www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Help


Recommended Posts

Salut. Am si eu o intrebare dupa ce am rascolit internetul si nu i-am gasit solutia.

Treaba e ca am un laptop care nu are decat headphones out si mic in si neavand bani sa investesc intr-o placa de sunet calumea vine si intrebarea:

Cum as putea sa fac sa inregistrez prin mic in? Exista vreo smecherie sa-l "transform" in line in?

Va multumesc anticipat. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Noxified

Pai poti.:) Bagi cablu de la chitara in mic.Doar ca ai nevoie de un adaptor de la jack mare la jack mic.:)Si o sa se auda.

Edited by Noxified
Link to comment
Share on other sites

Guest Dan Pantea

Ai incercat in "control panel" sa mergi la "sounds" si acolo trebuie sa ai o rubrica "recording", va trebui sa-ti setezi microfonul ca dispozitivul implicit de inregistrare.

 

Ce versiune de windows ai?

Link to comment
Share on other sites

Ai incercat in "control panel" sa mergi la "sounds" si acolo trebuie sa ai o rubrica "recording", va trebui sa-ti setezi microfonul ca dispozitivul implicit de inregistrare.

 

Ce versiune de windows ai?

 

windows 7 si asta e una din marile probleme ca peste tot gasesc setari de xp si nu ma impac nicicum cu control panelu asta.

o sa mai caut oricum. mersi fain tuturor pentru idei si pentru timpul acordat.

voi reveni daca nu ma descurc.

Link to comment
Share on other sites

la fel e si la mine. nu merge.

am vista instalat..dar cred ca la laptopurile astea mai noi s-a renuntat la ideea de line in.

iti trebuie o alta placa de sunet...sau folosesti un procesor de chitara

(in cazul meu vox tonelab st)

doar ca atunci cand il conectez ...procesorul preia toata partea de sunet...

adica totul se aude prin el.

dar e util pt ca pot sa folosesc line in la o latenta fff mica.

eventual poti sa folosesti asa ceva:http://www.thomann.de/gb/the_tbone_usb1g.htm

Edited by maur
Link to comment
Share on other sites

Guest Dan Pantea
windows 7 si asta e una din marile probleme ca peste tot gasesc setari de xp si nu ma impac nicicum cu control panelu asta.

o sa mai caut oricum. mersi fain tuturor pentru idei si pentru timpul acordat.

voi reveni daca nu ma descurc.

 

Hai ca am si eu Win7 si incerc sa te indrum:

 

Start > Control Panel > Hardware and sound > Manage audio devices > Recording > Acolo trebuie sa-ti apara microfonul si trebuie setat ca dispozitiv implicit de inregistrare ("Default device") > mai poti merge la properties dupa ce selectezi microfonul se activeaza un buton "Properties" si acolo iti poti regla nivelul de volum, calitatea si mai ai modul "Listen" care-ti transfera sunetul spre sistemul audio, altfel, nu-l auzi.

 

 

Sper sa te descruci.

Link to comment
Share on other sites

Guest Noxified

Uita`te si la mica publicitate gasesti chestii destul de ieftine .:) Eventual iti pot recomanda un Hot head,are si iesire digitala,exact pentru ce iti trebuie tie.:-DDin intamplare chiar am eu unul de vanzare.Discutam?:)

Link to comment
Share on other sites

Hai ca am si eu Win7 si incerc sa te indrum:

 

Start > Control Panel > Hardware and sound > Manage audio devices > Recording > Acolo trebuie sa-ti apara microfonul si trebuie setat ca dispozitiv implicit de inregistrare ("Default device") > mai poti merge la properties dupa ce selectezi microfonul se activeaza un buton "Properties" si acolo iti poti regla nivelul de volum, calitatea si mai ai modul "Listen" care-ti transfera sunetul spre sistemul audio, altfel, nu-l auzi.

 

 

Sper sa te descruci.

 

mersi mult de informatie. momentan nu am nicio chitara aici, dar cand ma intorc la cluj o sa incerc. te tin la curent daca am reusit ceva.

multumesc mult inca o data.

Link to comment
Share on other sites

Prima intrebare pe care ti-o pui este daca placa de sunet suporta full-duplex. Raspunsul la majoritatea PC-urilor mai noi este da.

Ce inseamna asta: fie ca tu iti conectezi chitara,microfonul ori altceva la laptop, sunetul ar trebui sa se auda in timp real si la boxele laptopului. Si al meu are doar headphones out si mic,dar totusi suporta full-duplex. De unde stiu ? Simplu.Dau drumu la recorder si cand dau in chitara(dupa record) incepe sa traga.Din pacate nu se aude si in boxele laptopului.

Concluzia e ca poti sa tragi pe laptop orbeste(muteste mai bine zis) pentru ca nu o sa iti dai seama ce scoti pe chitara.

De unde vine problema: din driver. Imbecilii(care au scris driverul) au dezactivat mic-ul/line-in-ul din Volume Control si tot ce intra prin mic/line-in nu e scos pe boxe.

 

Am tot modificat registrii la windows(xp) cu inversari de 1/0 pe valorile alea de m-am plictisit. Nimic!

Eu am o placa de sunet onboard sigmatel, ale carei drivere sunt scrise de Dell(caci un laptop Dell am).Am tot cautat alte drivere,dar din pacate nu am gasit nimic pt XP.

 

Daca rezolva cineva problema asta, sa imi zica si mie.

 

M-am gandit sa imi instalez un win 7 , in speranta ca are drivere mai corecte decat cele de pe xp.

 

O sa va anunt daca asta rezolva problema.

 

M-am gandit sa imi cumpar si o placa de sunet externa(pe USB), dar nu-s sigur ca o sa functioneze.

Link to comment
Share on other sites

surprinzator daca pun microfonul merge sa inregistrez si sa vorbesc (in timp real :)), dar cand pun chitara se duce de rapa tot.

sa fie cablul de vina? poate adaptorul din jack mare in mic.... o sa mai incerc sa vad ce rezolv...

si legat de placa audio prin usb... si eu m-am gandit la asta dar deocamdata incerc sa gasesc o solutie mai low budget.

pe viitor am si eu in plan o interfata audio mai de "dai doamne", dar deocamdata... asa la nivel redus merge si asa...

o sa revin curand cu informatii daca reusesc sa rezolv problema.

Link to comment
Share on other sites

@Jake

Nu te mai chinui sa cauti alte drivere, nu o sa gasesti pe simplul motiv de hardware: amplasamentul microfonului onboard prea aproape de difuzoarele tot onboard, se evita astfel eventuala microfonie generata de o inregistrare/redare in acelasi timp pe difurile laptopului. Si eu tot Dell am (Latitude D600, o hoasca mai veche) si am vazut amplasamentul microfonului, destul de neinspirat din punctul meu de vedere. Nimeni de la Dell nu a prevazut ca cineva ar putea folosi un laptop ca studio mobil de inregistrare si monitor audio in acelasi timp :)

Link to comment
Share on other sites

@Jake

Nu te mai chinui sa cauti alte drivere, nu o sa gasesti pe simplul motiv de hardware: amplasamentul microfonului onboard prea aproape de difuzoarele tot onboard, se evita astfel eventuala microfonie generata de o inregistrare/redare in acelasi timp pe difurile laptopului. Si eu tot Dell am (Latitude D600, o hoasca mai veche) si am vazut amplasamentul microfonului, destul de neinspirat din punctul meu de vedere. Nimeni de la Dell nu a prevazut ca cineva ar putea folosi un laptop ca studio mobil de inregistrare si monitor audio in acelasi timp :)

 

 

M-am gandit ca asta ar fi singura explicatie, insa laptopul meu nu are mic incorporat. :) Ideea e ca a fost scris un singur driver pentru toate laptopurile cu placa de sunet sigmatel, indiferent de modelul laptopului. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Asta am vazut-o pe foarte multe laptopuri, respectiv imposibilitatea de a face hardware monitorizarea (de a auzi pe iesire ce e pe intrare folosind doar capabilitatile hardware si ale sistemului de operare).

Daca pui driverii asio4all si folosesti un DAW (sa zicem Reaper, ca-i eftin si bun) vei putea activa monitorizarea prin software, insa se poate sa te deranjeze un pic latenta.

Link to comment
Share on other sites

Asta am vazut-o pe foarte multe laptopuri, respectiv imposibilitatea de a face hardware monitorizarea (de a auzi pe iesire ce e pe intrare folosind doar capabilitatile hardware si ale sistemului de operare).

Daca pui driverii asio4all si folosesti un DAW (sa zicem Reaper, ca-i eftin si bun) vei putea activa monitorizarea prin software, insa se poate sa te deranjeze un pic latenta.

 

Mi-am pus win7 pe laptop. S-a rezolvat problema, se aude pe iesire ce e pe intrare dar cu o latenta de aprox. 1 sec. :)

In concluzie, cred ca o sa imi cumpar o placa de sunet externa.

Link to comment
Share on other sites

Guest Dan Pantea
Mi-am pus win7 pe laptop. S-a rezolvat problema, se aude pe iesire ce e pe intrare dar cu o latenta de aprox. 1 sec. :)

In concluzie, cred ca o sa imi cumpar o placa de sunet externa.

 

 

Ati incercat sa instalati ASIO4ALL ???

Daca-l veti instala, sunt convins ca procesorul va face faca prelucrarii datelor in mod rapid, astfel veti obtine o latenta scazuta, in limita acceptabilului.

 

Eu am un procesor C2D E8400 si cu ASIO4ALL obtin latente foarte scazute (cu placa audio integrata), se poate canta linistit cu orice software de simulare. (ReValver, FXbox, Guitar Rig, etc)

 

Ce procesor aveti pe laptop?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

revin intr-un final dupa ce am ajuns sa instalez si eu ASIO4ALL si va multumesc tuturor inca o data pentru toate informatiile.

insa... mai am o intrebare: cand merge guitar rig cum as putea face sa pot folosi si alt player audio?

sau mai bine zic... se poate face asa ceva?

 

si inca una: voi folositi guitar rig si pt inregistrari? daca il folositi doar pt efecte as fi curios ce soft folositi pt inregistrat.

va multumesc mult inca o data pentru rabdare.

numai bine.

 

LE: uitasem de fapt de ce am deschis topicul asta :) si nu era pt guitar rig. dar, oricum, daca e cineva in masura sa ma ajute i-as fi vesnic recunoscator. :)

Edited by Galfi
Link to comment
Share on other sites

se poate face asa ceva?

 

Cu ASIO4ALL nu. Dar poti folosi deck-urile din Guitar Rig pentru playback si inregistrare.

 

voi folositi guitar rig si pt inregistrari? daca il folositi doar pt efecte as fi curios ce soft folositi pt inregistrat

 

E o clasificare inconsistenta: "pt. efecte" include si "pt. inregistrari" si "pt. repetitii", "pt. concerte" si orice alte situatii in care ai folosi efecte.

Link to comment
Share on other sites

E o clasificare inconsistenta: "pt. efecte" include si "pt. inregistrari" si "pt. repetitii", "pt. concerte" si orice alte situatii in care ai folosi efecte.

 

bine, multumesc :) . intotdeauna daca e ceva interpretabil hai sa alegem varianta care suna ca o prostie, nu?

multumesc pentru atentie si efort.

numai bine. :)

Edited by Galfi
Link to comment
Share on other sites

Guest Dan Pantea

Guitar Rig se poate folosi in cadrul programelor de inregistrare ca plug-in.

 

revin intr-un final dupa ce am ajuns sa instalez si eu ASIO4ALL si va multumesc tuturor inca o data pentru toate informatiile.

insa... mai am o intrebare: cand merge guitar rig cum as putea face sa pot folosi si alt player audio?

sau mai bine zic... se poate face asa ceva?

 

si inca una: voi folositi guitar rig si pt inregistrari? daca il folositi doar pt efecte as fi curios ce soft folositi pt inregistrat.

va multumesc mult inca o data pentru rabdare.

numai bine.

 

LE: uitasem de fapt de ce am deschis topicul asta :) si nu era pt guitar rig. dar, oricum, daca e cineva in masura sa ma ajute i-as fi vesnic recunoscator. :)

Link to comment
Share on other sites

anyway...

evit sa mai deschid un nou topic si in contextul in care nu am gasit raspunsul nicaieri pe forum (sper sa fi cautat destul de bine) revin cu o alta intrebare:

de ce cand incerc sa dau export audio mixdown in cubase 5 imi spune ca nu am destul spatiu pe hard pentru asa ceva? nu ajung 20 si ceva de gb?

sper sa ma puteti ajuta. va multumesc anticipat.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.