www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

System Requirements


Guest Izzy Waan
 Share

Recommended Posts

Guest Izzy Waan

Ma intereseaza care ar fi dotarile minime pentru a rula fisiere video pe un calculator CPU 500MHz 256Mb SDRAM si 16Mb video onboard.... am tot cautat pe net dar nu am gasit nimic clar legat de asta.....

Link to comment
Share on other sites

Guest cormoran
Ma intereseaza care ar fi dotarile minime pentru a rula fisiere video pe un calculator CPU 500MHz 256Mb SDRAM si 16Mb video onboard.... am tot cautat pe net dar nu am gasit nimic clar legat de asta.....

 

pai ar trebui sa instalezi niste codecuri

eu folosesc asta, download si utilizare "free":

 

http://download.kappa.ro/action__file/id__2274

 

ca player folosesc bsplayer (cred ca e inclus in pachetul codec)

 

nu sunt sigur ca e cea mai noua chestie dar la mine merge...nu ar trebui sa ai probleme sa rulezi fisiere de gen AVI cu configuratia aia..

te astept cu feed-back dupa ce instalezi treaba aia

 

L.E: am uitat sa intreb ce sistem de operare ai ..!? la configuratia aia nu cred ca ai mai mult decat Win '95 asa ca nu sunt sigur ca o sa iti mearga ce ti-am trimis...incearca, daca nu merge tre sa cauti ceva compatibil cu '95

Edited by cormoran
Link to comment
Share on other sites

Guest Izzy Waan

Am xp professional pe calculator si folosesc VLC player care e GPL asa ca merci pentru codecuri dar VLC ruleaza orice fisier video fara pachete de codecuri. Problema mea este ca ruleaza cu intreruperi, probabil din cauza RAM-ului....... in fine , ma interesau cerintele minime hardware pentru a rula mpg 2, de exemplu...... Merci anyway.

Link to comment
Share on other sites

Depinde de continutul pe care vrei sa-l redai. Un "avi" (adica fisier codat DivX sau XviD) merge redat pe minim un P2 450, 64 RAM, 8 MB video zic ei, dar asta era pe vremea DivX 4. La ce fisiere sunt in ziua de azi (variable bitrate, QPEL, etc) n-o sa-ti ajunga nici pe departe.

 

Q: What are the minimum requirements for playing a DivX? file?

A: The minimum hardware requirements for the Windows and Linux versions are:

 

Pentium II 450 processor or equivalent

64 MB or more of RAM

8 MB or higher video card

The Windows version further requires the following software:

DirectX 7 or 8

Minimum 24-bit color when using Windows Media Player

For the best performance, we recommend a Pentium III 600 processor or equivalent, 128 MB of RAM, and a 16 MB video card.

 

De MKV-uri si H.264 nici nu incape vorba :)

Edited by vaxxi
Link to comment
Share on other sites

M-am uitat eu la star wars pe un proc de 330 mhz, 32 ram, si 4 mb placa video. Era avi dar nu stiu ce codecuri folosea. Oricum in ciuda aparentelor VLC face figuri pe sisteme proaste. incearca media player clasic. Si cand incerci playere, cauta versiunile vechi pentru ca devin din ce in ce mai bulky si mai grele pe sistem odata ce inainteaza in versiuni.

Link to comment
Share on other sites

Guest Izzy Waan
Oricum in ciuda aparentelor VLC face figuri pe sisteme proaste. incearca media player clasic. Si cand incerci playere, cauta versiunile vechi pentru ca devin din ce in ce mai bulky si mai grele pe sistem odata ce inainteaza in versiuni.

 

La mine merge struna VLC pe 3 sisteme (doua desktop si un laptop acer aspire one) si nu ma pot plange insa ai MARE dreptate cu ultimele versiuni la ORICE software....... de asta am la favorite salvat WEBSITE-ul asta.

Link to comment
Share on other sites

@Izzy Waan

Printre scule am un PIII la 650 MHz cu 256 de RAM si un fisier flash (de pe youtube de exemplu) aduce procesorul in pragul apoplexiei, 97-100% sta saracul. Un DivX mai vechi merge, cum bine zice Vaxxi, nu HDLC nu H264, nici H263 nu cred ca merge, moare procesorul cu zile, ce sa faci cu un cash level1 de 16Kb si un level2 de 64, pana si navigarea pe forums.rgc.ro merge greu (pana se deschide pagina :) ). Si rulez pe el W2000 ca XP papa cam mult RAM chiar si modat, iar sistem de operare neciuntit de procesele inutile nu o sa prea vezi la mine...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.