www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Dunlop Wah Wah


Silviu_i
 Share

Recommended Posts

Salut.Vreau sa imi cumpar un Wah Wah.M-am orientat intre Dunlop GCB95 si GCB95F.Acum care este diferenta dintre cele doua.Diferenta de sunet ma refer, ca stiu ca aia cu F are o bobina in plus.Eu as vrea sa scot un sound ca cel din videoul de jos sau ca cel al lui Jimi Hendrix din Voodoo Child.Care dintre cele doua este mai potrivita pentru ce vreau eu???Multumesc anticipat :)

 

P.S:Incepe sa cante cu Wah Wah-ul de la min 2:33.

Link to comment
Share on other sites

Incearca un vox wah v847. Cineva pe forum vindea una.

Diferenta dintre gcb95 si gcb95F(fasel) este ca a doua pedala are inductorul fasel. Parerea mea e ca vox-ul se apropie mai mult de sunetul 60' wah. Sau ai putea opta ptr un wah cu mai multe posibilitati gen dunlop 535q sau fulltone cylde deluxe.

Desigur dass101 are dreptate ca implica si tehnica chitaristului.

Edited by Quetzalcoatl
Link to comment
Share on other sites

ia gcb95f ca pe langa fasel mai are si "true hardware bypass". v847 suna foarte bine pe clean dar pe distors dunlop cry-baby-urile castiga.

Pentru un milion in plus dat pe 535q ai cel mai versatil cry-baby nonsigature...6 trepte pentru wah range,frecventa si boost-volume reglabile si un buton de boost.O am de cateva zile si e dementiala pedala asta...cel mai grozav lucru care l-am luat de cand am electrica.

Edited by andjar
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.