www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Doze Pe O Chitara Reghin


buhu
 Share

Recommended Posts

MI-am luat de curand o chitara.Nu am investit mult in ea.Am dat 250 ron.Sunt incepator si am luat-o ca sa invat.

 

Este un Reghin are 4 doze.Doua separate si 2 unite(nu stiu exact denumirea si daca m-ati ajuta as fi recunoscator).

 

Am observat cateva defecte.La volum mai tare pe anumite pozitii la selectorul de doze are un usor zgomot.Nu unul tare dar are.

 

Dozele, cele care sunt unite(doua identice cu primele)sunt putin inclinate(inspre sistemul de prindere).O sa fac o poza si o sa va arat.

 

Este totusi in ordine sa fie asa?

 

Totusi as vrea sa le schimb in timp pentru un sunet mai bune, eventual si potentiometrele si sistemul de acordare.

 

Cam la ce pret ar ajunge?

 

Ce doze recomandati pentru o astfel de chitara?

post-10378-1258207570_thumb.jpg

Edited by buhu
Link to comment
Share on other sites

in primul rand, chitara ta are 4 doze: 2 simple, single coil, si cea dubla, care se numeste humbucker.

in al doilea rand, zgomotul pe care l-ai bagat de seama, cel mai probabil in pozitiile 3 si 5, sunt specifice dozelor single coil, asadar nu ai de ce sa iti faci griji. daca vrei sa mai reduci un pic din acel hum, poti sa incerci sa ecranezi cavitatile dozelor si pickguard-ul (placa din plastic ce constituie suport pentru doze) folosind folie de aluminiu :)

in al treilea rand, inclinatia dozelor se poate rezolva umbland la suruburile cu care sunt prinse. sa ai doar grija sa nu le desfaci de tot :)

eu iti recomand sa schimbi dozele doar daca ai neaparata nevoie de un altfel de ton, output mai mare sau mai stiu eu ce. trebuie insa sa te asiguri ca merita sa faci o astfel de investitie, pentru ca e important, in primul rand, sa iti fie comod sa canti pe ea, sa nu falseze, sa nu bazaie, etc. mai apoi te poti gandi la un upgrade la partea electronica :D

din partea mea, e o chitara buna pentru inceput, atata timp cat nu are probleme cu setarea :D

asadar, spor la cantat :)

Link to comment
Share on other sites

MI-am luat de curand o chitara.Nu am investit mult in ea.Am dat 250 ron.Sunt incepator si am luat-o ca sa invat.

 

Este un Reghin are 4 doze.Doua separate si 2 unite(nu stiu exact denumirea si daca m-ati ajuta as fi recunoscator).

 

Am observat cateva defecte.La volum mai tare pe anumite pozitii la selectorul de doze are un usor zgomot.Nu unul tare dar are.

 

Dozele, cele care sunt unite(doua identice cu primele)sunt putin inclinate(inspre sistemul de prindere).O sa fac o poza si o sa va arat.

 

Este totusi in ordine sa fie asa?

 

Totusi as vrea sa le schimb in timp pentru un sunet mai bune, eventual si potentiometrele si sistemul de acordare.

 

Cam la ce pret ar ajunge?

 

Ce doze recomandati pentru o astfel de chitara?

 

I-ti inteleg entuziasmul cu jucaria noua ,DAR nu ai nici o problema nici cu dozel nici cu restul deocamdata.

 

Invata sa canti , dupa ce stii sa canti si ajungi sa stii ce si cum trebuie abea atunci sa cumperi alte chitara adecvata .

 

Orice instrument are valoare numai in starea originala,asa ca daca o pestrezi frumos ai grije de ea peste 30 de ani va fi o chitara vintage valoroasa.

 

Nu ai nevpoe de nici un fel de alte doze .Cum ti-sa scris sa inveti sa-ti acordezi si sa-ti setez ghitara atat, ca sa nu fie falsa.

Comutatorul si potmetrele se pot da cu spray de contact uleios.

Link to comment
Share on other sites

Ca orice lucru romanesc pacatuieste din cauza neatentiei la detalii.Fa o ajustare(daca e nevoie,dar probabil e) a gatului regland tija de tractiune(thruss rod).Vezi pe net!Schimba corzile,corzile cu care vin sunt proaste.Incearca cu alt cablu de semnal,cel livrat cu chitara e zgomotos.Fa o ecranare cu tabla de cu sau al in cavitatile de sub pick-guard(placa ce sustine dozele si potentiometrele).Cam asta-i tot.Investitia nu depaseste 50 lei.Nu in ultimul rand vezi si pe ce amplif canti.Si trage de ea cat poti!

Bafta,si aminteste-ti proverbul care spune"mancarea buna nu se face neaparat in oale noi"

Link to comment
Share on other sites

Am observat un defect la ea(neglijenta mea ca nu am studiat-o bine cand am primit-o).

 

Este acea bucata de plastic sau ce o fi care sustine corzile de la "iesirea" de pe griff la sistemul de acordare.

 

Este ciobit locul unde ar trebui sa fie prinsa prima coarda.Asa ca aceasta este ridicata mai sus cu aproximativ 1 mm bagata intr-un nou canal facut manual.

 

Gasesc sa cumpar asa ceva sa-l schimb?As vrea sa-mi iau si niste corzi, ce recomandati?

Link to comment
Share on other sites

Guest Big Tree
Am observat un defect la ea(neglijenta mea ca nu am studiat-o bine cand am primit-o).

 

Este acea bucata de plastic sau ce o fi care sustine corzile de la "iesirea" de pe griff la sistemul de acordare.

 

Este ciobit locul unde ar trebui sa fie prinsa prima coarda.Asa ca aceasta este ridicata mai sus cu aproximativ 1 mm bagata intr-un nou canal facut manual.

 

Gasesc sa cumpar asa ceva sa-l schimb?As vrea sa-mi iau si niste corzi, ce recomandati?

 

 

Recomandare corzi , o sa rada multi de mine cred , corziile se numesc Roto Pinks , in set casesti 2 x Mi subtire , ceea ce mi se pare genial ...corzile costa in jur de 22 lei daca imi amintesc bine ... sunt multumit de ele , sunt cam in a doua saptamana cu ele ( in fiecare zi dupa exersare sterse bine cu o carpa cadou de la Elixir fina ) si sunt excelente...

Alta recomandare pentru un incepator care probabil o sa frece chitara zi si noapte cateva saptamani ar fi Elixir 9-42(46) , ceva mai scump 45 lei mi se pare , dar nu ruginesc ... tin al dracu de mult...

Alta precizare , i-ati tata un amp bunicel :)) lasa dozele ! Pune niste corzi noi pe ea , baga un gain si fa-te multumit ...

Doze daca ai schimba acum la chitara ar fi cam de 2-3 ori mai scumpe ca chitara ...plus ca presimt ca vrei EMG`uri sau Blackouts....ca na...e la moda sa canti metale :)

 

 

A...da , corzi Tenson , 10 lei !!!! O sa iti sadisfaca nevoile cateva luni de zile apoi cred ca o sa treci la ceva mai serios , dar deocamndata si astea sunde destul de hokay...probat si multumit!

Edited by Big Tree
Link to comment
Share on other sites

Guest Izzy Waan

Prea tare patura cu pitici ......:) ....sorry dar nu m-am putut abtine. Urmeaza sfaturile de mai sus si o sa vezi ca e mai bine asa. Toata lumea sufera intr-o oarecare masura de boala asta a "customizatului" dar eu zic sa te lasi cuprins de ea dupa ce inveti cat de cat cum e cu cantatul, cu dozele in combinatie cu lemnul, etc......

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.