www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Gibson Sau Gibson?


Guest MariuzZ
 Share

Recommended Posts

Guest MariuzZ

As vrea si eu o parere in legatura cu ce chitara sa imi iau... am 2 variante Gibson Les Paul Studio sau Gibson SG Standard si nu prea stiu ce sa aleg si care sunt diferentele majore.

Link to comment
Share on other sites

Gibson Les Paul Studio Electric Guitar Features:

Carved maple top and mahogany back (Mahogany top on faded finish models)

Mahogany neck, '59 Rounded Les Paul

Rosewood fingerboard (Ebony on Alpine white)

Tune-O-Matic bridge with stopbar

Chrome or gold hardware

490R and 498T Alnico 2 magnet humbucker pickups (BurstBucker Pro on faded finish models)

2 volume and 2 tone knobs, 3-way switch

Gibson Les Paul Studio Electric Guitar Includes:

 

Gibson hardshell case (Faded and satin finish models come with gig bag)

 

 

 

 

 

Gibson SG Standard Electric Guitar Features:

Double-cutaway beveled mahogany body

Set mahogany neck with rounded '50s profile

Bound rosewood fingerboard with trapezoid inlays

Tune-O-Matic bridge with stopbar tailpiece

Chrome hardware

490R humbucker in the neck position

498T humbucker in the bridge position

2 volume knobs, 2 tone knobs, 3-way switch

24-3/4" scale

Gibson SG Standard Electric Guitar Includes:

 

Gibson hardshell case :)

 

Ca sa faci tu o comparatie pentru tine....

Dar cel mai sanatos dute la magazin si iale in mana ca atunci vezi cum suna fiecare si nu o sa mai ai nevoie sa te lamurim noi

Edited by Mimesis
Link to comment
Share on other sites

As vrea si eu o parere in legatura cu ce chitara sa imi iau... am 2 variante Gibson Les Paul Studio sau Gibson SG Standard si nu prea stiu ce sa aleg si care sunt diferentele majore.

 

Diferentele esentiale, din cunostintele mele, sunt de ergonomie (comoditate etc) si sunet. Mai exact:

- Gibson SG este foarte comoda, avand un corp subtire si legatura dintre gat si corp facandu-se la terminarea gatului, cand canti de la tasta 15-17 incolo, simti doar gatul in mana, pe cand la LP se "ingroasa gluma", la propriu, adica gatul s-a unit cu corpul si trebuie sa tii in mana o bucata mai masiva.. Nu stiu daca am fost clar, dar pe mine m-a impresionat diferenta asta cand am probat in magazin. Mai sunt si chestiuni de greutate, adica LP-ul e ceva mai masiv, care poate fi si un avantaj (ca nu e "fragila" - nu ca SG-ul ar fi!), dar si un dezavantaj (pentru coloana ta vertebrala :) )

- SG-ul are un sunet mai "bright", cu inaltele conturate mai bine, ceva mai taios, pe cand LP are un sunet mai "gros", avand corpul mai masiv. Poate iti faci o idee de aici http://www.youtube.com/watch?v=omRJCZgzw5c Diferente intre LP Standard si Studio sunt, dar la o privire de ansamblu cred ca te ajuta clipul asta.

 

Preferata mea personala: SG :)

Link to comment
Share on other sites

Este si un Gibson SG Standard NOU la 700 de euro. Este pe paginile mai din spate pt ca ii da "UP" destul de rar.

Edited by zzz
Link to comment
Share on other sites

Diferentele esentiale, din cunostintele mele, sunt de ergonomie (comoditate etc) si sunet. Mai exact:

- Gibson SG este foarte comoda, avand un corp subtire si legatura dintre gat si corp facandu-se la terminarea gatului, cand canti de la tasta 15-17 incolo, simti doar gatul in mana, pe cand la LP se "ingroasa gluma", la propriu, adica gatul s-a unit cu corpul si trebuie sa tii in mana o bucata mai masiva.. Nu stiu daca am fost clar, dar pe mine m-a impresionat diferenta asta cand am probat in magazin. Mai sunt si chestiuni de greutate, adica LP-ul e ceva mai masiv, care poate fi si un avantaj (ca nu e "fragila" - nu ca SG-ul ar fi!), dar si un dezavantaj (pentru coloana ta vertebrala :) )

- SG-ul are un sunet mai "bright", cu inaltele conturate mai bine, ceva mai taios, pe cand LP are un sunet mai "gros", avand corpul mai masiv. Poate iti faci o idee de aici http://www.youtube.com/watch?v=omRJCZgzw5c Diferente intre LP Standard si Studio sunt, dar la o privire de ansamblu cred ca te ajuta clipul asta.

 

Preferata mea personala: SG :)

 

Am cantat pe ambele modele, iar treaba asta cu comoditatea...e cam relativa.De ex. mie SG'ul mi se pare mai butucanoasa decat LP'ul.La partea cu sunetul sunt oarecum de acord cu tine.LP'ul suna ceva mai cald, SG'ul fiind mai artagoasa.

Ca parere personala ,LP-ul mi se pare mai versatila si cred ca ar acoperi sau macar ar impaca mai multe genuri sau tipuri de

sunet fata de SG.Inca un + daca pot spune asa...este faptul ca sunetul caracteristic de gibson doar la LP l'am auzit, deci daca te dai in vant dupa acel tip de sunet mergi pe LP.

SG-ul l'am perceput cu un oarecare + de sustain si cam cu o jumate de kg de oo in plus.

Eu as alege SG'ul daca ar trebui sa cant EXCLUSIV metal. Pentru restul...as lua LP.

Amandoua sunt chitari bune; dar cum au scris si colegii, mai bine mergi si incearca'le singur si vezi care te prinde mai bine.

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

Guest MariuzZ

Am fost in magazin si am cam vazut cum suna.. si aveti dreptate, dar fiecare cu parerea lui. Cred ca o sa merg pe LP pt ca nu vreau sa cant exclusiv metal. Oricum multumesc mult. :) and KeeP :)

Link to comment
Share on other sites

Am zis ca nu ma bag, da nu ma pot abtine. Nu stiu cine si de unde o scos chestia asta ca SG ii chitara de metale...terminati cu prostiile

 

 

 

 

Mai vreti? ca mai sint o gramada.

Nu mai trantiti informatii din astea din burta...daca nu-l puteti ajuta pe om, macar incercati sa nu-l bagati mai tare in ceata.

Link to comment
Share on other sites

Pina la urma fiecare cu parerea lui,eu o sustin pe asta:

 

http://www.youtube.com/watch?v=ZCgbxfGbCLQ...feature=related

 

Oricare dintre modele este tangent cu simboluri ale muzicii :

http://www.youtube.com/watch?v=ZCgbxfGbCLQ...feature=related

Te rog nu mi-o lua in nume de rau, dar jur ca nu inteleg ce vrei sa spui...what's your point?

Da, intradevar e chestie de gust pe care dintre cele doua o preferi, dar eu n-am vrut decat sa atrag atentia asupra faptului ca afirmatia "SG este chitara de cantat exclusiv metale" este falsa, dupa cum se poate auzi foarte clar in clip-urile atasate. N-am spus ca e mai buna una decat cealalta.

Edited by mihaitarta
Link to comment
Share on other sites

da hello kitty e buna de metal? http://www.youtube.com/watch?v=X7xZc7kSFUI

 

dintre cele doua eu as merge pe sg standard. lp studio e mai subtire decat standard, deci teoretic nu sunt acelasi lucru. plus ca ai grija ca din octombrie 06 studio lp e chambered. nu stiu daca exista varianta traditional pt studio.

practic si lp studio si lp standard si sg standard suna bine, diferentele sunt oricum subtile si tin si de amp, efecte, corzi. daca tu stii sa scoti din ea ce trebuie poti sa canti orice cu oricare.

Edited by barbarossa
Link to comment
Share on other sites

Am zis ca nu ma bag, da nu ma pot abtine. Nu stiu cine si de unde o scos chestia asta ca SG ii chitara de metale...terminati cu prostiile

 

 

 

Mai vreti? ca mai sint o gramada.

Nu mai trantiti informatii din astea din burta...daca nu-l puteti ajuta pe om, macar incercati sa nu-l bagati mai tare in ceata.

 

Da chiar asa, nici eu nu stiu cine a scornit chestia...dar dupa cum te agiti banuiesc ca te referi la mine.Iar prostiile nu le'am scos din burta ci cu ajutorul urechilor bune sau proaste...dupa mai multe comparatii.Totusi trebuie sa'ti atrag atentia ca ar fi fost bine sa mai citesti odata ce am scris. Parerea mi'o mentin; si daca as fi nevoit sa aleg doar intre cele doua si sa cant (EU) numai metal , as alege SG.Poate am fost mai explicit de data asta.E la mintea cocosului ca orice chitara poate fi folosita in orice gen si oricine e liber sa aleaga din moment ce si gusturile si perceptia sunetelor sunt diferite; deci nu cred ca ne'ai spus noutati cu link'urile respective.

O zi linistita.

Link to comment
Share on other sites

Da chiar asa, nici eu nu stiu cine a scornit chestia...dar dupa cum te agiti banuiesc ca te referi la mine.Iar prostiile nu le'am scos din burta ci cu ajutorul urechilor bune sau proaste...dupa mai multe comparatii.Totusi trebuie sa'ti atrag atentia ca ar fi fost bine sa mai citesti odata ce am scris. Parerea mi'o mentin; si daca as fi nevoit sa aleg doar intre cele doua si sa cant (EU) numai metal , as alege SG.Poate am fost mai explicit de data asta.E la mintea cocosului ca orice chitara poate fi folosita in orice gen si oricine e liber sa aleaga din moment ce si gusturile si perceptia sunetelor sunt diferite; deci nu cred ca ne'ai spus noutati cu link'urile respective.

O zi linistita.

Nu se agita nimeni. Nu te mai inflama asa ca nu ti-a dat nimeni in cap.

Uita-te ce a inteles @MariuzZ ( si recunosc ca si eu, si din cate vad si @red si @barbarossa) din ceea ce ai scris:

 

Am fost in magazin si am cam vazut cum suna.. si aveti dreptate, dar fiecare cu parerea lui. Cred ca o sa merg pe LP pt ca nu vreau sa cant exclusiv metal. Oricum multumesc mult. :) and KeeP :)
Edited by mihaitarta
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.