www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Coperti Pentru Cd-uri?


 Share

Recommended Posts

Am nevoie sa fac un batch din cd-urile mele pentru a le trimite unui sustinator infocat al undergroundului romanesc. Problema e ca nu prea stiu cum sa procedez in cazul copertilor. Initial am crezut ca nu-i nici o scofala, trag la imprimanta coperta fata si coperta spate, decupez si gata. Dar apoi mi-am dat seama ca o sa arate naspa rau coperta fata fara a fi transformata intr-un insert. Adica vezi imaginea copertii, iar cand deschizi carcasa cd-ului vezi spatele ramas alb al paginii. Urat.

 

Asa ca sunt de parere ca ar trebui s-o fac sa se "deschida", cam asa:

 

2lwnd5s.jpg

 

Intrebarea mea este: imi poate recomanda cineva un software care sa ma ajute sa fac asa ceva si sa o pot si printa la dimensiunile necesare pentru carcasa unui cd? 

 

De asemenea, stiti daca exista vreo modalitate prin care pot imprima fata unui cd cu o imagine?

 

Orice sfaturi sunt binevenite! :)

Link to comment
Share on other sites

imi poate recomanda cineva un software [...]?

 

Iti pot recomanda un designer: me :)

Poti face ce vrei in orice program de editare imagini si nu numai, chiar si Nero Cover Designer sau Microsoft Word daca tii neaparat. Gasesti si template-uri pt. jewel case online si moka. In plus s-a inventat imprimarea duplex de ceva timp.

Link to comment
Share on other sites

Iti pot recomanda un designer: me :)

Poti face ce vrei in orice program de editare imagini si nu numai, chiar si Nero Cover Designer sau Microsoft Word daca tii neaparat. Gasesti si template-uri pt. jewel case online si moka. In plus s-a inventat imprimarea duplex de ceva timp.

 

Designer n-am nevoie, am talent cu carul in privinta asta.

 

 

Ce este aceasta imprimare duplex de care vorbesti, caci ma inspaimanta tare acest lucru?

Link to comment
Share on other sites

Nici nu ma indoiesc. Vad ca esti la curent cu tehnicile de productie elementare :)

http://en.wikipedia.org/wiki/Duplex_printing

 

Vai, dar ce sarcastici suntem azi. Anyway, cred ca o sa merg pe duplex, ca n-am chef sa ma complic mai mult decat e nevoie. Thanx!

Ceva sugestii cu privire la hartia/cartonul ce trebuie folosit? Nu prea stiu ce sa le cer alora.

Edited by Vlãduþ Dezgropatul
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.