www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Nu Imi Ies Acordurile


Guest Al3x
 Share

Recommended Posts

Salutare!

Sa luam de ex. acordul C major

 

-0--------------
-1-------------
-0--------------
-2--------------
-3-------------
-------------- x

 

 

Deci cand tin degetul pe 1, ating si coarda Mi subtire cu degetul... la fel si cand tin apasat pe celelalte corzi, ating coarda care este mai jos cu degetul.

Ori am eu degetele prea groase, ori, parerea mea ,chitara asta e un stift chinezesc(marca Millnot's, Made in China scrie pe ea) si distantele intre corzi sunt foarte mici.

De asemenea vad ca distanta dintre corzi nu e aceeasi pentru toate, unele sunt mai distantate, altele un pic mai apropriate.

 

So... ce sa fac? e vina mea sau e de la chitara? :))

Link to comment
Share on other sites

Guest lautaru'

Salutare!

Sa luam de ex. acordul C major

 

-0--------------
-1-------------
-0--------------
-2--------------
-3-------------
-------------- x

Deci cand tin degetul pe 1, ating si coarda Mi subtire cu degetul... la fel si cand tin apasat pe celelalte corzi, ating coarda care este mai jos cu degetul.

Ori am eu degetele prea groase, ori, parerea mea ,chitara asta e un stift chinezesc(marca Millnot's, Made in China scrie pe ea) si distantele intre corzi sunt foarte mici.

De asemenea vad ca distanta dintre corzi nu e aceeasi pentru toate, unele sunt mai distantate, altele un pic mai apropriate.

 

So... ce sa fac? e vina mea sau e de la chitara? :))

 

1. incearca sa vezi si pe alta chitara daca poti sa prinzi. oricum daca e made in china sigur e proasta si intr-o zi o sa ne sufocam de chinezisme d'astea proaste.

2. poate fi o cauza privind exercitiul, daca perseverezi sigur o sa prinzi bine acordul chiar si pe chitara asta care nu are distantele egale intre corzi.

3. do major se poate lua si in alt fel, cu baré si suna destul de bine

Edited by lautaru'
Link to comment
Share on other sites

Guest fluffyone

Cel mai bine e sa te uiti in ce unghi iti tii degetele si daca ultima incheietura a degetului e concava sau convexa. Deobicei acolo e buba.

Link to comment
Share on other sites

Cel mai bine e sa te uiti in ce unghi iti tii degetele si daca ultima incheietura a degetului e concava sau convexa. Deobicei acolo e buba.

Cum poate sa fie concava ?

Ideea e ca atunci cand canti la chitara nu trebuie sa fii 100% relaxat. Mana stanga trebuie sa depuna ceva efort. Probabil tu tii mana prea relaxata si implicit atingi celelalte corzi. Degetul ar trebui sa formeze cu coarda un unghi cam de 80 de grade sau 90 ca sa nu atingi si celelalte corzi.

Link to comment
Share on other sites

Poate poti face o poza sa vedem cum tii tu acordul si nu iese... ar fi mai usor sa vedem decat sa ne descrii... Oricum, incearca sa cobori incheietura mai "sub gat", adica sa nu-l mai tii "in mana", sa te sprijini mai mult cu degetul mare. La varianta cu barre folosesti toate 4 degetele. Daca poti e un pas inainte :) dar cele mai folosite acorduri din cate stiu eu sunt cele "open-chord".

 

PS. Nu iti ies mai multe acorduri sau doar C? Daca vrei sa inveti acordurile cu barre iti recomand sa ai corzi subtiri, de .009. Eu am de 0.12 si de la G, maxim A nu prea mai ies. Daca vrei sa exersezi barre-urile o poti face pe muzica raggae. Vei invata sa estompezi acordul, sa-l dai scurt. Mie imi place Marley... :)

Edited by mc.chiken
Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Un fel de "regula" a tinerii acordurilor open-chord(pe intelesul tuturor - cele non-barre) ar fi sa tii acordul asa incat sa-ti poata intra aratatorul mainii drepte pe sub degetele mainii stangi.

Link to comment
Share on other sites

Si cu timpul sigur va merge... Eu am incercat intr-o zi sa fac o progresie de "patternuri" de acorduri cu dreapta, chiar daca nu mai cantasem cu dreapta. Surprins am realizat ca puteam sa le fac mai bine decat le faceam cu stanga la inceputul inceputurilor. Ce chestie... incercati. Repet: patternuri ca nu stateam eu sa inversez corzile pt atata lucru...

Link to comment
Share on other sites

Guest Johnny I

1. incearca sa vezi si pe alta chitara daca poti sa prinzi. oricum daca e made in china sigur e proasta si intr-o zi o sa ne sufocam de chinezisme d'astea proaste.

2. poate fi o cauza privind exercitiul, daca perseverezi sigur o sa prinzi bine acordul chiar si pe chitara asta care nu are distantele egale intre corzi.

3. do major se poate lua si in alt fel, cu baré si suna destul de bine

 

 

 

nu chitara e buba ca si un griff facut in china tot drept si tot de chitara e...

Link to comment
Share on other sites

Guest Mordecast

Atata timp cat corzile nu sunt prea ridicate fata de griff ar trebui sa poti face acordul...Mie mi-a luat vreo doua saptamani sa fac Mi minor, dar cu putina perseverenta si cu ceva mai multa durere de degete vei reusi.

Trebuie doar sa exersezi pana simti ca innebunesti.Fostul meu prof de chitara spunea ca nu canti la chitara decat atunci cand te doare :)

Link to comment
Share on other sites

Atata timp cat corzile nu sunt prea ridicate fata de griff ar trebui sa poti face acordul...Mie mi-a luat vreo doua saptamani sa fac Mi minor, dar cu putina perseverenta si cu ceva mai multa durere de degete vei reusi.

Trebuie doar sa exersezi pana simti ca innebunesti.Fostul meu prof de chitara spunea ca nu canti la chitara decat atunci cand te doare :)

O saptamana!? :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Mordecast

Eram atat de varza incat eu pana sa pun mana pe o chitara credeam ca corzile subtiri sunt sus iar alea groase sunt jos. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest fluffyone

Cu un semi-barre pe 9. Adica il tii pe 9 cu acelasi deget. Dar eu as muta acordul in alta parte pe gat ca sa nu mai ai 8-ul ala pe si.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.