www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Principalele Marci


Guest Dumi
 Share

Recommended Posts

Oare ar fi prea mare deranjul daca as ruga un membru mai meserias al forumului, care chiar se stie, sa imi faca o recenzie, sau un review al principalelor marci de chitari(daca se poate si un pret) - m-ar interesa mai mult chitara bass - ? Care sunt diferentele dintre ele(in mare)? Chitara electrica are 5 sau 6 corzi, dar care e diferenta? Ce faci cu o chitara cu 12 corzi? Dar cea cu 2 capete? Care e diferenta intre acustica, western, clasica? Mersi fain. Owe you one. :)

Link to comment
Share on other sites

Pentru a vedea preturile trebuie sa intri pe site-urile de specialitate. Music123.com si MusiciansFriend.com ar fi doua sugestii dar traind in Romania poti sa fii sigur ca preturile de acolo sunt mai mici decat aici la noi, deci mai bine tragi o fuga pe la Muzica si alte magazine sa te uiti.

 

Nu inteleg, este o intrebare pentru noi daca "te-ar interesa mai mult un bass" ? De unde sa stim noi ce te-ar interesa mai mult ? Tu stii :)

 

Chitara are 6 corzi, nu 5.

 

Chitara cu 12 corzi este folosita pentru a da un sunet mai bogat unei melodii... Practic sunt 6 perechi a cate 2 corzi si canti pe ele ca pe o chitara normala, si astfel obtii un sunet mai complex.. Nu prea m-am jucat cu double-six-uri, las pe unul mai experimentat sa intre in detalii, dar ideea de baza aia e.

 

Chitara cu "2 capete" e de obicei o chitara cu 12 corzi sus si 6 normale jos, dand posibilitatea chitaristului de a trece de pe una pe alta fara a pierde timpul... Cred ca cel mai bun exemplu si cel care a inceput sa foloseasca acest tip de chitara a fost Jimmy Page cu Gibson-ul sau.

 

Diferenta dintre chitara acustica clasica si cea western, din cate stiu eu, e ca cea clasica are neck-ul lat si corzi de nylon iar cea western corzi de metal si neck-ul de latime normala.

 

Cu placere, sper sa fie altii putin mai bine informati ca mine sa-mi completeze postul :)

Link to comment
Share on other sites

chitara cu 12 corzi ( double six) are practic 2 seturi de coarde montate la octave diferite; chitara double six e folosita mai mult pt. acompaniament...

 

chitara cu 2 capete e de fapt double neck (chitara cu 2 grifuri)

 

bassurile au de obocei 4 corzi 5 sau 6 shi acordajul este astfel: la 4 corzi -mi

-la -re -sol-,mi-ul fiind coarda cea mai groasa; la 5 corzi se mai adauga si: mi- la - re -sol - si; iar la bassul cu 6 corzi avem asha: - do - mi - re - la - sol -si.

 

iar despre marci shi preturi te poti interesa shi singur ( baniuesc ca ai goole, magazinul muzica, etc...)...

 

google...scuze...nu goole

Link to comment
Share on other sites

Mersi fain.

 

Alex : Nu inteleg, este o intrebare pentru noi daca "te-ar interesa mai mult un bass" ? De unde sa stim noi ce te-ar interesa mai mult ? Tu stii

 

Scuze, am gresit eu in exprimare, era tarziu si eram cam somnoros :) Voiam sa zic ca m-ar interesa mai mult chitara acustica, nu si cele electrice sau bass. Sorry, shit happens :)

Edited by Dumi
Link to comment
Share on other sites

Guest fluffyone

bassurile au de obocei 4 corzi 5 sau 6 shi acordajul este astfel: la 4 corzi -mi

-la -re -sol-,mi-ul fiind coarda cea mai groasa; la 5 corzi se mai adauga si: mi- la - re -sol - si; iar la bassul cu 6 corzi avem asha: - do - mi - re - la - sol -si.

 

Inexact. Bassul e acordat standard in cvarte perfecte. Coarda mai acuta e Do iar coarda mai grava e Si. (De aici si frustrarea mea cand mai cant pe o chitara.. si-ul ala de jos ma incurca rau de tot.)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.