www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Gibson Les Paul 1952 Convertit La Specificatii De '59


mihaitarta
 Share

Recommended Posts

 

mai sunt si alte clipuri in related

 

din cate am vazut, chitara se vinde/s-a vandut cu 19.900 E, ceea ce nici nu-i chiar asa de mult daca se ia in considerare cat costa numai piesele si manopera

http://www.gregorhilden.de/guitars-and-amp...le.html#lespaul

Edited by mihaitarta
Link to comment
Share on other sites

Not bad, for an ol' puttycat! :) Conversia e piece of cake, iar pretul a piece of fortune? :) Pentru noi astia, muritorii, ajunge de vreo cateva Les Paul-uri bune sa le convertesti la orice, si la Crestinism daca ai chef. Bani sa fie. Pe de alta parte insa, daca iti permiti, asta ar putea fi the Holy Grail pentru orice chitarist.

Link to comment
Share on other sites

Not bad, for an ol' puttycat! :) Conversia e piece of cake, iar pretul a piece of fortune? :) Pentru noi astia, muritorii, ajunge de vreo cateva Les Paul-uri bune sa le convertesti la orice, si la Crestinism daca ai chef. Bani sa fie. Pe de alta parte insa, daca iti permiti, asta ar putea fi the Holy Grail pentru orice chitarist.

 

pai asta-i chestia, ca daca o privesti ca si obiect de colectie, ii scade valoarea in urma conversiei pt ca nu mai ii originala, dar ca si instrument ajungi cu o palma mai sus sau mai jos la calitatea si sound-ul unui 59 care costa sute de mii

Link to comment
Share on other sites

si inca un clip cu acelasi om, dar de data asta un 59 original

 

Am vazut clipul cu 59-le inainte sa il postezi. M-am uitat de vreo doua ori sa fiu sigur ca nu e aceeasi chitara, pentru ca din "punctul meu de auzire" :) , nu e nicio diferenta. Eh, acum or fi experti cu auzul foarte fin care poate disting vreo diferenta live (pe youtube, nu prea ai cum) dar cui ii pasa? :)

Link to comment
Share on other sites

pai in primul rand intre 52 si 59 sunt diferente substantiale: doze (p90 vs paf), bridge(wraparound vs stop bar+ tune-o-matic)), tailpiece(trapeze vs stopbar), care influenteaza major sound-ul, si ar mai fi altele de ordin cosmetic (in special intre un les paul nou si 59):

http://www.mylespaul.com/forums/vintage-le...rts-thread.html

Link to comment
Share on other sites

pai in primul rand intre 52 si 59 sunt diferente substantiale: doze (p90 vs paf), bridge(wraparound vs stop bar+ tune-o-matic)), tailpiece(trapeze vs stopbar), care influenteaza major sound-ul, si ar mai fi altele de ordin cosmetic (in special intre un les paul nou si 59):

http://www.mylespaul.com/forums/vintage-le...rts-thread.html

 

Da...incep sa ma luminez, merci, si in special pt. link. :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.