www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Intrebare Despre Tremolo.


Lovele
 Share

Recommended Posts

Deci in curand o sa imi iau o chitara Squier Affinity Fat Stratocaster. Problema e cu tremoloul. Am auzit ca nu e bine sa iti iei chitara ca si incepator cu "floating tremolo", si precum am vazut prin imagini chitara Fat Strat are "floating tremolo"? Are floating tremolo sau nu. Daca are de ce nu e recomandat sa iei unul cu asa ceva si daca totusi ili iau ce dezavantaje o sa am?

 

Mersi mult pentru raspunsuri, sunt profund recunoscator pentru tot ajutorul acordat pana acum.

Link to comment
Share on other sites

Guest Bl0nd1n@.

Si de ce nu ar fi bine sa-ti iei, incepator fiind, o chitara cu floating tremolo?

Oricum poti da bratul ala jos si atunci e ca si cum nu ar avea floating tremolo.

Edited by Bl0nd1n@.
Link to comment
Share on other sites

squieru ãla nu are floating....

iar problema principalã la floating e cã, începãtor fiind, eºti crispat... ºi apeºi cu podul palmei pe bridge ºi întinzi corzile. ºi do-ul tãu va fi lejer un do#.

ºi cea de-a doua. cum zicea cineva mai devreme, e mult mai greu de acordat, pentru cã acordajul fiecãrei corzi depinde de tensiunea din celelalte. adicã daca tu îți acordezi mi-ul subțire ºi apoi acordezi la-ul, mi-ul tãu va fi dezacordat din cauza modificãrii poziției bridgeului.

uite aici câteva explicații...
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.