www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Carvin Guitars


mihaitarta
 Share

Recommended Posts

As vrea sa aflu mai multe despre Carvin de la persoane care le-au incercat

http://www.carvinguitars.com/customshopelectricguitars.php

par bine facute, au multe optiuni dintre care se poate alege si pretul mi se pare destul de fair pentru ceea ce se presupune ca ofera.

 

L.E. Materialele par bune, cel putin la chitarele de pe stoc cu constructie tip LP, adica gat si corp din mahon cu maple top greutatea se invarte undeva la 3,6-3,8 kg in conditiile in care am inteles ca nu sunt chambered

Edited by mihaitarta
Link to comment
Share on other sites

Am fost si eu interesat de subiect. Din ce am cautat, calitatea este de top, insa fara sa poti incerca e cam greu sa te decizi sa comanzi (cel putin pentru mine). As fi si eu interesat daca are sau a avut cineva de pe forum vreuna.

Pai atata vreme cat calitatea e de top singurele doua lucruri care conteaza sunt profilul gatului si design-ul (culori, inlays, etc). Acuma intradevar, la partea cu profilul gatului as prefera si eu sa pun mana inainte sa comand, dar la design mi se pare simplu de imaginat cum o sa iasa.

 

Am o cunostinta care are un carvin, numai sa dau de el ca sa incerc, ca am inteles ca profilul gatului e acelasi la toate, respectiv un C shape cu grosime medie, nici ibanez wizard, nici gibson. Daca apuc sa o incerc revin cu impresii.

Link to comment
Share on other sites

Revenind la "ce intelegeti voi prin design", va rog luati aminte ca si profilul neck-ului, forma corpului, imbinarea, hardware-ul si chiar lemnul (sau eventual materiale "exotice") tin tot de design-ul instrumentului. Multi confunda design-ul cu stilizarea plastica sau cosmetizarea unui produs. But now you know.

 

This has been your local designer's rant :)

Link to comment
Share on other sites

Revenind la "ce intelegeti voi prin design", va rog luati aminte ca si profilul neck-ului, forma corpului, imbinarea, hardware-ul si chiar lemnul (sau eventual materiale "exotice") tin tot de design-ul instrumentului. Multi confunda design-ul cu stilizarea plastica sau cosmetizarea unui produs. But now you know.

 

This has been your local designer's rant :)

Stii cumva "ce intelegem noi prin design" ? Noi toti ?

Link to comment
Share on other sites

Eu am probat un Carvin CT6 acum vreo 2 ani si am ramas cu gura cascata de cat de bine suna. Chiar am vrut sa imi comand una la Carvin, dar din pacate am avut ceva probleme cu banii in acea perioada si mi-am luat un Schecter mult mai ieftin. Ca idee ce iti pot spune e ca griful e foarte comod, nu mai stiu exact profilul, dar e ceva intre Ibanez si Gibson. Era setata foarte bine si suna ceva intre Les Paul si PRS (ea oricum avea forma mai spre PRS). Dozele mi s-au parut bune, dar nu de top, cred ca era recomandat un upgrade. De aratat arata ca cea din linkul din primul post, doar ca era cu stringthru body. SI inca ceva, nu era foarte grea, si eu m-am uitat atunci daca nu e chambered. Cei de la magazin au spus ca e facuta din mahon de honduras si de aia e asa de usoara.

Link to comment
Share on other sites

Eu am probat un Carvin CT6 acum vreo 2 ani si am ramas cu gura cascata de cat de bine suna. Chiar am vrut sa imi comand una la Carvin, dar din pacate am avut ceva probleme cu banii in acea perioada si mi-am luat un Schecter mult mai ieftin. Ca idee ce iti pot spune e ca griful e foarte comod, nu mai stiu exact profilul, dar e ceva intre Ibanez si Gibson. Era setata foarte bine si suna ceva intre Les Paul si PRS (ea oricum avea forma mai spre PRS). Dozele mi s-au parut bune, dar nu de top, cred ca era recomandat un upgrade. De aratat arata ca cea din linkul din primul post, doar ca era cu stringthru body. SI inca ceva, nu era foarte grea, si eu m-am uitat atunci daca nu e chambered. Cei de la magazin au spus ca e facuta din mahon de honduras si de aia e asa de usoara.

mersi de informatii :) nu stiu cat ar iesi una cu tot cu taxe vamale si transport, dar cel putin preturile de pe site sunt tentante.

Cred ca mi-as face un goldtop cu hardware negru si doze negre, ebony fretboard si cu MOP block inlays :)

 

Cam asa ceva

 

CS4S

Right Handed

Tune-O-Matic Bridge/Stop Tailpiece 1 $1,069.00

 

-NMAH - Mahogany Neck & Body (Standard) $0.00

BGB - Black Gloss Back & Sides $20.00

-CG - Clear Gloss Finish (Standard) $0.00

GT - Gold Top $60.00

-CTH - Carved Top Headstock (Standard) $0.00

-PH - Headstock To Match Body Color (Standard) $0.00

-EB - Ebony Fingerboard (Standard) $0.00

MP - Mother Of Pearl Block Inlays $50.00

-FR - Med-Jumbo Frets .048" H .103" W (Standard) $0.00

-R12 - 12in Fretboard Radius (Standard) $0.00

-C22B - C22B Bridge Pickup (Standard) $0.00

-C22J - C22J Neck Pickup (Standard) $0.00

-400 - Black Coils w/ Black Bezels (Standard) $0.00

BC - Black Hardware $30.00

-46 - Elixir 1046E Light Gauge .010 - .046 (Standard) $0.00

GL - Gold Plated Logo $0.00

HC12 - Vintage Tweed Hardshell Case $84.00

Custom Shop Total: $1,313.00

 

deci vreo 878 euro + transport +taxe + tva

sa zicem transportul nu-i mai mult de 160 de euro, deci undeva la 1350 euro . rezonabil

 

plus niste eventuale modificari minore pe care nu le poti comanda de la ei: alte doze(daca nu-ti plac ale lor), alte capace de potentiometre (mie ale lor nu-mi plac de nicio culoare), da na...daca totul e adevarat te faci cu o chitara foarte buna la vreo 1600 euro (sa zicem).

Edited by mihaitarta
Link to comment
Share on other sites

Alege plata prin transfer bancar si vei avea pretul total cu transport, vama si TVA. Dar trebuie sa completezi si datele personale ca sa fie pretul exact.

 

Uite un exemplu cu toate taxele si transport (pentru Bucuresti):

 

Sub-Total: $1,433.00

 

VAT: $294.41

 

Duty: $116.52

 

Shipping: $231.51

 

RON Total: 5,931

 

Total: $2,075.43

Edited by ronniefrown
Link to comment
Share on other sites

Am pus geana pe mai multe chitare Carvin, insa doar pe trei din ele am reusit sa pun si mana

 

Una din ele era AES 185, mortala si cu piezo. Minunata si contructie de calitate.

 

A doua era electro-acustica, al carei model nu mi-l amintesc. Avea radius flat, daca memoria nu ma insala. FF buna pt gemul ei.

 

Cealalta era un CT6, care m-a impresionat prin pret, calitate si similitudine cu PRS-ul meu. Insa CT6 era set neck, fata de bolt-on cum e sor'sa din discutie.

 

Calitate ff buna (nu suprema insa), si cred ca este BEST money can buy, fara ezitare. Suna Hi-Fi si concert-ready, oleaca spre "pianismul" neck-through-ului, daca ma intelegeti.

 

Dozele Carvin merita schimbate numai de catre cunoscatori, altfel nu merita extra cheltuiala. Adica ori schimbi cu ceva foarte bine potrivit pentru ea, ori o lasi balta, ca nu merita $ in plus pe foamea asta.

 

Ca setare, low-action si almost perfect tuning - FACTORY setting. Impresionant

 

Si cu hardshell case cu tot in 1000-1100$, nou-nouta. Recomand.

 

Da-mi Doamne sanatate, timp si bani, ca am eu ce sa-mi cumpar!

 

Rock in!

Link to comment
Share on other sites

Alege plata prin transfer bancar si vei avea pretul total cu transport, vama si TVA. Dar trebuie sa completezi si datele personale ca sa fie pretul exact.

 

Uite un exemplu cu toate taxele si transport (pentru Bucuresti):

 

Sub-Total: $1,433.00

 

VAT: $294.41

 

Duty: $116.52

 

Shipping: $231.51

 

RON Total: 5,931

 

Total: $2,075.43

mersi! la asta nu m-am gandit :)

 

@ gyzmo si CS4 e set neck

Link to comment
Share on other sites

Ca idee; La toate produsele care sunt aduse din afara uniunii europene se poate recupera tva la vama. Va rog sa verificati legislatia cu privire la acest aspect.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.