www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Strap Lock


Radu Burcea
 Share

Recommended Posts

salut!ce parere aveti de aceste straplockuri http://cachepe.zzounds.com/media/quality,8...05e42dee854.jpg ?nu stiu cat de eficente sunt...dar nu prea imi convine sa ma apuc sa umblu la chitara..fiind si electro acustica nu as vrea sa am probleme cu lemnul.deci?

Link to comment
Share on other sites

Guest Alecs1q

+1 pt cele din metal. Eu am Schaller si sunt f bune, dar am cuvinte de lauda si pentru Dunlop si altele.

N-ai dc sa-ti faci probleme ca scoti suruburile originale din lemn si pui altele. Lucreaza atent si incet si ai grija sa fie suruburile noi de aceeasi marime cu cele vechi.

Am pus straplockuri la 3 acustice fara probleme.

Link to comment
Share on other sites

+1 pt cele din metal. Eu am Schaller si sunt f bune, dar am cuvinte de lauda si pentru Dunlop si altele.

N-ai dc sa-ti faci probleme ca scoti suruburile originale din lemn si pui altele. Lucreaza atent si incet si ai grija sa fie suruburile noi de aceeasi marime cu cele vechi.

Am pus straplockuri la 3 acustice fara probleme.

 

ok.ms amandurora.probabil ca am sa folosesc aceleasi suruburi ca sa evit problemele...

Link to comment
Share on other sites

Trebuie sa le gasesti mai intai in Romania. Ca mie mi-au sarit capacele pana am gasit un strap lock, pe care am dat si 50 ron si mi-a si crapat griful. Daca tu gasesti chestiile alea, imi scriu pe frunte IDIOT.

 

 

uite tocmai de asta nu vreau de metal.si da am gasit undeva pe magazinuldemuzica.ro de unde imi iau eu cam tot ce am...

 

uite tocmai de asta nu vreau de metal.si da am gasit undeva pe magazinuldemuzica.ro de unde imi iau eu cam tot ce am...

 

 

LE: http://magazinuldemuzica.ro/produse.php?item=6817 uite astea sunt.tocmai de aceea si intrebam de ele.mi se par cele mai sigure pt lemn,dar nu stiu ce sa zic de calitate.deci?

Link to comment
Share on other sites

Eu zic ca e tare straplock-ul home-made, dar fiecare trebuie sa testeze un pic inainte de a invarti chitara in jurul capului tinand de strap.

 

Eu am facut acum doua din astea, din capace de Mountain Dew (asta e reclama :)) si le-am pus pe o chitara care avea un strap k lumea, butoane bune, dar vreau sa am un pic de siguranta in plus.

 

Taietura de la margine e cam de 2-3mm latime, iar in mijloc de vreo 5mm, sa poata sta materialul relaxat pe strap button. BTW, trebuie ceva scula de taiat ascutita, ca nu e asa de usor ca in video :).

 

Merci de idee!

 

P.S.: La o alta chitara de-a mea am facut home-made strap-locks din saibe (sper ca am nimerit denumirea, chestiile alea plate de metal, care se pun la suruburi), le-am taiat intr-un loc, le-am pus pe strap button, si le-am strans un pic cu un patent.

 

A, si pe o alta chitara, unde iesea cureaua foarte usor am pus strap-locks adevarate.

 

Concluzie: Daca exista sanse sub 50% ca la miscari bruste sa iasa chitara de pe strap button merge si home-made, daca sunt peste 50% atunci un strap-lock sanatos. Oricum, si varianta asta merita incercata ca e pe gratis :).

Link to comment
Share on other sites

Eu zic ca e tare straplock-ul home-made, dar fiecare trebuie sa testeze un pic inainte de a invarti chitara in jurul capului tinand de strap.

 

Eu am facut acum doua din astea, din capace de Mountain Dew (asta e reclama :) ) si le-am pus pe o chitara care avea un strap k lumea, butoane bune, dar vreau sa am un pic de siguranta in plus.

 

Taietura de la margine e cam de 2-3mm latime, iar in mijloc de vreo 5mm, sa poata sta materialul relaxat pe strap button. BTW, trebuie ceva scula de taiat ascutita, ca nu e asa de usor ca in video :) .

 

Merci de idee!

 

P.S.: La o alta chitara de-a mea am facut home-made strap-locks din saibe (sper ca am nimerit denumirea, chestiile alea plate de metal, care se pun la suruburi), le-am taiat intr-un loc, le-am pus pe strap button, si le-am strans un pic cu un patent.

 

A, si pe o alta chitara, unde iesea cureaua foarte usor am pus strap-locks adevarate.

 

Concluzie: Daca exista sanse sub 50% ca la miscari bruste sa iasa chitara de pe strap button merge si home-made, daca sunt peste 50% atunci un strap-lock sanatos. Oricum, si varianta asta merita incercata ca e pe gratis :D .

 

am facut si eu cu bunicu',dar mai profesionist ca sa zic asa.am luat plastic negru rezistent am decupat forma circulara,cu un spiral am facut gaura,exact pe diametrul care imi trebuia am facut taietura laterala si functioneaza chiar foarte bine!

 

PS:nu invart chitara in jurul corpului(nu fac show) ci cant...asa ca strap-lockurile sunt doar o siguranta in plus pentru mine ca nu o sa am probleme!

 

LE:intre timp am facut si poze :)

post-11684-1255677136_thumb.jpg

post-11684-1255677163_thumb.jpg

Edited by radu_guitar96
Link to comment
Share on other sites

De unde fac rost de un strap sa imi pun la acustica (amea are doar in spatele chitarii)?

As incerca cu un holsurub si o saiba

 

 

fie asa (surub si saiba) fie asta: http://magazinuldemuzica.ro/THOMANN-GURTPI...ROM-_-6811.html

merge si cu surubul.eu asa faceam la o chitara reghin veche (prima mea chitara) si nu aveam probleme,atata doar sa lucrezi cu grija!

 

LE:acum am vazut ce chitara ai.asa am avut si eu mai demult si strapul il aveam legat cu un siret de griff.ceva de genu asta:

http://www.instructables.com/files/deriv/F...U3QA.MEDIUM.jpg

Edited by radu_guitar96
Link to comment
Share on other sites

cand ai o chitara de peste 1000 coco nuti permiti sa pui stifturi de plastic si sa o acordezi lovind-o din greseala de podea. cele din plastic cedeaza dupa un timp. le-am avut cam pe toate deci stiu ce le poate pielea. cel mai usor e sa lipesti cureaua de body cu power tape dar asta tine de optiunea personala si mai ales de buget. la electroacustice in functie de sistemul de input jack poti alege varianta optima. la electroacustica mea inputul de chitara era prin pinul de care se agata cureaua.

Edited by apocalipsa
Link to comment
Share on other sites

iata si niste poze mai explicite.nu stiu in ce masura cedeaza pentru ca le-am facut din pvc si sunt foarte tapene(sper ca nu doar pt o perioada scurta de timp...)

 

astea sunt rezervele..am facut 4.cele de pe chitara au taietura laterala mai ingusta..

post-11684-1255705711_thumb.jpg

Edited by radu_guitar96
Link to comment
Share on other sites

Dude...sari peste partea cu power tape. cred ca o sa folosesc un snur din piele sa o leg de capatul griffului .

 

 

mi-am adus aminte ceva.un prieten de al meu are o chitara clasica (virgula) care nu avea strap buttonuri,asa ca a luat 2 mosoare pt masina de cusut din alea mici de metal(0,6 lei bucata) a pus o garnitura de cauciuc intre mosor si chitara si a insurubat pe gaura din mijloc a mosorului.avand diametrul mare astea au si rol de straplock deoarece cureaua nu cade niciodata de acolo.de abea o scoate... sper ca tia fost de ajutor.

Link to comment
Share on other sites

Eu folosesc Surelock

http://accessories.musiciansfriend.com/pro...trap?sku=500029

 

pe ambele LP-uri. Sunt foarte simple si practice si nu am avut nici o problema cu ele deocamdata.

 

 

interesante curele.2 in 1...vausem unele care aveau si tuner de acordare..unde a ajuns tehnologia...

intre timp s-a rezolvat...dupa cum cred ca ai vazut mai sus am facut unele si sunt foarte bune!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.