www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Intrebare Tehnica


Victor
 Share

Recommended Posts

Salutare !

Am si eu o intrebare la tovarasii forumisti cu rabdare, bunavointa si cunostinte in ale electronicii. Eu unul sunt inapt declarat in domeniul asta asa ca apelez la voi.

Am un Marshall VS30R si separat o boza cu 2 difuzoare de instrument MONACOR SP-305I legate in serie

Difuzoarele au urmatoarele specificatii:

http://www.partysound.ro/difuzor-monacor-sp305i-p-1427.html

Marshalul are un difuzor Marshall Gold de 30 W, impedanta 4

Daca bag jackul de la boxa in placa de sunet se aude impecabil. Daca il bag in Line-outul de la Marshall sau chiar in intrarea de casti nu se mai aude nimic.

Am vreo sansa sa folosesc boxa cu difuzoarele Monacor prin preul de la Marshall ?

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

Scuze ca poluez threadul, dar intrebarea e inrudita. Se poate face bypass la difuzorul incorporat dintr-un combo astfel incat sa fiu oricand capabil sa atasez un set de difuzoare externe? Sunt curios daca un electronist e capabil de asa ceva. Important ar fi ca daca doresc sa revin la diful incorporat sa ii pot scoace bypassul. Cred ca e putin mai complicat de atat. Adica ma gandesc ca mai e nevoie de un amplificator sau un transformator dupa etajul de bypass, sau poate difuzoarele exterioare sa fie active?

 

Amplificatorul e un Peavey vk112. Nu are lineout si nici speaker out.

 

Revenind, intreb din curiozitate, momentan nu am fonduri pentru un asa proiect.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.