www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Pot Face O Pedala Digitech Grunge Sa Nu Mai Sune Ca O Albina?


ciuci
 Share

Recommended Posts

:) setari, sau... de ce nu ....sa umblu prinauntru(nu eu personal...cineva priceput)....

pt riffaraie is multumit d ea...dar nu incercati sa dati o nota mai inalta si sa o lasati mai lung ca va dor urechile...ton hidos

Nu inteleg... celalalt chitarist de la mine din trupa a avut mult timp un grunge si nu suna deloc rau. Chiar nu inteleg, la ce te referi cand zici ca suna ca o albina ? 0_o

Evident ca un Grunge nu poate sa sune ca un MT2..

Edited by hihi
Link to comment
Share on other sites

Solutia ar fi sa folosesti ceva soft de amp simulation. S-a mai tot discutat aici. Guitar FX, Guitar Rig, Amplitube, faze de-astea. Iti vor oferi simularea unui lant complet (amplificator, pedale, boxa, microfon) Nici nu vei mai avea nevoie de pedala :)

Sau daca ai o placa de sunet ceva mai rasarita poate ai un Eq pe ea. In cazul asta taie din inalte, cam pina pe la 7 khz si va fi ceva mai bine.

Link to comment
Share on other sites

Nu are cu ce sa ajute in sensul in care te referi tu. Tu ai un sunet foarte brut scos din pedala, si e normal sa sune asa.Majoritatea cab-simurilor de care vorbea si Dragos, se bazeaza pe o serie de filtre si eq-uri parametrice.Ceea ce te "zgarie" pe tine pe urechi, sunt frecventele ceva mai inalte, si o parte din medii-inalte.Incearca sa faci rost de un eq parametric (din comp eventual), mai taie din freceventele medii inalte intre 3-4Khz, si din cele inalte (in principiu peste 6-7Khz).Eventual, poti opta si pentru o solutie hardware, anume de a cumpara un DI box cum este cel de la Behringer (mi se pare DI100, sau ceva de genul) care contine si un cab sim.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Guest heavy_n1ght

:) setari, sau... de ce nu ....sa umblu prinauntru(nu eu personal...cineva priceput)....

pt riffaraie is multumit d ea...dar nu incercati sa dati o nota mai inalta si sa o lasati mai lung ca va dor urechile...ton hidos

 

 

Presupun k tu bagi cablu care duce la calc. in gaura de AMP a pedalei, nu ? incearca sa il pui in cealalta gaura (Mixer).. si umbla pe la butoanele Low si High .. si nu ridica prea mult grungeu`

 

poate scoti un sunet mai bun asa .. incearca

 

daca deja ai incercat asta.. sorry

Link to comment
Share on other sites

Guest Sylviu

dap incearca sa bagi cablu pe mixer.. io am un digitech hot head, tot pe comp il bag.. dak pun pe amp, suna k drak zici k e drujba, suna oribil, cu dinti asa.. cand il pun pe mixer eh se skimba treaba..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.