www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Chitara Ibanez Xp300fx


Guest helldoom
 Share

Recommended Posts

ce parere aveti despre aceasta chitara http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1891 ? :) Mie unul imi place cum arata si cred ca suna fain cu distort pentru metal.

 

Am pus demult ochii pe aceasta chitara. Ca specificatii pare buna, nu are un tremolo ieftin, dar, din pacate, nu am probat-o sa vad cum se simte la mana. Chiar sunt curios daca a probat-o cineva sa imi zica ce parere i-a lasat :)

Link to comment
Share on other sites

ce parere aveti despre aceasta chitara http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1891 ?:) Mie unul imi place cum arata si cred ca suna fain cu distort pentru metal.

 

 

Forma nu incurca ...dar forma ajuta o p**a. E doar aspect, si comoditate. Forma de superstrat sau forma de topor... conteaza mai mult prelucrarea, calitatea lemnului si a componentelor. Crezi ca suna fain cu distors? Da, dar cu alte doze si potentiometre. Sunt convins ca acele chestii bobinate in Coreea sau pe vapor pe care nea'Grosu le vinde cu 80 ron/bucata suna mult mai bine decat dozele de pe acel Ibanez.

Edited by draugr
Link to comment
Share on other sites

Guest Noxified

Ba,ii o chitara practica.Si suna ok.Ii comoda din punct de vedere,o poti pune pe picior`ul stang si cu deschizatura ,la piciorul drept si ii foarte ok pentru cum ti mana pe griff,sau ii foarte ok,pentru live,poti face show cu chitara.:)Acum depinde exact ce vrei tu.O chitara foarte coioasa ,poate sa fie si la 200 de lei[daca o iei de la cineva care nu stie ce vinde]sau 6000 de euro.Acu` depinde ce vrei de la chitara respectiva.Nu conteaza neaparat firma.Daca tu vrei sa canti folk nu prea ai ce face cu o chitara de genu.Conteaza lemnu`,dozele,corzile,gatu,practic...din ce e chitara.Daca te referi la forma,ii foarte ok.[imi plac chitarile care is ML,sau aduc a ML.]

Link to comment
Share on other sites

In curand va interveni cineva, cu state vechi pe forum ( experienta cacalau, nu-ia asa? ), sa te sfatuiasca sa te orientezi catre:

1. SH de prin zona

2. LTD

3. Ephiphone

 

Facem pariu? :)

 

Mai bine asculta-l pe Calin ca stie bine ce zice :) . Eu sunt de acord cu el, doar ca as pune LTD pe locul 3 si Epiphone pe locul 2, ca oricum e distribuit de McMusic si cu ocazia asta nu ma pun rau nici cu el.

 

Acum lasande gluma deoparte nu e neaparat o chitara rea, doar ca forma este usor neergonomica (parerea mea), iar dozele sunt printre cele mai slabe doze stoc din categoria asta de pret. Griful este ca de obicei punctul forte la Ibanez, si cred ca nici lemnul din care este facuta nu este foarte rau. Cel mai bine ar fi sa o probezi si daca iti place si e totul in regula cu ea sa o iei. Problema este sa ii gasesti o husa sau un case.

Link to comment
Share on other sites

Guest Geliraden

Ce zici de asta? http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=40386&hl=

 

Stiu ca or sa apara comentarii ca iti dau link la topicul meu si imi fac reclama dar e o chitara foarte versatila si comoda. O dau cu 1500 ron, si e mult peste ce vrei sa-ti iei. (ca doze, sunet etc.)

 

Si ca sa nu inceapa intrebari si flame-uri, o dau pentru ca vreau o chitara cu 7 corzi, nu ca ar avea vreun defect.

Link to comment
Share on other sites

Guest Noxified

Conteaza si forma,desigur.Uite.Chitara[corpul],e facut dintr`un lemn.Lemnul acela influenteaza sunetul.Cum tonul.mai cald etc.Corpul chitarii care e din lemn,influenteaza tonul,in functie de cantitatea materialului,si cum e distribiut in corp.Deci,da,influenteaza tonul.La orice fel de muzica.Nu doar partea electrica face treaba.De`aia exista mai multe tipuri de chitari.Ca sunt chestii diferite,care fac treburi diferite.:))Ca si cand ai compara o unitate de pc deskotp cu un laptop.Fac "aceleasi" lucruri doar ca arata altfel,si sunt facute altfel.Tot ceva de genu` e treba.:)

Edited by Noxified
Link to comment
Share on other sites

Eu am una si zic ca e buna.. grifu este wizard 2, foarte ergonomic si usor de cantat.Are doze INF3 si INF4 cu un sustain foarte bun, plus forma corpului ,corp facut din artar.. care este in general folosit la chitarile cu un sustain maxim.

Plus ca am observat ca domnul broknstrngz are Gibson, si logic ca noi astia mai saraci cumparam dastea din materiale mai proaste.

Edited by Zdranganitorul_fara_minte
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest david_stevevai4ever

Imi place chitara asta, dar as recomanda un ibanez grg250dx, care nu este heavy. Dar depinde ce-ti place tie. Bafta la chitarit.

Link to comment
Share on other sites

Mai bine asculta-l pe Calin ca stie bine ce zice :) . Eu sunt de acord cu el, doar ca as pune LTD pe locul 3 si Epiphone pe locul 2, ca oricum e distribuit de McMusic si cu ocazia asta nu ma pun rau nici cu el.

 

Acum lasande gluma deoparte nu e neaparat o chitara rea, doar ca forma este usor neergonomica (parerea mea), iar dozele sunt printre cele mai slabe doze stoc din categoria asta de pret. Griful este ca de obicei punctul forte la Ibanez, si cred ca nici lemnul din care este facuta nu este foarte rau. Cel mai bine ar fi sa o probezi si daca iti place si e totul in regula cu ea sa o iei. Problema este sa ii gasesti o husa sau un case.

 

Chitara vine cu tot cu husa.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.