt de toata jena in general. Am un prieten cu pack ibanez (de exemplu), a dat 11 milioane parca si suna nasol de tot. Chitara pe alt amp nu am incercat, dar amp-ul din pack e prost rau. Si crezi ca eu mi-am luat deoadata chitara electrica si amp? In plus nu cred ca dupa ce le iei urci pe scena si canti la concerte. Oricum cu un amp ca cel din pack-ul ibanez in nici un caz. Crede-ma am supravietuit mult si bine fara. L-am luat dupa cateva luni dupa ce am cumparat chitara. Daca simti tu neaparat ca ai nevoie, descarca si tu Guitar rig, instaleaza si ASIO si supravietuiesti pana iti mai cumperi si un cub. Iti zic e mult mai bine asa. Intelege un lucru, ti se spune sa nu iei pack nu fiindca suntem rautaciosi. Chiar avem motive intemeiate. Eu iti zic asa, mergi cu cineva care se pricepe mai bine la chitare si incearca la magazin (la McMusic sunt mai ieftine alea de incepatori) mai multe mai ieftine si alege-o pe care iti place (nu te lua dupa vanzatori... sunt si unii care te imbarliga).

Da' nu e obligatoriu sa iei nou. Eu am Marshall MG15CD la sh (300 de lei) si Digitech RP50 (50 de lei + 50 reparatia ca se stricase intre timp = bulan chior). Si stii, merg foarte bine si chiar sunt bune. Iti zic, cumpara electrica (neaparat cu un humbucker :)) si la restu vezi intre timp.

Si mie mi se parea cand mi se zicea ca nu am nevoie ca sunt rautaciosi sau ceva in genu, dar te invatam de bine.

 

LE: Sa mute vreun admin la thread-ul ce chitara sa imi iau?

LE2: Tuner ai pe guitar rig. Husa nu iti trebuie neaparat si cureaua e 20-30 de lei.

Edited by AlinMetallica
Link to comment
Share on other sites

Guest gabytro

OK, 2 INTREBARI ATUNCI: 1. cat m-ar mai costa amplificatorul cu tuner sau ce mai trebuie (ceva decent)? si 2. Ce chitara sa-mi iau la 6-7mil (as prefera sa arate bine (nu ma refer la culoare, ci la starea fizica), pentru ca ideea initiala era sa i o fac cadou lu tata, dar intre timp m-am gandit ca o sa o folosesc eu mai mult ..intelegeti voi :) )

Link to comment
Share on other sites

Guest Geliraden

Baga mai bine toti banii in chitara, la 6-7 mil slabe sanse sa gasesti ceva decent. Pentru amplificare folosesti compul, ti-o tot zicem dar vad ca nu intelegi. Iesi mult mai bine daca iei chitara si folosesti compul, ti-o zis si @AlinMetallica, ti-o zic si eu si or sa ti-o mai zica si altii. Daca vrei sa dai 7 mil pe chitara iti raman vreo 3 mil pentru amp si sincer sa fiu nu gasesti cine stie ce in banii aia. Oricum, treaba ta, noi incercam sa-ti dam sfaturi dar vad ca tot de capul tau vrei sa faci.

Link to comment
Share on other sites

Guest gabytro
Baga mai bine toti banii in chitara, la 6-7 mil slabe sanse sa gasesti ceva decent. Pentru amplificare folosesti compul, ti-o tot zicem dar vad ca nu intelegi. Iesi mult mai bine daca iei chitara si folosesti compul, ti-o zis si @AlinMetallica, ti-o zic si eu si or sa ti-o mai zica si altii. Daca vrei sa dai 7 mil pe chitara iti raman vreo 3 mil pentru amp si sincer sa fiu nu gasesti cine stie ce in banii aia. Oricum, treaba ta, noi incercam sa-ti dam sfaturi dar vad ca tot de capul tau vrei sa faci.

 

nu m-ai inteles. am intrebat cat ma costa amp pentru viitor, sa stiu de cati bani voi mai avea nevoie...cand o fi sa fie. suma de 6 7 mil am spus o pt ca la banii astia mi as fi luat packul, iar voi ati spus ca in loc sa mi iau pack ul mai bine imi iau o chitara mai buna ...am crezut ca tot la banii astia, nu ca trebuie sa mai pun inca vreo 3 si sa iau si doar chitara si sa mai fi si 2nd hand. eu sunt convins ca aveti dreptate dar nu suna bine deloc, adik sa dau atatia bani sa o iau si la mana a 2a ..park mai bine nu mai iau nimic si gata :)

 

Uite un "pack bun pentru inceput:

 

Squier Affinity Fat Stratocaster

Peavey Rage 258 sau un vod AD15VT la SH

Cablu Vox 3m

 

eee asa da :) imi place..vad ceva mai concret. intrebare: nu e prea puternic amp ul? repet, e pt inceput nu vreau sa fie cine stie ce..vad ca e de 25W si mi se pare destul de puternic. Intreb nu dau cu paru (ca nu ma pricep), daca aveti vreo recomandare pt unul mai ieftin ar fi ok, daca credeti ca asta e cel mai ieftin care sa fie si bun..inteleg

Link to comment
Share on other sites

Guest Geliraden

O chitara poate ajunge sa coste 3000/4000 euro sau mai mult. O chitara decenta sub 10-12 mil sa stii ca nu gasesti, asa ca nu-ti fa iluzii. Daca vrei sa iei chitara ca sa ai doar de ce sa te lasi, mai bine renunta din start la idee. Orice hobby presupune o investitie, si daca vrei sa castigi ceva din acel hobby investitia trebuie sa fie destul de mare, sau macar atat cat sa stii ca nu iei ceva ce a doua zi regreti. Eu ti-am dat linkuri la chitari de la M&C, cea mai ieftina e 9 mil. Daca vrei sa dai 7 mil pe o chitara 2 mil in plus nu mi se pare mult. Si pana iei amp ai timp sa te documentezi si sa strangi bani, ca si un amp decent pentru studiu o sa coste cam 5-6 mil sau asa ceva. Si gandeste-te asa, eu de exemplu chitara care o vand am luat-o cu 20 mil, o dau cu 15, hai chiar 14 si e ca noua... second-hand poate sa fie avantajos, depinde ce gasesti.

Link to comment
Share on other sites

Guest gabytro
Uite un "pack bun pentru inceput:

 

Squier Affinity Fat Stratocaster

Peavey Rage 258 sau un vod AD15VT la SH

Cablu Vox 3m

 

uite..packul asta nu include chitara care mi o recomanzi tu aici?

http://www.guitarshop.ro/produs.php?pid=299

e adevarat ca e mai scump pack ul decat ce mi ai recomanda tu. Mai aproba cineva "packul" facut de Blackthron?

Edited by gabytro
Link to comment
Share on other sites

uite..packul asta nu include chitara care mi o recomanzi tu aici?

http://www.guitarshop.ro/produs.php?pid=299

Nu. Diferã lemnul din care e fãcut corpul chitarei și numãrul de taste.

 

Pack-ul fãcut de @blackthorn pare decent. Chiar dacã amplificatorul are 25W, poți oricând sã umbli la butonul de volum.

Edited by Doctor X
Link to comment
Share on other sites

Guest gabytro

da si pt mine e mai bine, pentru ca ...ar mai fi ceva; dupa cum v am zis ideea era sa i fac un cadou lu tata care e pasionat de chestii de genu asta. Eu am calculator boxe etc, dar la el pe laptop ar fi mai complicat sa ii conectez chitara, la fel sa ii explic cu softuri si alte chestii de genu. De asta as prefera un "pack"!

 

dar cum ramane cu ibanezul? parca ziceati ca e mai tare?

Link to comment
Share on other sites

Frate ia ce vrei,nu asculta ce zic astia ca si asa atat o dau cu apa si otet..ouch :) daca vei invata sa canti si vei canta bine, o sa canti bine pe orice, nu t lua dupa astia, ca aia e asa, ca aia e proasta, get real!

E tot o scandura cu fier si plastic.N-ai sa simti diferenta la inceput, te asigur! Asa se invata, luand ceva, invatand, comparand ulterior cu altele, si realizezi niste chestii in acele comparatii, acum nu le vei realiza.

 

Poti lua squier sau, whatever orice d genu , eu recomand sa te tii departe de ibanez la pretul asta, poti sa iei orice vrei tu, numa nu ibanez, dar daca iti face cu ochiul asa ceva, what the hell, ia-l pe ala.

Degeaba iti zic unii de chitara mai buna, daca , canta la fel de prost pe toate :) ca e tot aia pe ce chitara canta, mana e tot aceiasi pe toate, eventual pe una mai buna se aud chiflele mai tare ca n-au formate unele elemente in cantat. Sau de exemplu au chitara decenta Schecter si canta pe procesor useless korg Ax5g and so on, pointless.

 

Ia ce vrei tu, daca iti place o anumita chitara, din orice punct tampit de vedere, o iei! Si end of story. Eu sunt ft multumit de jafurile mele sincer

Edited by Razvan S.
Link to comment
Share on other sites

o sa ti sara oamenii astia in cap acu lol

M-am obisnuit, asa e forumul asta :)

Crede-ma, ia ce doresti tu. Atat eventual sa mergi cu cineva de la tine din oras care e pe forum, sa verifice macar, sa nu fie gatul indoit mai ciudat sau dinastea, sa nu aibe fretbuzz, acea persoana stie sigur. Cauta pe cineva pe forum

Edited by Razvan S.
Link to comment
Share on other sites

Frate ia ce vrei,nu asculta ce zic astia ca si asa atat o dau cu apa si otet..ouch :) daca vei invata sa canti si vei canta bine, o sa canti bine pe orice, nu t lua dupa astia, ca aia e asa, ca aia e proasta, get real!

E tot o scandura cu fier si plastic.

 

Poti lua squier sau, whatever orice d genu , eu recomand sa te tii departe de ibanez la pretul asta, poti sa iei orice vrei tu, numa nu ibanez.

Degeaba iti zic unii de chitara mai buna cand ei canta la fel pe toate :) ca e tot aia pe ce chitara canta, mana e tot aceiasi pe toate, eventual pe una mai buna se aud chiflele mai tare ca n-au formate unele elemente in cantat. Sau au Schecter si canta pe procesor useless korg Ax5g and so on, pointless.

 

Ia ce vrei tu, daca iti place o anumita chitara, din orice punct tampit de vedere, o iei! Si end of story

Da, dom'le, ai dreptate. Io am pus mâna pe un LTD de pack recent. Dupã câteva minute aveam mâna stângã plinã de zgârieturi de la marginile nepilite ale tastelor. Sã nu mai zic cã gâtul era foarte incomod, iar amp-ul din pack suna ca un roi de țânțari (vorba lui Felix) când apãsai butonul de distortion.

 

Pack-ul a costat vreo 12 milioane.

Link to comment
Share on other sites

Amplificatoarele incluse in pack-uri sunt asa.. un balast ca sa nu fie pack-ul dezechilibrat, ampliful plasat strategic in cutie unde e headstock-ul chitarii . Tot ceea ce imi doresc la un amp de studiu e o putere de 3W pe lampa si un dif de 12, dar se pare ca nimeni nu a incercat sa construiasca asa ceva (la un pret decent, combo-ul Blackheart nu se pune din cauza pretului :) ).

Acum nu prea sta nimeni sa-ti explice, logic ar fi fost sa citesti putin prin topicurile forumului si dupa aia sa deschizi unul nou. In principiu lemnul chitarii are o contributie majora la sound-ul final, de asta toata lumea recomanda o chitara de calitate, pe langa celelalte avantaje (neck comod, corzi coborate fara fretbuzz, acordaj stabil pentru mult timp etc.) daca iei o chitara ieftina mai ai o sansa sa schimbi dozele cu ceva cu output ridicat, atunci calitatea lemnului conteaza mai putin la sunetul final. Si adio clean sound, va suna tot timpul de parca ai fi bagat vreun efect in lantul audio.

Link to comment
Share on other sites

O chitara acustica nu intra in discutie? Inveti foarte bine pe o chitara acustica si de 10 milioane poti sa iti iei una chiar buna care, daca o ingrijesti, va suna din ce in ce mai bine cu trecerea timpului :)

 

P.S: Eu am un starter pack de la ibanez, probabil unul dintre cele mai criticate, cant pe el de 1 an jumate, merg la repetitii cu chitara si este o scula decenta. Adevarul e ca are parti de plastic foarte proaste si nu este bine ecranata, dar este o chitara comoda, iar cutiuta numita amp pe care o am este, lafel, decenta pentru a invata, dar departe de a face performanta :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.