www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Chitarã Electricã Sau Bass Electric Conectate La Laptop . Se Poate?


Guest JXL
 Share

Recommended Posts

Salut , am cãutat pe Internet ºi am vãzut cã poți conecta o chitarã electricã la PC tip desktop , dar se poate conecta ºi la un laptop , în caz cã placa de sunet nu are Line In adicã prin alte metode?

Link to comment
Share on other sites

tre sa ai line in sau macar mic in.

 

ai putea folosi intarea de microfon pt chitara dar nush cat de bine o sa mearga. pt rezultate decente iti cam trebuie un preamp. gasesti pe procesoare sau placi de sunet usb.

 

vezi ca mai sunt threaduri pe forum.

 

btw.. o sa ai un delay intre cantat si ce iese pe boxe. pt a merge mai repede ai nevoie de un driver asio real si asta iar nu e disponibil pe placile de sunet de rand.

Link to comment
Share on other sites

Salut , am cãutat pe Internet ºi am vãzut cã poți conecta o chitarã electricã la PC tip desktop , dar se poate conecta ºi la un laptop , în caz cã placa de sunet nu are Line In adicã prin alte metode?

Poti ca trebuie sa aiba fiecare laptop si intrare Line-in .

Dar exista si USB extern

 

de ex . SWEEX SC016 7.1 EXTERNAL SOUND CARD .....

 

GASESTI IN MAGAZNE

 

Sau ceva mai profi E-MU 0404 USB , Sau .....

 

Dar trebuie sa ai Line -In la laptop ...citeste in topicuri anterioare cum se leaga mufa/jack=ul ca sa fie "stereo" sa se auda in ambele canale si este OK.

 

Doar ca sensibilitatea este redusa nu seamana cu cea al unei statii si mai tarziu vei avea nevoie de formator/simulator de ton de statie.

 

Daca ai bani o investitie buna este un Zoom H4 - PalmRecorder care si singur este un mini recording mixer cu 4 canale, are si microfoane si are si efectele de la Zoom G2 . procesare 32biti 196KHz stereo ,inregistrarede la mp3 pana la 24bit/196Khz pe un card de 4G poti trage 2 ore la calitate de studio...sau 48 ore mp3 320kbps ,Inregistrare cu ( minimixer intern cu 4 canale ) 44,1 sau 48KHz/16 biti +efectele ...etc... microfoaane incorporate .soua intrari cu phantom-power ptr microfon condenser extern sau doua jack de 6mm ptr doua scule externe ....etc..

ASIO propriu si se poate folosi la orice PC pe intrarea USB 1.0 sau 2.0 .Plus ca si microfon stereo USB ..

 

 

Mai citeste pe forum si nu intreba pana nu te documentezi ai de citit si selectat cateva zile asa mai inveti ce si cum....

 

Placa sunet , sunet PC, DSP , formator de sunet , simulator de statie etc etc/...

Link to comment
Share on other sites

@JXL

Vezi ca daca nu te deranjeaza faptul ca e Behringer exista un USB Guitar Link (chiar asa se cheama) la care conectezi chitara intr-un capat, port USB la celalalt capat catre computer. Partea proasta e ca iesirea audio nu e rutata prin difuzoare sau line-out de la laptop, cu printr-un port jack mama aflat tot pe device-ul in cauza, folosind doar processing power. Asta ar fi si o parte buna ca placa audio la portabile de obicei e cam slabuta. Dracia era anul trecut pe vremea asta cam 50 de euro.

N-ar strica la asta ultimele drivere ASIO si un Guitar Rig acolo, un Amplitube, ce preferi (Guitar Rig s-ar putea sa bage in fibrilatie un procesor mobil, pe un P4 hyperthreaded tactat la 3 Ghz se ducea pana in 40% load...)

Edited by olgutza34
Link to comment
Share on other sites

cred ca line 6 variax se poate conecta la laptop/PC...link,este 700 de euro :):):)

 

ªi Behringer iAxe393 prin USB e 5 mil :D ªi din câte am auzit nu e chiar o janghinã.

Link to comment
Share on other sites

Eu trag in laptop prin mic in si merge perfect. ca sa folosesti placa on board si vrei sa te si auzi in timp ce inregistrezi ar fi bine sa-ti instalezi un alt audiocodec. De regula cele cu care vin laptopurile nu permit sa auzi in timp ce inregistrezi. Eu pentru asta mi-am instalat Vinyl Audio Codec de la Via Technologies. E gratis.

Sau asa cum ziceau colegii mai sus poti folosi o placa externa.

Mult succes!

Link to comment
Share on other sites

Deci ca sa ai control la playback cand inregistrezi trebuie sa ai placa "full duplex".

 

La ora actuala ( de vre-o 10 ani ) toate placile sunt full-duplex , pe langa asta mai toate PC-urile au iesire pe 7.1 ..pt jocuri si filme.deco de mai mult de zece ani nu se pune nici o problema .

 

Sunetul onboard de pe laptop trebuie sa fie suficient .

Trebuie sa ai un mixer al placi de sunet in care sa configurezi Line-In si nu Mic. extern .

 

La instalare se instaleaza si ASIO al sunetului onboard asa ca nu ai nici o problema.

 

Sau poate ai un laptop din '95 toamna alea poate nu erau OK ptr inregistrare.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.