www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Procesor De Chitara


Recommended Posts

Ce procesor ma sfatuiti sa-imi iau? Bugetul e cam 150 euro.

In primul rand vreu un distors mai bun, celelalte efecte nu sunt asa de importante.

 

Inca o intrebare: Daca procesorul are ampsim at pot sa bag direct in boxe fara amp?

Adica ... procesorul sa alimenteze boxele cu putere ? No chance. Iti trebuie putere externa, procu nu e in stare decat sa alimenteze niste casti, that's all. Amp sim simuleaza caracteristicile sunetului unui amplificator, dar nu actioneaza si ca statie =)

Link to comment
Share on other sites

@FiveseveN

Sorry to dissapoint you, dar V-Amp3 deja e iesit de ceva timp, de vanzare pe Musicstore.com si la magazinul Omega din Mons, de aici de langa mine. Diferenta ar fi 4 ampsim-uri adaugate si o interfata USB (asta ar fi interesanta, salvezi in comp preseturile create, se stie obiceiul V-Amp2 sa uite cateodata preseturile custom si sa revina la cele default). A am uitat, au ales sa schimbe culoarea carcasei in visiniu. Si pe musicstore.com V-amp2 e la oferta acum, 59 de euro plus shippingul catre Romania.

Link to comment
Share on other sites

Guest AlinMetallica
Ce procesor ma sfatuiti sa-imi iau? Bugetul e cam 150 euro.

In primul rand vreu un distors mai bun, celelalte efecte nu sunt asa de importante.

 

Inca o intrebare: Daca procesorul are ampsim at pot sa bag direct in boxe fara amp?

 

eu zic un zoom g1x... (am auzit ca e destul de bun, si din ce am aascultat cu urechea mea, distors-u' si noise gate-u' sunt chiar bune)

 

are la mc music cu 350 lei...

Link to comment
Share on other sites

Am avut V-amp2, faza cu "uitatul de preset-uri" se intampla cand se termina bateria de memorie (e parca CR1232 - sau ceva de genu, si se poate inlocui usor, dar trebuie desfacut procu).

 

Problema mai mare e ca daca se foloseste cabsim atunci are delay intre preseturi (cand le schimbi din pedala), asta cred ca ar trebui testat si pe V-Amp3 daca vrei sa il cumperi.

 

In rest, V-Amp2 suna bine, mai ales in casti sau direct in mixer.

Link to comment
Share on other sites

Motivele pentru care il folosesc si recomand:

 

- pretul, evident, care face urmatoarele feature-uri cu atat mai impresionante

- posibilitati multiple de conectare: datorita celor 2 iesiri (plus cea pt. casti) se poate trece usor de la un scenariu de utilizare la altul (direct in mixer/FRFR activ, direct in amp sau ambele sau dry pe un canal si wet pe celalalt).

- posibilitatea de a pune pe bypass toate modulele, astfel incat poate fi folosit doar ca procesor de efecte (reverb, delay, chorus etc.), ca preamp/ampsim sau cabsim, or anything in between.

- multitudinea de amp-uri si cab-uri simulate (compara cu alte produse la pret similar)

- control MIDI, ceea ce din nou e remarcabil la pretul asta.

 

Intr-adevar e din plastic (nu si footswitch-ul insa, deci se poate calca in picioare cu incredere) si are acel delay la schimbarea cabsim-ului care poate limita aplicabilitatea in situatii live. Nici calitatea si controlul efectelor nu-s exceptionale iar multe cabsim-uri mi se par exagerate (prea "colorate") dar ai de unde alege, deci sunt destul de sigur ca gasesti o combinatie care sa-ti placa.

Si ca orice efect sau echipament in general trebuie sa-l cunosti pentru a-l putea folosi la capacitate maxima.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.