www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Problema Distortion.


ValyGerrard
 Share

Recommended Posts

Dupã cum spune și titlul thread-ului, am o problemã atunci când activez distortion-ul. Sunetul se aude ciudat atunci când lovesc douã corzi subțiri în același timp (se aude acceptabil doar pe E, A și D). Am pus mâna pe un Line 6 spider IV, însã am aceeași problemã.

 

Chitara face parte din acest pack. Corzile sunt foarte subțiri, dacã conteazã asta.

 

Ce pot face? Mulțumesc!

Link to comment
Share on other sites

Nu vreau sa te dezamagesc, dar doar nu te asteptai ca un amp de pack sa sune ca un JCM 800, nu? Pe clean suna oarecum decent, pe distors ca o bormasina uzata. Am pack si stiu foarte bine chestia asta, macar nu ma asteptam la ceva, de aia am luat si o pedala multiefect.

Foarte subtiri corzile, probabil sunt 0.009 - 0.042 si sunt oarecum standard, ce vrei sa pui pe ea, corzi de acustica? Ma indoiesc ca duce neck-ul mai mult de 0.011 -0.052, poate nici dimensiunea aia nu e recomandata.

Si vezi ca la nivele de distors mari folosesti tehnici de genul palm muting sa suprimi sunetul unor corzi care nu trebuiesc atinse. Ai putea studia putin fenomenele astea numite drive, distors, gain, diferentele intre ele si tehnici de interpretare specifice. Long live google si wikipedia!

Link to comment
Share on other sites

Expresia am pus mana pe un Line 6 Spider nu semnifica faptul ca il folosesti permanent sau ca e al tau, ci ca l-ai folosit la unul-doua teste. Mad_max924 a facut o sugestie utila, lasi putin mai jos dozele, mai tai din volum folosindu-l pe cel al chitarii si o lasi mai moale cu nivelul la distors. Nu ai mentionat totusi modelul ampului (de 15, 30 50, 75W sau mai sus..). Cel de 15 are un dif de 8 toli, nu te astepta sa sune la fel ca unul de 12 toli iar optiunile de modelling sunt mai saracute pe cel entry level. In rest e valabil ce ti-am recomandat mai sus referitor la tehnicile de cantat cu distors cat cuprinde.

Link to comment
Share on other sites

Sunetul se aude ciudat atunci când lovesc douã corzi subțiri în același timp (se aude acceptabil doar pe E, A și D). Am pus mâna pe un Line 6 spider IV, însã am aceeași problemã.

 

1. Acordeaza chitara.

2. Invata sa canti. [Pot sa pariez ca "sunet ciudat" sunt defapt intermodulatii, pentru ca "apesi pe corzile subtiri" la intamplare]

Link to comment
Share on other sites

Dupã cum spune și titlul thread-ului, am o problemã atunci când activez distortion-ul. Sunetul se aude ciudat atunci când lovesc douã corzi subțiri în același timp (se aude acceptabil doar pe E, A și D). Am pus mâna pe un Line 6 spider IV, însã am aceeași problemã.

 

Chitara face parte din acest pack. Corzile sunt foarte subțiri, dacã conteazã asta.

 

Ce pot face? Mulțumesc!

Nu lovi doua corzi cu distorsul la maxim ,prima data invata sa canti la chitara .

Timp vre-o 2-3 ani trebuie ca sa inveti despre ce si cum.

Dupa ce ai invatat "de toate" te poti apuca sa incerci sa canti cu distors .Urmaresti cum face Malmsteen .

 

Asta daca vrei sa canti , daca vrei sa faci doar rythm nu mai conteaza , "one finger drop D " si ai rezolvat totul ,nu ai nevoie de corzile subtiri.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Guest AlinMetallica
Dupã cum spune și titlul thread-ului, am o problemã atunci când activez distortion-ul. Sunetul se aude ciudat atunci când lovesc douã corzi subțiri în același timp (se aude acceptabil doar pe E, A și D). Am pus mâna pe un Line 6 spider IV, însã am aceeași problemã.

 

Chitara face parte din acest pack. Corzile sunt foarte subțiri, dacã conteazã asta.

 

Ce pot face? Mulțumesc!

 

Ai ascultat Roots Bloody Roots? Ca se aude si acolo la un moment dat un "sunet ciudat" si spune-mi daca e la fel ca atunci nu are nici o problema chitara. Se aude mai "ciudat" legatoul pe corzile subtiri cand este pe overdirve, dar asta e ceva normal.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.