www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Floyd Rose Original - Problema La Flutter/warble


Sto
 Share

Recommended Posts

Nu reusesc sa obtin nicicum efectul ala de flutter/warble din Floyd. Cand ridic de Floyd si ii dau drumu', revine la pozitia initiala, si scoate un sunet ca si cum ai lovi usor cu podul palmei in chitara.

 

Folosesc Floyd Rose Original, cu corzi GHS Guitar Boomers TNT 10-52, si sunt acordat in Drop C.

 

Am cautat pe net si am inteles ca s-ar putea sa fie de la whammy bar, din cauza ca whammy bar-ul nu sta fix cand e infiletat, asa ca am incercat sa infasor o cantitate infirma de scotch peste ea, si dupa ce am facut asta nu mai intra acolo, deci nu cred ca asta e problema.

 

Inclin sa cred ca problema e de la arcuri/tensiuni, cumva. Putin ajutor de la maestrii? :)

Link to comment
Share on other sites

Ce chitara ai? Ca mai sunt floyd-uri "originale" mai... ciudate, sa zicem (vezi unele chitare bc rich de generatie noua).

 

Eu nu am floyd, am edge zero (de care se plange lumea ca nu face "flutter", dar tot ce trebuie sa faca e sa scoata dispozitivul zps) si merge foarte bine. E mai bine daca sta bara de tremolo fixa, dar merge foarte bine si cu ea nestransa. Merge si cu maneta in pozitie normala sau in partea cealalta (steve vai style).

 

Ai grija doar sa fie perfect paralele floyd-ul cu corpul chitarei.

 

Bafta!

 

edit: am urcat un mic clip cum imi iese mie aici: http://www.youtube.com/watch?v=00yE2Om5TK8

Edited by ebh
Link to comment
Share on other sites

Am un Grosmann facut la comanda. Floyd-ul e produs la Schaller, in Germania, si pe placuta e gravat Floyd Rose, ar trebui sa fie original.

 

Deci ma uit la tine si atat imi e de ciuda, mie nu-mi iese nicicum. Am reusit sa fac putin de tot flutter, dar nu tine efectul mai mult de o juma' de secunda. :)

 

Zi-mi si mie 3 chestii.

 

Ce corzi ai, cum esti acordat si cate arcuri ai in spate.

Link to comment
Share on other sites

Am un Grosmann facut la comanda. Floyd-ul e produs la Schaller, in Germania, si pe placuta e gravat Floyd Rose, ar trebui sa fie original.

 

Deci ma uit la tine si atat imi e de ciuda, mie nu-mi iese nicicum. Am reusit sa fac putin de tot flutter, dar nu tine efectul mai mult de o juma' de secunda. :)

 

Zi-mi si mie 3 chestii.

 

Ce corzi ai, cum esti acordat si cate arcuri ai in spate.

 

Am corzi d'addario 9-46 acordate standard. La edge zero arcurile in spate sunt un pic altfel decat la edge-urile anterioare si floyd rose, sunt doar doua, un pic mai ferme decat cele standard (tensiunea in ele doua e cam cat e in 3 normale) si nu se pot nici schimba si nici adauga/elimina din ele.

 

Am vazut ca ai corzi un pic mai groase, dar acordate in drop C cum zici ca ai tu, tensiunea ar trebui sa fie tot pe acolo, poate chiar un pic mai mica decat la mine.

Link to comment
Share on other sites

La edge/edge pro ai garnituri. La zero nu am nimic... Oricum dupa parerea mea sta prea fixa bara, mie imi place sa "atarne" :)

 

Principiul de baza e tot pe acolo, toata gama edge fiind copiata dupa floyd rose, nu e un sistem independent ca, de exemplu, kahler. Tot cu knife edges & shit.

Link to comment
Share on other sites

Mersi pt. informatii.

 

Am vazut un tutorial pe YouTube cu banda de teflon, da' era pt. 2 bare diferite. Unul pt. bara aia push-in cu bushings, si unu pt. o bara screw-in, cum ii la Fender. Eu am bara din aia "screw over" de o bagi, si infiletezi "piulita" aia deasupra.

 

Acu' o sa fac rost de niste banda de teflon si ma duc acasa sa probez.

 

O sa postez pe aici mai tarziu putin, tot in seara asta.

Edited by Sto
Link to comment
Share on other sites

:)

 

Stai sa vezi:

 

Am ajuns acasa si am infasurat-o de 2 ori, bine intins. Prea mult... mai incerc o data, cu o singura infasurare. Prea mult. Eram... wtf? Si am mai incercat o data, am taiat banda putina de tot si-am pus pe capat la whammy, si am inceput sa-l intind cu mana pana a devenit semi-transparent. De-abia atunci am reusit s-o introduc in Floyd. Si ca sunet, si cu banda si fara banda, nici o diferenta. Am mai tras putin de arcuri (miscat maneta in sus si in jos) si am reusit sa scot flutter, dar foarte putin.

 

Fun Fact: Mai am o "lopata' Dean, cu Floyd licentiat. Corzile au vreo 6 luni si sunt vizibil ruginite (nu innegrite, au rugina din aia maro pe ele pe alocuri). Am incercat si pe aia. Scoate un flutter de innebunesti. :)

 

Si aia tot in Drop C e acordata, tot corzi de 10-52 am pe ea. Doar ca Ernie Ball. :) (Sa nu te simti prost, DarkForestOfEvil, ca nu cred ca e de la corzi, stii tu.)

 

Tind sa cred ca e tensiunea de vina. Dean-ul e la scala 24,75 = Mai putina tensiune in corzi. Grosmann-ul e 25,50.

Edited by Sto
Link to comment
Share on other sites

Am rezolvat partial problema.

 

Nut-ul nu era strans bine, si "pocnea" ciudat de tot cand trageam mai tare de Floyd. O inspectie mai amanuntita a dezvaluit ca nu era perfect montat, avea distanta de o fractiune de milimetru pana la fretboard. Distanta pe care am umplut-o cu banda de teflon. :) Nici nu se vede, dar se simte.

 

Cred ca singura metoda prin care pot sa obtin 100% flutter asa cum vreau eu e asta:

 

http://floydupgrades.com/index.php?main_pa...products_id=183

 

FloydUpgradesBigBlock-800.jpg

Edited by Sto
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.