www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Aria Vs Squier Black&chrome Strat Hss


Guest bart
 Share

Recommended Posts

buna am o intrebare ... ce spune-ti ca este mai bine pentru un incepator de 3 luni http://www.mcmusic.ro/department.php?bid=1...&NrPagina=1 ( alea cu 400 ron) sau http://guitarshop.ro/produs.php?pid=172 astept pareri (uitati-va si la pret una ii 400 ron una 1000 ron ... daca nu e mare diferenta intre ele se merita sa o iau pe aia cu 400 ron si nu aceea cu 1000?

Link to comment
Share on other sites

Squierul acela practic este uin Squier Standard Fat Stratocaster cu un finish mai special. Am avut un Squier Standard Stratocaster de care am fost mai mult decat satisfacut, atat ca sunet, cat si ca lucratura si finisaje (pentru pretul ei). Pe de alta parte un Aria MAC-30 care costa 600 RON parca, avea un sunet ca si cum ar fi fost facuta din carton presat si era incredibil de usoara (undeva pe la 2.5 kg). NU spun ca Aria nu ar fi chitari bune, doar ca mi se pare ca Squier au un control al calitatii mai bine pus la punct si ca sansele sa gasesti o chitara mai putin reusita sunt mult mai mici la ei decat la Aria.

Link to comment
Share on other sites

ms de raspuns (totusi speram sa aud chiar opusul :)) mai astept pareri

dar intre Squier Affinity Stratocaster si Epiphone Les Paul Special II ce parere aveti ?

Edited by bart
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Squierul acela practic este uin Squier Standard Fat Stratocaster cu un finish mai special. Am avut un Squier Standard Stratocaster de care am fost mai mult decat satisfacut, atat ca sunet, cat si ca lucratura si finisaje (pentru pretul ei). Pe de alta parte un Aria MAC-30 care costa 600 RON parca, avea un sunet ca si cum ar fi fost facuta din carton presat si era incredibil de usoara (undeva pe la 2.5 kg). NU spun ca Aria nu ar fi chitari bune, doar ca mi se pare ca Squier au un control al calitatii mai bine pus la punct si ca sansele sa gasesti o chitara mai putin reusita sunt mult mai mici la ei decat la Aria.

 

 

Pai omule tu compari o Aria de 400 ron cu un Squier de 1000 ?? Ce comparatie e asta ? De ce nu compari Aria aia cu un Squier Bullet de 450 ron, adica in acelasi pret ? Sau de ce nu compari Squierul ala de 1000 ron cu o Aria mac 55, mac-57 sau mac-60 (care sunt in aceeasi gama de pret) ca nu cred ca mai zici ca sunt carton presat. Din cate am citit despre Aria am inteles ca fac chitari foarte reusite, iar Mac-60 are deja lemn solid si doze Duncan Design, ceea ce Squierul n-o sa aibe nici in 10 ani.

 

dar intre Squier Affinity Stratocaster si Epiphone Les Paul Special II ce parere aveti ?

 

 

Nici una din ele. Sunt chinezesti ambele. Daca vrei ceva mai stralucit mergi ori pe Squier Standard Strat ori pe o Aria. Si orice chitara ai cumpara iti recomand sa cauti una cu configuratie H-S-H sau H-S-S deoarece ofera mai multa diversitate la genurile muzicale, nicidecum SSS. HH e bun pt metal si hard rock in rest sucks.

Link to comment
Share on other sites

Pai omule tu compari o Aria de 400 ron cu un Squier de 1000 ?? Ce comparatie e asta ? De ce nu compari Aria aia cu un Squier Bullet de 450 ron, adica in acelasi pret ? Sau de ce nu compari Squierul ala de 1000 ron cu o Aria mac 55, mac-57 sau mac-60 (care sunt in aceeasi gama de pret) ca nu cred ca mai zici ca sunt carton presat. Din cate am citit despre Aria am inteles ca fac chitari foarte reusite, iar Mac-60 are deja lemn solid si doze Duncan Design, ceea ce Squierul n-o sa aibe nici in 10 ani.

 

 

 

 

Nici una din ele. Sunt chinezesti ambele. Daca vrei ceva mai stralucit mergi ori pe Squier Standard Strat ori pe o Aria. Si orice chitara ai cumpara iti recomand sa cauti una cu configuratie H-S-H sau H-S-S deoarece ofera mai multa diversitate la genurile muzicale, nicidecum SSS. HH e bun pt metal si hard rock in rest sucks.

 

Esti mega cool, unde ai stat ascuns pana acuma?

Link to comment
Share on other sites

Din cate vãd, existã douã secte: "firmiºtii" - care considerã cã o chitarã de firmã celebrã, indiferent de preț, sunã mai bine decât o chitarã de firmã oarecare - ºi "minerii" - care cred ca, la un buget mic, chitãrile de firmã celebrã sunt fãcute mai prost decât cele pt mase ('r-ați ai dracu' dã intelectuali!). Ambele secte sunt vehemente ºi bine reprezentate atât pe internet cât ºi pe RGC.

Sunt douã probleme aici:

- sunt foarte puțini oameni care au avut relații stabile cu ambele tipuri de chitãri. Tendința normalã e sã te ataºezi de chitara ta, indiferent de marcã - recenziile pozitive sunt mult mai multe decât cele negative, indiferent cã e vorba de Hora Solo, Squier Bullet, Squier Standard, Aria 714-STD sau Aria Mac-57. Iar cine a intrat într-o sectã nu mai iese.

- la nivelul ãsta de preț, calitatea variazã semnificativ de la o chitarã la alta. Aºa cã se poate întâmpla ca toatã lumea sã aibã dreptate, Nastratin.

 

Pare cã o brumã de obiectivitate o poți obține cântând pe ambele ceea ce îți place ție sã cânți ºi într-o configurație cât mai apropiatã de sculele pe care le vei folosi cel mai mult. Sau, dacã nu ai încredere în mâinile/urechile tale, poți sã dai o țuicã cuiva care sã cânte ºi tu sã asculți. Oricum, la nivelul ãsta ai avantajul celui cu nevasta urâtã (ªtii de ce e mai bine sã ai nevastã urâtã? Dacã e frumoasã, te obiºnuieºti. Dacã e urâtã, te obiºnuieºti. ªi pentru nu ai nici aºteptãri prea mari, ai suprize plãcute.) Dupã aia e musai sã cumperi, altfel trebuie sã repeți analiza.

 

ªi mai e o chestie (pe care am învãțat-o pe calea grea): timpul pierdut cu analiza ºi optimizarea tipurilor ºi sunetelor ºi ergonomiei ºi... - înțelegi tu - este exact asta - timp pierdut.

Edited by Masta Gi
Link to comment
Share on other sites

Guest AlinMetallica
buna am o intrebare ... ce spune-ti ca este mai bine pentru un incepator de 3 luni http://www.mcmusic.ro/department.php?bid=1...&NrPagina=1 ( alea cu 400 ron) sau http://guitarshop.ro/produs.php?pid=172 astept pareri (uitati-va si la pret una ii 400 ron una 1000 ron ... daca nu e mare diferenta intre ele se merita sa o iau pe aia cu 400 ron si nu aceea cu 1000?

 

Omule ma duc la mcmusic sambata (cred) si incerc xl dlx si poate alte cateva... Si iti spun. Ca si eu ma gandesc sa strang bani pentru o xl dlx... Si sa-i pun niste EMG-uri.

 

Rock On! :)

Link to comment
Share on other sites

Din cate am citit despre Aria am inteles ca fac chitari foarte reusite, iar Mac-60 are deja lemn solid si doze Duncan Design, ceea ce Squierul n-o sa aibe nici in 10 ani.

 

Nu se dau sfaturi despre chitari din auzite sau citite.

 

Aria MAC-60 intr-adevar este o chitara destul de reusita, dar ma indoiesc ca o poti gasi la un pret foarte mic. Squierul are destule modele cu Duncan Designed, de exemplu seria Vintage Modified sau Deluxe Series. Dozele de pe seria Classic Vibe chiar daca nu sunt Duncan Designed sunt doze cu magneti Alnico si suna foarte bine, peste multe doze care se gasesc pe chitari mult mai scumpe. Dupa parerea mea Duncan Designed nu suna nici pe departe cum suna Seymour Duncan-urile dupa care sunt copiate, asa ca nu cred ca pot fi considerate un argument forte pentru achizitionarea unei chitari, sunt niste doze normale facute de un producator cu renume.

 

Eu zic sa mergi pe Squier cu incredere, nu prea cum sa te pacalesti. Daca gasesti Aria MAC-60 la acelasi pret cu Squier Black & Chrome Strat merita sa te uiti la ea, din "cate am citit" despre ea pare foarte in regula, dar daca e la fel de "bine" lucrata cum am vazut alte modele de Aria nu stiu ce sfat sa iti dau, oricum fii atent la chitarile Aria, nu mai sunt ce au fost acum 10-15 ani.

Link to comment
Share on other sites

Nici Aria alea de acum 10-15 ani nu erau cine stie ce, doar ca la vremea respectiva erau ieftine fatza de alte chitari, nu se faceau pe vremuri chiar asha productzii mari de chitari si erau mai scumpe. Oricum cu o chitara Squaier ai clar mai mari shanse sa o dai dupa ce te plictisesti de ea sau dupa ce treci la una mai buna, pe cand cu Aria cam greu. NU este vorba de firmistii sau de minerii, este pur si simplu vorba de a cumpara ceva ce se si poate vinde dupa, nu de a cumpara ceva doar ca sa te dai mai deosebit si dupa sa stai cu ea de nebun la vanzare. Duncan Design sunt nishte doze banale, in nici un caz nu sunt Seymour Duncan (obs foarte buna a colegului nostru Blackthorn ).

Edited by robertimis
Link to comment
Share on other sites

Guest Adrian MV
Omule ma duc la mcmusic sambata (cred) si incerc xl dlx si poate alte cateva... Si iti spun. Ca si eu ma gandesc sa strang bani pentru o xl dlx... Si sa-i pun niste EMG-uri.

 

Rock On! :)

 

Daca ai de gand sa te duci la mcmusic-ul din constanta, mai bine stai acasa. N-au nici o Aria acolo, tot magazinul e plin de Ibanezuri. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest AlinMetallica
buna am o intrebare ... ce spune-ti ca este mai bine pentru un incepator de 3 luni http://www.mcmusic.ro/department.php?bid=1...&NrPagina=1 ( alea cu 400 ron) sau http://guitarshop.ro/produs.php?pid=172 astept pareri (uitati-va si la pret una ii 400 ron una 1000 ron ... daca nu e mare diferenta intre ele se merita sa o iau pe aia cu 400 ron si nu aceea cu 1000?

 

Am fost la mcmusic si nu mi-au lasat o impresie mult prea buna aria... In schimb un Ibanez GRG200DX mi-a placut... Chiar m-a facut sa imi treaca ura profunda pentru Ibanez. Asta e de bine :) .

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.