www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Probleme Potentiometru - Bazait Cand E Lasat La 0


Shumu
 Share

Recommended Posts

Salutare tuturor!

Sper ca nu s-a mai discutat pe vreun alt topic despre problema asta(am cautat inainte si nu am gasit ceva asemanator).

 

Am si eu o chitara copie Les Paul, se numeste Stevenson & Brown si am o problema cu potentiometrele de volum: cand las volumul la 0, in loc sa nu se mai auda absolut nimic in amp, creste zgomotul de fond(acel bazait) foarte mult si este foarte deranjant. Cu ambele pot-uri patesc asa si pe clean si pe distors.

Iar atunci cand las volumul la maxim dar dau tonul la 0 dispare de tot bazaitul din amp, ramanand clar sunetul chitarii(dar nu pot canta asa pt ca suna prea grav).

 

As dori sa stiu daca sunt potentiometrele de vina(recunosc, chitara nu este una extraordinara si este foarte posibil sa fie pot-urile cele mai ieftine posibil), dar din cate stiam daca au pot-urile ceva se aude un fasait atunci cand le rotesc, iar la mine nu se aude.

 

Si o ultima problema pe care o am este ca atunci cand tin un deget pe doze sau pe partea metalica a switch-ului pt doze dispare complet acel bazait enervant. Nu ma pricep prea mult la electronica, dar banuiesc (virgula) ca are vreo legatura cu masa, sau cu impamantarea circuitului...ce intreb este daca se poate face o legatura ceva in circuit care sa fie ca si cum tin eu constant un deget pe doze.

 

Am desfacut chitara si am avut o tentativa in a-i desena schema electrica(adica am desenat ce am vazut)... ma gandeam ca poate o persoana care este in domeniu ar putea observa de ce anume apar problemele astea.

 

Multumesc anticipat pt orice sfat si ajutor. Numai bine!

post-2116-1256742474_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

1. da, s-a mai discutat :)

2. e putin probabil sa fie problema de la potentiometru. Ce descrii tu sunt interferente electromagnetice si

3. da, se poate face legatura intre masa si corpul tau, conectand bridge-ul sau tailpiece-ul printr-un fir la masa (de ex. pe spatele unui pot).

S-a mai explicat: corpul tau e o antena; majoritatea chitarelor au deja bridge-ul (deci corzile, deci si corpul tau cand le atingi) legat la masa; se rezolva repede, nu mai intru in detalii.

In plus, foloseste cablu bun, priza cu impamantare, nu canta cu nasul in monitor, televizor, masina de spalat, neoane, aer conditionat s.a.m.d.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Prizele pe care le folosesc au impamantare, deci de la asta nu cred ca poate fi. Am cantat si cu toate luminile stinse, la fel si pc-ul(monitor inclusiv), tv si orice ar putea influenta.

Chitara am ecranat-o cu folie de aluminiu din aceea pt alimente, m-am uitat la circuit si am vazut ca este si bridge-ul legat la masa... nu reusesc sa inteleg de ce tot apare acel bazait foarte enervant...

Alte idei, cineva? As aprecia foarte mult orice ajutor

Link to comment
Share on other sites

Salutare tuturor!

Sper ca nu s-a mai discutat pe vreun alt topic despre problema asta(am cautat inainte si nu am gasit ceva asemanator).

 

Am si eu o chitara copie Les Paul, se numeste Stevenson & Brown si am o problema cu potentiometrele de volum: cand las volumul la 0, in loc sa nu se mai auda absolut nimic in amp, creste zgomotul de fond(acel bazait) foarte mult si este foarte deranjant. Cu ambele pot-uri patesc asa si pe clean si pe distors.

Iar atunci cand las volumul la maxim dar dau tonul la 0 dispare de tot bazaitul din amp, ramanand clar sunetul chitarii(dar nu pot canta asa pt ca suna prea grav).

 

As dori sa stiu daca sunt potentiometrele de vina(recunosc, chitara nu este una extraordinara si este foarte posibil sa fie pot-urile cele mai ieftine posibil), dar din cate stiam daca au pot-urile ceva se aude un fasait atunci cand le rotesc, iar la mine nu se aude.

 

Si o ultima problema pe care o am este ca atunci cand tin un deget pe doze sau pe partea metalica a switch-ului pt doze dispare complet acel bazait enervant. Nu ma pricep prea mult la electronica, dar banuiesc (virgula) ca are vreo legatura cu masa, sau cu impamantarea circuitului...ce intreb este daca se poate face o legatura ceva in circuit care sa fie ca si cum tin eu constant un deget pe doze.

 

Am desfacut chitara si am avut o tentativa in a-i desena schema electrica(adica am desenat ce am vazut)... ma gandeam ca poate o persoana care este in domeniu ar putea observa de ce anume apar problemele astea.

 

Multumesc anticipat pt orice sfat si ajutor. Numai bine!

Nu sunt bune potmetrele sunt tocite /nu au contact pe portiunea de "zero"",se poate incerca spray de contact uleios (Nu spray uscat "Dray"!)_

 

dav nu ajut trebuie potmetre noi calitative.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.