www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Peavey Hp Signature Series Ex


/dev/null
 Share

Recommended Posts

Salut,

 

Ash dori daca se poate pareri informate si speculatii inteligente despre Peavey HP signature series EX.

Pagina oficiala:

http://www.peavey.com/products/browse.cfm/...ignature+EX.cfm

Vedetzi acolo pretzul original.

In Romania e gasibila (am voie sa spun unde?) la 1460 RON.

 

Cum s-ar compara cu un Epiphone Les Paul la acelasi pretz?

 

Multzumesc!

Link to comment
Share on other sites

sincer, eu zic ca nu se compara cu nimic ce gasesti la noi la pretzul asta.

way over ibanez jackson sau altceva la pretul asta.

ia altceva decat negru.va fi mai spectaculos.

comparativ cu un epi lp? pai in primul rand ai un acces mai bun la ultimele taste.

dozele cred ca sunt la fel de ok.

e o chitara sexy si categoric isi merita banii...parerea mea

 

plus ca la banii astia nu gasesti un epi lp

Edited by barbarossa
Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Multumesc de pareri!

 

Am gasit cu mare chin review-uri pe Harmony Central (numele complet al ghitarii producea doar rezultate cu coverage de la lansarea modelului la NAMM):

http://www.harmony-central.com/Guitar/Data...ey/HP_EX-1.html

 

Singurul Epiphone LP care se apropie (desi mai scump) este un Les Paul Standard - reviews.

Din ce vad:

- LP-uri are toata lumea

- Peavey-uri foarte putzini

- Scorurile sunt foarte apropiate

- la LP sunt semnalate mai multe probleme, lucru insa destul de normal tzinand cont de baza de utilizatori mult mai mare; si totushi...

 

Am un gut feeling ca e o chitara foarte bine construita, calitativ peste cele din gama asta de pretzuri. Nu stiu de ce, poate din cauza ca au patente proprii pentru bridge si pickup-urile din dotare. Mandrie de firma mica.

In Guitar Player am citit un review foarte bun despre sora ei mai mare - EXP-ul.

 

barbarossa: da, arata foarte frumos intr'adevar; vreau insa pe aia neagra (metal!!)

 

dass: da, la LP standard e mixt corpul. Un avantaj Peavey este ca e string-through ce se traduce in sustain natural mai bun.

 

Alte pareri? Vedetzi ca pe site e un PDF, leaflet-ul produsului care contine mai multe detalii tehnice.

 

Mersi inca o data!

Link to comment
Share on other sites

chitara arata excelent si are avantajul ca are volum si ton general! lemnele sunt bune iar gatul din maple duce sigur spre un sunet diferit de LP. e o chestie noua si daca esti dispus sa accepti si alte sunete decat cele clasice, merita, mai ales ca accesul la pozitiile de sus e mai bun. daca ai si unde s-o probezi atunci cheama-ne si pe noi la fata locului.

Link to comment
Share on other sites

chitara arata excelent si are avantajul ca are volum si ton general! lemnele sunt bune iar gatul din maple duce sigur spre un sunet diferit de LP. e o chestie noua si daca esti dispus sa accepti si alte sunete decat cele clasice, merita, mai ales ca accesul la pozitiile de sus e mai bun. daca ai si unde s-o probezi atunci cheama-ne si pe noi la fata locului.

 

Salut!

De ce sunt volumul si tonul general un avantaj? Aveam impresia ca e mai bine sa fie separate pe fiecare humbucker, in ideea ca le potzi combina pentru un control mai fin. Sau greshesc?

Ce intelegi prin alte sunete decat cele clasice? Ce imi doresc e o chitara pentru metal, sper ca la asta te refereai :) ...

Chitara se gaseste aici. Nu stiu cand ma duc s-o probez, sper cat mai repede, bag un reply aici inainte, chiar mi-ar placea sa mai vina cineva, evident m-ar ajuta pentru ca ar fi greu sa fii mai nepriceput ca mine :)

 

Mersi pentru aprecieri, si poate ma lamuresti cu sunetul si butoanele!

Link to comment
Share on other sites

daca ai gasit-o pe site-ul lor nu inseamna ca o au in stoc.poate e. nush pt ca nu sunt din buc

mergi la magazin si vezi ce au in stoc pt ca daca nu este din cate stiu eu nici comanda nu prea poti sa faci pt ca cei de la mc music au contracte cu firmele respective, si daca cumpara trebuie sa cumpere in cantitati mari de cateva mii sau zeci de mii de euro, asa ca probabil tre sa astepti urmatorul import. ei nu aduc o singura chitara sau un singur amp la comanda.vorbeste cu ei.

daca vrei chitara pt metal ia in considerare ca va trebui sa investesti in niste doze pt asa ceva.cele stoc nu prea merg la metal.iar in legatura cu culoarea faptul ca are un maple top va arata mult mai bine pe orice alta culoare decat negru.plus ca negru e foarte comun si greu de intretinut, se vede orice fir de praf, amprenta etc.stiu pt ca si eu am una neagra

Link to comment
Share on other sites

este un top foarte subtire care nu are rolul pe care il aer la chitari de 1500$+

nu influenteaza tonul in nici un fel, nu il face mai bright, dar cu toate astea este un top, si are rol doar la infrumusetzare.

asta se intampla si la chitari mai scumpe, ca veni vorba aici si de epi lp unde list price-ul ajunge la 1000$ si chiar il depaseste, spre ex joe perry boneyard.

Link to comment
Share on other sites

poza, lemn, whatever. Orice chitara imi iau va fi neagra.

 

Barbarossa, vad ca esti posesorul unui wolfgang. Din cate am inteles hp signature sunt un fel de continuare a acestui model, more or less, de cand s-au despartzit de Editzu:

Peavey will also debut its HP™ Special guitars to replace the Wolfgang. HP Special Series guitars highlight many of the Peavey innovations used in the Wolfgang and other Peavey guitars[...]

 

Any insights? Cum e a ta? Ce cantzi pe ea, e modificata, daca da - cum, de ce? Ai postat cumva in alt topic asta, cu detalii? Mersi!

Link to comment
Share on other sites

hp signature NU e o continuare a wolfgangului

hp special e. si este o cu totul alta chitara. a fost lansata anul asta la namm.in afara de modelul coreean,chitara va costa foarte mult.pt ca este casi wolf top of the line pt peavey, mandria lor

este o confuzie intre hp signature si hp special.

 

si ca sa-ti raspund, wolfgang-ul e un vis...nu trebuie schimbat absolut nimica pe el.

partea electrica e lucrata ca la carte. totul e izolat perfect.

intamplator am vazut cum sunt lucrate la capitolul asta multe chitari.jackson, ibanez,epiphone,chiar si un gibson sg si pot sa spun ca la wolfgang (poate peavey) s-a acordat mai multa atentie la toate aspectele, si la partea electrica. iar la aspectul vizual, ABSOLUT nici un defect. la capitolul asta epiphone m-au cam dezamagit.atat custom-ul pe care l-am vazut cat mai ales lp standardul pe care il detin, aveau o serie de mici imperfectiuni.nu mare lucru dar totusi, sloppy work

 

anywayz, my advice to you is try before u buy... verifica tot. ma rog..nu o desfaci acolo

you know what i mean... :)

Link to comment
Share on other sites

da, scuze, mea culpa :) o confuzie grosolana.

 

din nefericire la mcmusic nu au pe stoc, nici nu au adus pana acum, insa au fost foarte dragutzi si mi-au zis ca o sa vorbeasca sa se aduca pentru ca exista cineva interesat :)

deci din pacate try before you buy cam cade, cu exceptia faptului ca pot vedea niste peavey-uri care este, alte modele adica, sa-mi fac o idee despre ce pun baietzii astia in chitarile lor si cum le fac.

 

am tot citit la review-uri pe harmony-central si sunt cam multe care fac de cacao epiphone lp standard-urile. probleme de build si asa mai departe. cele happy-happy joy-joy sunt scrise in mare parte de indivizi care nu fac diferentza intre "their", "there" si "they're" si care sustzin ca le-au comparat cu gibsoane originale si nu e nici o diferentza... anyway.

 

mersi pentru feedback!

Link to comment
Share on other sites

ok, cand vorbeam de epi ma refeream la mici imperfectiuni la vopsire, la faptul k knobul pt volum era pus ciudat...chestii d-astea.

make no mistake.epiphone este un nume in lumea instrumentelor muzicale iar lp are un list price de 1000$. nu compara totusi cu una de 400. sunt suficient de diferite cele 2 chitari. altfel lp este excelenta.cel putin exemplarul meu.singura probl e accesul la ultimele taste...dar e chestie de obisnuinta pana la urma.si de preferinta...

Link to comment
Share on other sites

ok, cand vorbeam de epi ma refeream la mici imperfectiuni la vopsire, la faptul k knobul pt volum era pus ciudat...chestii d-astea.

make no mistake.epiphone este un nume in lumea instrumentelor muzicale iar lp are un list price de 1000$. nu compara totusi cu una de 400. sunt suficient de diferite cele 2 chitari. altfel lp este excelenta.cel putin exemplarul meu.singura probl e accesul la ultimele taste...dar e chestie de obisnuinta pana la urma.si de preferinta...

Ce sa zic, citeste singur review-urile de pe harmony central. Cand in trei pagini de review 6 oameni zic ca le-a cazut pickup switch-ul si doi zic de probleme cu tabele, incep sa-mi pun probleme. Daca nimic altceva, inseamna cel putzin ca dau gherle des, adica cum ti-e norocul.

Atentie, e vorba de un les paul standard; nu costa 1000$. Nu stiu ce intelegi prin list price; daca e vorba de RRP sau de ce, insa LP standard nu costa 1000$, ci cam jumatate sau 60% din banii astia.

Link to comment
Share on other sites

list price este pretul recomandat de producator, iar daca te uiti la epi lp standard cherry sunburst list price-ul este 999$.faptul ca se vinde cu 600 este partea a doua...

asa cum peavey-ul are un list price de 399 si se da cu 299.

cat in privintza switch-ului... este ceva comun la majoritatea chitarilor sub un anumit prag de pretz. la fel ca si dozele.

mai dai vro 10 $ si iti iei ceva mai bun...nu e mare lucru.

eu nu am nici un fel de problema cu chitara.are un action foarte foarte low, nici un fell de buzz, e comoda, si are un feeling aparte.dozele sunt ok.

 

 

 

ok, my mistake.ultima data cand m-am uitat, acum vro 2-3 saptamani list price-ul la lp cherry burst era 999$, acuma vad ca a scazut.e 832

Edited by barbarossa
Link to comment
Share on other sites

ma iertati ca intervin si eu, dar cred ca se face o mica confuzie intre epiphone LP std. facut in korea care se poate achizitiona cu preturi de aprox. 500E si epiphone LP std. ELITE, care sunt made in usa si costa peste 1000E. consultati site-ul lor si va veti lamuri. in materie de butoane, aici am facut eu o mica greseala, chitara fiind neagra nu am observat si al doilea buton de volum, deci numai tonul este general. sorry! in materie de culoare, negrul este, dupa parerea mea, cea mai pacatoasa culoare din cu totul alte motive: atrage caldura de c.c.a. 5 ori mai tare decat culoarea alba, deci "simte" variatiile de temperatura mult mai violent, dar gustul ramane gust! asta e doar criteriul meu si l-am verificat!

Link to comment
Share on other sites

StratMan, nu te iert, ca n'am de ce, am facut discutie sa exprimam - mai ales voi - opinii :)

 

Din punctul meu de vedere, eu vorbesc de un Epi LP Standard. Punct. Nu plus, nu elite. E singura care depaseste putzin Peavey-ul ca pretz, din ce am vazut.

 

Barbarosa - ma bucur ca ai un lp calumea :) Ce ziceam este doar atat: ponderea de review-uri care semnaleaza probleme de build cu acest model (nu de care ai tu ci de care vorbesc eu) este ingrijorator de mare si ma face sa cred ca e un produs cu probleme. Parerea mea :)

 

Neavand insa niciodata una - nici macar in fatza ochilor - o sa incetez de a o comenta pentru ca in afara de fraza de mai sus nu am ce sa zic, efectiv.

 

Mersi inca o data pentru pareri si sfaturi, si mai bagatzi ca de-astea niciodata nu potzi avea destule :(

Link to comment
Share on other sites

ma iertati ca intervin si eu, dar cred ca se face o mica confuzie intre epiphone LP std. facut in korea care se poate achizitiona cu preturi de aprox. 500E si epiphone LP std. ELITE, care sunt made in usa si costa peste 1000E. consultati site-ul lor si va veti lamuri. in materie de butoane, aici am facut eu o mica greseala, chitara fiind neagra nu am observat si al doilea buton de volum, deci numai tonul este general. sorry! in materie de culoare, negrul este, dupa parerea mea, cea mai pacatoasa culoare din cu totul alte motive: atrage caldura de c.c.a. 5 ori mai tare decat culoarea alba, deci "simte" variatiile de temperatura mult mai violent, dar gustul ramane gust! asta e doar criteriul meu si l-am verificat!

 

 

imi pare rau dar gama elite se fabrica in japonia.iar la lp elite list price-ul e de 1700$

sigurele epiuri facute in state sunt cateva, vezi site-ul lor

 

/dev/null

epi lp standard, standard plus, custom= mai mult sau mai putin aceeasi chestie. difera top-ul, si ma rog la

custom si alte chestii insignifiante la epiphone. la gibson e alta poveste

Edited by barbarossa
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.