www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Fret Buzz La Mai Multe Corzi


Guest wtfdoyouwant
 Share

Recommended Posts

Guest wtfdoyouwant

Salut... Am un Squier Strat si de ceva vreme am fret buzz la corzile E(low),A,D,G,B de la fretul 1 pana la 12(aproape la toate corzile mentionate...la unele se opreste la 9).... m-am jucat la suporturile corzilor....le-am tot lasat si le-am ridicat...nu stiu sigur din ce cauza este...daca sa poate sa ma ajutati...

Multumesc :)

Link to comment
Share on other sites

Guest wtfdoyouwant

Corzile nu le-am mai schimbat de cand mi-am cumparat chitara in mai...

 

Merci de sfat...o sa le salt maine cred si o sa postez iar...

Link to comment
Share on other sites

Acum daca tu dai ca maniacu pe ele, e logic , ca asa am si eu ,,fret-buzz" peste tot, dar am si action extrem de mic 1.5-1.7 mm tasta 22 cu griful mai drept(de aia si loveste coarda cand e pressed la let`s say tastele 1-5, pentru ca nu e curba aia in grif extrem de exagerata).

Edited by Razvan S.
Link to comment
Share on other sites

Vezi ca mai sunt zeci de intrebari asemanatoare la care s-au raspuns, aici pr rgc.ro .

 

Cauta si ttu si citeste.

 

De ez la un alt coleg se doua zile ii scriu despre" reglajul trus rod"-ului in topicul cu acest titlu .Acolo sunt cateva referiri si l afrett buzz, dar mai sunt si in alte topicuri.

 

Corzile noi la atingerea tastelur "fac" vuzz mai mare /tare deoarece au inca multe inalte.

 

DAR

 

coarda uzata este mai aproape de taste in consecinta poate avea buzz mai pronuntat chiar daca nu are inalte o distanta pre mica fata de taste poate duce la framarea oscilatiei librere ale corzulkir un anumite pozitii .

 

Indiferent cat de vechi sunt corzile nu au de ca sa aiba buzz sin aceasta cauza!!

 

Corzile vezci mai "intinse ajung mai aproape de taste dar doar cu microni si nu se ating de taste daca gatul este reglat bine....erc.

 

Asa ca nu crede chiar toate cele sustinute de colegii saritori sa dea sfaturi , prima data citesti si incerci sa intelehi ce si cum.

Fiecare chitarist trebuie sa stie sa-si regleze chitara.

 

dar c um se observa nu prea le place sa citeasca asa ca se rerzuma la un folclor pe care nu-l inteleg

 

Fenomenul descris de tine pare se ca insemna ca hatul s-a indoit catre spate sub nivelul planului ideal nut/bridge.Asa ca daca apesi o coarda pe pozitiile 1 ,2, 3, aceasta se va culca pe tastele urmatoare /

 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.