www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Alternate Picking


gabriel-v
 Share

Recommended Posts

as vrea sa invat sa cant dupa tehnica alternate picking dar nu stiu de unde sa incept:(. pot canta doar pe fiecare coarda in parte alternate picking dar sa alternez corzile in acelasi timp nu:(. va rog imi puteti da un sfat de unde sa incep? niste exercitii pe care sa le practic sa imi dezvolt tehnica? va multumesc.

Link to comment
Share on other sites

salut gabriel, iei o scara (cele pe care conosti) si esersesi cu rabdare facand atentie la sincronizare intre maini, timingul, positie de la pana (sa fie comoda pentru tine) si sa nu fortezi prea tare, daca ajungi la durere inseamna ca trebuie sa te opresti. Studiaza si inclinatie panei sa vezi ce sunete diferite dau la atac.

Daca se poate, incepi incet incet intrun fel in care muschi mainilor sa poate memoriza miscarile mai rapid si mai curat (cam 45bpi).

Multi se chinuie cu scara cromatica...este foarte buna si ia, pentru mine cea mai buna este sfanta CRAPATONICA :) (...pentatonic) sau arpeje cu 2 note pe corda sau chiar 1. Acest pentru ca mai incolo o sa te dai seama ca un bun alternate picking este stricat in 90% din cazuri la pasaje intre corzi si nu cand dai ca trenu pe o coarda singura. asa ca este fondamental sa fie 'omogen' pasaje intre corzile (atac.volum,timing in general).

Nu in ultim rand sa aplici la toate scarile 'mecanisme' 1/2/3 2/3/4 3/4/5 sau 1/2 2/3 3/4 4/5 sau 1/2/3/4 2/3/4/5 3/4/5/6 (numerele sunt gradele de la scara sau secventa. Sunt sute de combinati gasesti pe net o tona.

Spor la studiu.

PS. vad ca esti destul de nou pe aici, si am vazut ca ai raspuns cam acid lui maur (putei cel putin sal multumesti), in conditi in care el ti a dat un link cu diferite video care vorbesc exact despre ce ai intrebat tu. Atentie ca atitudine de bucurestean 'smeker' nu aduc departe pe aici si sar putea sa nu mai fi bagat in seama in viitor. Asa ca punete la traba si fi mai gentil cu cine incerca sa iti da o mana de ajutor. numai bine! adry

PS2: cand schimbi corda pastrezi alternate continu In cazul scarile cu trei note pe corda panatie se invarte la fiecare schimbare de corda.

D ---------------------5s----7j----9s

A ---5j---7s---9j---

 

 

Ti am facut exemplu in coarda de A si D ( sunt primele 6 note din scara Dmajor.) J=jos S=sus

numai bine

Edited by Musaro Adriano
Link to comment
Share on other sites

nu ma ajuta cu nimic acel link.

 

Ai nevoie de cativa ani de exercitii ca sa poti canta cat de cat .

Dupa care te mai uiti de 3652 de ori si incepe sa te ajute cu cate ceva .

 

Nu se canta cu alternate picking numai la inceput pana inveti apoi trebuie sa inveti alte tehnici.

Acest alternate picking este gradinitza cantatului la chitara.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.