www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Un Filmulet De Chitara Clasica


Guest Seraph
 Share

Recommended Posts

Guest Seraph

atasez un filmulet special. titlul zice Paganini - Capriciul nr. 24

nu cred k este vreo problema in ceea ce priveste dreptul de autor etc

de asemenea sper sa fi postat unde trebuie

 

1. ce parere aveti despre ce se intampla acolo in filmulet?

2. de ce tot mai putina lume se apleaca sau macar da atentie chitarei clasice?

Classical_Guitar___Paganini_Caprice_No._24.wmv

Link to comment
Share on other sites

raspuns la intrebarea ta: chitara clasica nu poate sa aiba distors COI. :)

 

Serios acum... Multi se apuca de chitara ca sa impresioneze lumea. Cel mai usor lumea e impresionata de electrica... so...

Link to comment
Share on other sites

Guest Seraph

si tocmai de'aia vin cu alta intrebare: nu se mai leaga nimeni de chitara pentru el, pentru linistea lui?

Link to comment
Share on other sites

se mai leaga... nu ca as fi eu exemplul cel mai bun... dar ma simt bine cant cant... cand simt corzile. e o senzatie aparte. la inceput totul a fost o curiozitate insa am observat ca ma simt chiar bine cu chitara. ideea e ca oricum... daca de la un anumit punct nu canti pentru tine, pentru linistea ta, si nu ajunge sa iti placa cu adevarat chitara (scuzata sa-mi fie cacofonia) te lasi pana la urma.

 

ps: acum am vazut si filmu... am ramas :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Seraph

subscriu la ce a spus hook mai devreme: e bine cand e kiar bine sa te simti bine cu chitara in brate..

si tocmai pentru ca virgula chitara clasica mi se pare ceva deosebit am lansat intrebarile astea. si io ma kinui cu electrica, dar am ramas si la vechea pasiune..

iar ce era in filmuletu ala e incununarea spuselor mele..

Link to comment
Share on other sites

Chitara clasica rullz!! Eu a trebuit sa imi iau electrica pentru a realiza ce binecuvantare este clasica :)

hook.. nu am reusit sa impresionez pe nimeni cu electrica.. din contra, tot ce am reusit in materie de chitara tine EXCLUSIV de o Hora clasica.

Cine se apuca de chitara ca sa impresioneze este suferind rau..

Lumea nu se mai apleaca asupra chitarei clasice deoarece este o disciplina, nu o abureala cum se pare ca este perceputa electrica.. este ceva mai greu sa canti pe o clasica. In definitiv tine de gusturi, dar o disciplina nu este o joaca, nici muzica nu este, asta ar trebui sa intelegem. Credeti ca fetita aia are in cap vreun tab? :) Disciplina si profesor copii.. asta trebuie oricarui chitarist. Eu sunt uimit de ce face fata aia..

Link to comment
Share on other sites

Guest Seraph

Geiger: bine punctat.

e mai greu sa canti clasica decat electrica (cel putin dupa parerea mea). si raman in acelasi timp ofticat k nu exista mai multa lume care sa accepte provocarea. asta pt k mi se pare k si rezultatele sunt extraordinare. nu spun k nu exista frumusete si in chitara electrica, consider doar ca cea clasica detine o noblete extrem de greu (dk nu imposibil) de egalat.

Link to comment
Share on other sites

Nu numai noblete, dar sunetul este unic :) Instrumentul este simplu, usor(ma refer la masa), lucrurile simple nu numai ca sunt mai frumoase, dar si inspira. Repet, tine de gusturi.

Buddy Guy a fost primul in familia sa care a avut tangente cu muzica. Punea corzi(nu stiu ce corzi) pe bucati de lemn si "canta".. nu era interesat de cum suna sau cum arata si lovea corzile alea libere, din placere. Hai sa ne mai taiem din avantul de a ne umple de scule, ca nu avem ce face cu ele inca..

Link to comment
Share on other sites

Guest Seraph

"Hai sa ne mai taiem din avantul de a ne umple de scule, ca nu avem ce face cu ele inca.."

cat de adevarat poate sa fie.. :) pt f multi (si recunosc k si pt mine)

as trage si o scurta concluzie: hai sa invatam intai sa cantam si dupa aia sa ne gandim mai departe.. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Seraph

Dinu, iti rspect parerea DAR ( :) trebuia sa fie si un dar..):

- sa nu uitam k fara chitara clasica nu mai pupai tu (sau eu, sau oricine altcineva) blues sau jazz

- chitara clasica este creatie; piesele nu au picat din cer.. :)

- imi plac si mie f mult unele abordari ale pieselor clasice in varianta rock, dar nu le poti compara cu originalul

- daca te'ar auzi un pianist, violonist etc ti'ar face chitara guler :)). tot instrumente clasice. sunt oare tot o alta abordare?

- inainte de 1900.. a fost atata cat nici nu visezi. un simplu exemplu ar fi Bach.

cu prietenie (si nu rautate),

I rest my case (cum ar zice cineva cu care m'am ciondanit o data in joaca, stie el :( )

Link to comment
Share on other sites

Totusi sa fim seriosi si sa nu renegam celelalte tipuri de chitari. Eu nu imi prea aduc aminte sa fi fost chitara clasica bagata in seama pana cand nu i-a vazut pe nenea aia care cantau rock and roll cu chitari. si nenea aia NU prea aveau chitari clasice... in sf... poate gresesc aici. Varsta frageda isi spune cuvantul.

Apropo de disciplina si profi... Dupa parerea mea multe instrumente muzicale nu tin de cata teorie ai in cap si cine ti-o preda. Chitara este asa de maleabila incat oricat de bun ar fi proful, daca tu nu reusesti sa o intelegi nimic nu se va lipi de tine. Nu este ca la alte instrumente... gen pian... altel trebuie percepute notele... altfel trebuie gandit.

Link to comment
Share on other sites

Guest Seraph

adevarul adevarat este k mai toti pana acum de cam dam cu parerea..

as fi tare curios ce ar zice Muky :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Raskolnikov

ideea cu chitara clasisca, mi se pare statica. adica... chitara clasica dupa parerea mea nu este un instrument in sine, ci o alta abordare a muzicii clasice. pentru chitara pana prin 1900, nu au fost scrise partituri

 

Te inseli in privinta partiturilor de chitara clasica: Carruli a compus si scris partituri de chitara clasica pe la 1700, o metoda de chitara a aparut si la noi inainte de revolutie. Pe vremea aia corzile erau confectionate din mate de oie sau nus'ce animal. Iar Bach a scris o intreaga suita pentru lauta (transcrisa actual si pentru chitara clasica). Intre lauta si chitara clasica nu e o diferenta asa de mare. Mai sunt si altii cred.

Link to comment
Share on other sites

Guest Seraph

Fetita aia canta "prea perfect". N-a mai observat nimeni chestia sta?

 

in sens admirativ sau suspicios? :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Johnny I

e chinezoaica... poate de aia... chinezii din ce am observat, (stau in fr si pe aici sunt o groaza) au tendintza sa automatizeze activitatzile lor

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu e ceva nenatural in interpretarea ei . Totusi nu exclud varianta sa fie doar impresia mea.

 

interesant punct de vedere... cred ca e greu pt noi sa apreciem asta pt ca vorbim de muzica clasica aici si nu de blues sau jazz unde am putea oleaca sa ne dam cum parerea. ceva monotonie in interpretare am observat si eu, oleaca de lipsa de accent poate, desi piesa in sine nu cere prea mult "feeling" datorita tempo-ului ei. oricum, sunt aspecte care depasesc capacitatea mea de apreciere obiectiva. e o chestie destul de unanim acceptata ca muzica clasica e foarte putin bazata pe improvizatie, interpretarea cat mai exacta si expresiva fiind aici criteriile de baza. dupa criteriile astea, asiatica asta are toate sansele sa ajunga intr-o orchestra celebra in scurt timp.

Edited by dmc
Link to comment
Share on other sites

interesant punct de vedere... cred ca e greu pt noi sa apreciem asta pt ca vorbim de muzica clasica aici si nu de blues sau jazz unde am putea oleaca sa ne dam cum parerea. ceva monotonie in interpretare am observat si eu, oleaca de lipsa de accent poate, desi piesa in sine nu cere prea mult "feeling" datorita tempo-ului ei. oricum, sunt aspecte care depasesc capacitatea mea de apreciere obiectiva. e o chestie destul de unanim acceptata ca muzica clasica e foarte putin bazata pe improvizatie, interpretarea cat mai exacta si expresiva fiind aici criteriile de baza. dupa criteriile astea, asiatica asta are toate sansele sa ajunga intr-o orchestra celebra in scurt timp.

Corect. Tocmai d-asta am spus ca e o impresie personala si nu neaparat ceva palpabil. Sunt curios daca cineva ce chiar este familiarizat cu interpretarea la un nivel foarte ridicat (poate cineva de la conservator?) poate oferi o parere mai avizata...

La partea cu tempopul este discutabil. Un exemplu cat de cat familiar mie : Malmsteen are feeling cu carul si canta repede :)

Link to comment
Share on other sites

Pustoaica aia canta.. Nu este vreo guitarista sau cine stie ce credeti voi. Tin minte ca la niste amici am vazut un filmulet facut de ei unui individ care canta pe clasica de mic. Se misca la fel, dar era ceva mai sensibil la ce canta, fata asta este cam stresata si pentru ca la cum isi misca mainile as fi fost si eu, dar aici intervine disciplina.. poate domn' profesor era cu baltagul langa ea in caz ca greseste.. ala da stres.

Link to comment
Share on other sites

Guest Seraph

tocmai d'aia il invocasem pe Muky mai devreme.. sau pe oricine altcineva cu o baza solida de clasica in spate (cum as zis si cosu, opinia unui conservatorist n'ar strica..)

Link to comment
Share on other sites

Guest Seraph

nu era vb de inteles gresit din simplul motiv k nu ma pot baga eu sa arbitrez asa ceva :)

poate dk ma tin de treaba peste vreo 20 de ani o sa cant si io decent... :|

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.