www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Atentie La Facaturi!


baxx
 Share

Recommended Posts

lol, se vede clar dupa mai multe chestii: cheitele, tremolo-ul, nut-ul, string trees, sa mai zic? Logo-ul e pus off,capacul d la switch e ascutit nu bont,HEADSTOCKUL cum se termina pe partea cu MI gros curbura de fapt cum incepe. Fretboardul are un radius cel putin ciudat, si e prea flat/wide, pare d peste 12, etc iar cum se termina marginea fretboardului la ultima tasta, sunt multe detalii, si nu is foarte cunoscator in diferentele enorme dintre modelele de strat. Nici nu stiu daca e macar un squier sincer :) parca e un harley benton lacuit sau asa ceva :):)

Edited by Razvan S.
Link to comment
Share on other sites

Forma headstock-ului si radius-ul fretboard-ului sar in ochi, decat o imitatie pe care sa scrie fender super bullets mai bine o coreeanca cinstita fara pretentii de genuine. Madeinchina.com, Alibaba.com, chinashoppers.com sunt site-uri unde puteti admira facaturi de tot felul la preturi jenante (201 $ o copie Ibanez Jem cu case, no comment... :) )

Link to comment
Share on other sites

Pai stiti cam cit costa in euro? Va spun eu 390,00=45.08 euro. Cam ce credeti ca puteti lua cu bani astia? Credeti ca chinezii nu sunt instare sa faca o copie identica daca vor ,sau credeti ca nu sunt si copii IDENTICE. Sa fim seriosi copie telefoane ,masini tv si alte chesti si credeti ca stau intr-o copie de chitara

Link to comment
Share on other sites

Da. au aparut si la noi pe forum de vanzare de mult, au fost cateva tentative reushite de tzeapa si cateva nereushite datorita vigilentzei unur useri ( se stiu ei care, tzin sa le multzumesc inca o data in numele copiilor care ar fii putut lua o tzeapa nasoala), mici polemici am avut si eu cu userul ggg pe o chestie colaterala, eu am zis ca hardware-ul de la Fender se face prin Asia, asta deoarece mai toate marile firme de hardware( ca sa nu zic si de chitari si iara sa se gaseasca cineva jenat sau shicanat de aceasta afirmatzie) si-au mutat productzia in Asia, asta se poate observa si la finisajele si aliajele folosite mai nou la cheile de chitara, poduri, etc. Atata timp cat exista o fabrica acolo si in mare parte conducerea firmei care prelucreaza produsul la comanda, e clar ca va exista un directorash intreprinzator care va afilia ilegal o mica fabricutza privata care va folosi tipare, materiale furate din fabrica mare sau chiar achizitzionate de la furnizorul oficial si trecute ca rebuturi sau material cu defecte si va construii si va comercializa astfel de instrumente, care evident vor avea mici deosebiri de cele originale ca sa nu poata fii deranjatzi pe cale legala. Cererea mare pe piatza, oferta de mana de lucru ieftina a Asiei, clar ca a contat mult in profitul firmelor mari care au numai de cashtigat daca fac instrumentele in Asia si eventual la modelele mai scumpe putzin se vor ocupa de un set up ulterior, am vazut destule chitari de genul asta la noi, am pus mana pe ele, am chiar un prieten care aduce marfa din China ( nu instrumente sau chestii de gen) si care mi-a zis ba itzi aduc si tzie prostii din astea ce-tzi plac tzie ca e plin acolo, dar numai cate un container daca vrei ca altfel nu se prea renteaza, exceptand ca se va stii ca sunt nishte facaturi, daca schimbi diozele si hardwar-ul pe ele, unele chiar suna bine ( dar mereu vor ramane nishte falsuri fara valoare( exceptand tzeapa, ca acolo potzi cashtiga binishor la ele).

Edited by robertimis
Link to comment
Share on other sites

lol, se vede clar dupa mai multe chestii: cheitele, tremolo-ul, nut-ul, string trees, sa mai zic? Logo-ul e pus off,capacul d la switch e ascutit nu bont,HEADSTOCKUL cum se termina pe partea cu MI gros curbura de fapt cum incepe. Fretboardul are un radius cel putin ciudat, si e prea flat/wide, pare d peste 12, etc iar cum se termina marginea fretboardului la ultima tasta, sunt multe detalii, si nu is foarte cunoscator in diferentele enorme dintre modelele de strat. Nici nu stiu daca e macar un squier sincer :) parca e un harley benton lacuit sau asa ceva :):)

 

VOI NU CITITI ??????????

 

Scrie CLAR ................"Imitatie de inalta clasa"

 

 

Nu s-a spus niciunde ca ar fi Fender original, La specificatii primul lucru scrie ....Imitatie de inalta calitate sau clasa .

 

In rest arata foarte bine , restul ramane de incercat.

Link to comment
Share on other sites

VOI NU CITITI ??????????

 

Scrie CLAR ................"Imitatie de inalta clasa"

 

 

Nu s-a spus niciunde ca ar fi Fender original, La specificatii primul lucru scrie ....Imitatie de inalta calitate sau clasa .

 

In rest arata foarte bine , restul ramane de incercat.

Noi citim, problema nu e cu faza asta cu imitatzie de inalta clasa, e doar un semnal de alarma ca unii mai shtrengari de pe la noi se apuca sa le comercializeze ca the real deal, adica Fender Stratocatsre, fender telecaster si Gibson originale. La asta da e frumos scris acolo negru pe alb cu ce se mananca, doar ca trebuie avut in vedere si comercializarea sunb forma de gainarie a acestor chitari.

PS: au ajuns pozele ?

Edited by robertimis
Link to comment
Share on other sites

ma intreb daca e mai buna ca royteku meu :)

 

Sa sti ca unele chiar suna destul bine daca le schimbi dozele si hardwear-ul, ca unele au lemn destul de bun in ele si de lucrat sunt bine lucrate, doar cu mici diferentze intentzionat facute, pentru banii cat costa ele sunt bune, nu ai ce comenta, problema intervine cand cineva vrea sa tzi le vanda ca si Fender sau Gibson si-tzi cere o carutza de bani pe ele, aia e marea lor problema. Treaba este ca si la Daciile vechi, unii si acuma le lauda ce mashini bune erau si altzi le blesteama si acuma, e chestie de noroc si de ce ashteptari ai de la asha ceva.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.