www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

A Doua Chitara?


Adi M
 Share

Recommended Posts

Salutare!

 

Am un Epiphone G400 cu Seymour Duncan JB&Jazz de care sunt foarte multumit, mai ales ca nu sunt si nici nu vreau sa fiu profesionist, cant in casa, am doar 1 an si jumate de experienta si cam atat..

 

Ma gandeam insa...pe termen lung..(peste 2-3-5 ani) tot visez, dar nu stiu la ce: la un Gibson SG Standard (asta fiind varianta "una si buna") sau sa mai imi iau un LTD JH200 (sau poate KH202? sau M100FM..sau merita diferenta pana la M200fm???), asta ca sa am si una "dura" tare :)

 

Ma gandeam ca daca imi iau Gibson SG, s-ar putea sa fie chitara mai buna ca mine sau chiar daca mai invat eu, o sa am doar un Peavey ValveKing Rotal 8 + procesor ZOOM G1x sau un Korg AX1g si poate astea nu solicita chitara la potentialul ei.

 

Asa, ma gandeam, avand 2 mediocre, ar putea fi varianta mai comoda, versatila si nu foarte pretentioasa, putand de asemenea acoperi muzici de la jazz/blues pana la black/death/thrash etc..

 

Bineinteles ca pana la a avea 2 chitari mai am MULT de invatat si strans bani, dar ma gandeam si eu sa visez frumos :)

 

Deci, dupa parerea voastra, ce credeti ca ar fi bine sa aleg? Pentru versatilitate, dar nici sa am o scula profesionista care sa ma depaseasca :)

 

Si daca ar fi sa ziceti ceva despre acele LTD-uri, ce recomandati? Pe mine m-ar atrage JH200, imi place si cum arata, nu e exagerat de piperata, mai ales daca o gasesc la SH...as prefera sa alegeti dintre aceste modele doar...

 

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Salut.

Cind te hotarasti sa iti iei o chitara noua trebuie sa ai o justificare. De ce iti trebuie alta chitara? Ce te nemultumeste la asta pe care o ai acum?

 

Mai bine ia-ti un amplificator mai bun. Epiphone G400 cu un amp bun suna mai bine decit un Gibson SG cu un amp de ***.

 

Ce-i drept, n-am cine stie ce justificare :) decat forma, plus ca nu e foarte comoda la cantatul in picioare, dar sunetul e foarte ok., incercata printr-un vox vt15, scoate clean, blues si metal foarte bine...doar ziceam si eu, asa principial, daca ar fi mai bine 2 mediocre decat una buna, insa printr-un amp mediocru :)

 

Ref la forma, are prietena mea un Ibanez SA120 pe care mi l-ar putea imprumuta din cand in cand, dar deh, ea nu e multumita de forma SG-ului meu pentru corpul ei destul de firav si nu mi-ar putea-o lasa cat as vrea, si ma gandeam sa o am pe a mea, dar cum nu pot renunta la SG nici in ruptul capului, nu voiam sa o schimb, ci sa adaug una noua.

 

Repet, tot proiectul este pentru peste 2-3-5 ani, cu chitara, amp imi trebuie urgent, poate pana in decembrie, ca momentan sunt falit.

 

Momentan n-am bani de amp mai bun, dar ca idee, care ar fi sugestiile, apropiate la pret, adica sa nu depaseasca 1000 ron ? M-am gandit ca asta ar fi bun pentru ca e pe lampi si peavey stiu ca faceau treaba buna. Si fiind nemultumit de distors si vrand si efecte+pedala de expresie, m-am gandit la un procesor ca zoom g1x sau korg nu-mai-stiu-cum :) ax1g parca (era 350 ron).

Link to comment
Share on other sites

Daca-ti iei Gibson SG i-ati '61 Reissue. Nu vad nici un motiv sa cumperi alt fel de SG.

 

Probabil ca e penibil sa intreb, dar care e diferenta, in afara de calitatea materialului, incepand de la lemn, pana la doze? Adica am citit ca '61 suna mai bine ca astea de acum, dar fizic, de exemplu, e vreo diferenta? :) N-am apucat sa testez decat una standard, cu ce difera '61?

 

L.E. Acum am vazut ca are pickguard-ul mai mic, ca si epi g400-le meu :)

 

Altceva?

 

L.L.E http://www.thegearpage.net/board/showthread.php?t=378359 am vazut, nu mai bagati in seama intrebarea. :)

Edited by Adi M
Link to comment
Share on other sites

Personal imi place accesul mai bun la tastele superioare, sunetul dozelor care mi se par mult mai ok. Adica Standard suna mai inchis, '61 Reissue suna un pic mai deschis si mai bine definit.

 

La urma urmei asta e doar parerea mea personala. Nu inseamna ca am dreptate. S-ar putea intampla ca tie sa iti placa mai mult Standard, Dumnezeu stie.

 

Si eu ma gandeam ca s-ar putea sa imi placa mai mult Standard, as prefera sa fie corpul mai solid si sunetul mai murdar si intunecat, asta ca sa duca si metale grele, si blues. Adica de curand ma tenta sa imi schimb g400-le pe un Les Paul, vrand un sunet mai gros, dar am obs ca SD-urile care le am pe ea dau un sunet suficient de gros. A se intelege ca prefer un sunet mai gros decat gen Fender :) de-aia s-ar putea sa fie mai ok standard. Plus ca pe site-ul Gibson, 61 e 3000$ si ceva, iar Standard 2000$..chiar am vazut ca vindea cineva la 1000$ :) Plus ca pickguard-ul mai mare imi place mai mult..hai ca sunt copil :)

Link to comment
Share on other sites

prima investitie in locul tau as face-o intr-un amplificator mai bun. Peavey valve king 8 e bunicel,mai ales ca e o lampa foarte ieftina insa cu difuzorul ala de 8" nu cred ca te va satisface indiferent ce Gibson ai avea.Deci in locul tau mi-as lua un amp bun si apoi daca vrei sa ai un sg care sa sune exact ca un sg , as investi mai tarziu in niste humbuckere gibson(un burstbucker si un 498t ceva) pentru g400-le tau,ca e chitara bine construita cu mahon klumea ...si deci cu inca 200 de euro ti-ai facut sg de sg.

2 chitari f bune / 2 ampuri f bune / 2 maine f bune / 2 emisfere cerebrale f bune

Intelept ,simplu si cuprinzator a grait! Si la mine tot ala e telul ,pe termen mediu-lung :),2 chitari foarte bune la pret rezonabil...ca exista chit ca le mai modifici.Am un strat excelent(squire classic vibe 60's) si va mai urma ceva pe humbuckere...probabil un epiphone firebird sau sg sau poate chiat les paul std plus.

Si la capitolul amp,pe langa vox vt30 pe care-l am si-l ador, care e un hibrid foarte reusit ,capabil si versatil, mai ravnesc doar o lampa simpla de 15w..un fender pro junior /blues junior.

Link to comment
Share on other sites

prima investitie in locul tau as face-o intr-un amplificator mai bun. Peavey valve king 8 e bunicel,mai ales ca e o lampa foarte ieftina insa cu difuzorul ala de 8" nu cred ca te va satisface indiferent ce Gibson ai avea.Deci in locul tau mi-as lua un amp bun si apoi daca vrei sa ai un sg care sa sune exact ca un sg , as investi mai tarziu in niste humbuckere gibson(un burstbucker si un 498t ceva) pentru g400-le tau,ca e chitara bine construita cu mahon klumea ...si deci cu inca 200 de euro ti-ai facut sg de sg.

 

Intelept ,simplu si cuprinzator a grait! Si la mine tot ala e telul ,pe termen mediu-lung :),2 chitari foarte bune la pret rezonabil...ca exista chit ca le mai modifici.Am un strat excelent(squire classic vibe 60's) si va mai urma ceva pe humbuckere...probabil un epiphone firebird sau sg sau poate chiat les paul std plus.

Si la capitolul amp,pe langa vox vt30 pe care-l am si-l ador, care e un hibrid foarte reusit ,capabil si versatil, mai ravnesc doar o lampa simpla de 15w..un fender pro junior /blues junior.

 

Probabil (de fapt sigur) sunt pretentios, dar ati putea sa imi faceti o recomandare de un amp bun, corespunzator cu aceste sfaturi? Dar chiar n-as vrea sa coste mai mult de 1000 RON...

 

Ma mai gandeam la Fender Vibro Champ XD..., dar tot difuzor de 8" are...

Link to comment
Share on other sites

Vox VT 30, nu e pe lampa, dar chiar suna bine si este foarte versatil. Sau un Vox AD50VT daca mai gasesti second hand.

 

are prietena mea vox vt15 si e super ok...sa-mi iau si eu? :)

 

L.E. Da, m-am prins, e musai sa aiba difuzor de 12" macar, dar pt asta am vazut ca multe au si putere enorma...mai mult de 15 W chiar nu ma intereseaza.. O sa ziceti sa-mi iau VT50 de ex si sa il tin la 10% din putere...dar e cam nepractic..

 

Nu ar fi totusi mai bun Peavey-ul + procesor?

Edited by Adi M
Link to comment
Share on other sites

are prietena mea vox vt15 si e super ok...sa-mi iau si eu? :)

 

ia vt30-ul ,suna altfel(mai bine) decat vt15,ca na ...are dif de 10. Chiar merita sa iei acum unul ca au scazut preturile la el la mcmusic.E 850ron si eu l-am luat cu 1100 :) .La banii astia chiar nu vad o alternativa mai buna.Era inainte fender super champ xd un amp destul de bun in sectorul ala care-l concura dar acum diferenta de pret e prea mare.

VT30 e foarte versatil....e bun si la bloc pt ca are control pentru scaderea puterii si astfel poti canta la volum mai mic fara sa pierzi din calitatea sunetului ca la cele fullTube.Insa e extrem de puternic la nevoie pt 30w,poate canta si live binisor intr-un pub daca ai un baterist mai potolit.Sunt 22 de amplificatoare celebre/ravnite pe care le emuleaza si o face binisor...marshall jcm800/2000,messa boogie dual rectifier,fender twin/tweed,ac30,diezel...etc. Iar clean-ul suna excelent...merge blues-ul de minune.

Chestia e ca trebuie sa ai rabdare cu el si sa experimentezi cu reglajele pana gasesti tonurile care te vor extazia ...dar le vei gasi.Un minus e ca se mai intampla sa nu reactioneze cum trebuie cand treci de pe modelling pe manual si va trebui sa-l rebootezi,am observat eu de curand....in rest e ultrajucarie.

Cum spunea Blackthorn,nu e lampa ,dar e un hibrid destept...are o lampa 12XA7 pe preamplificare dar care reguleaza si segmentul de putere...asta e inovatia celor de la Vox si de aceea suna foarte "tubelike".

Edited by andjar
Link to comment
Share on other sites

ia vt30-ul ,suna altfel(mai bine) decat vt15,ca na ...are dif de 10. Chiar merita sa iei acum unul ca au scazut preturile la el la mcmusic.E 850ron si eu l-am luat cu 1100 :) .La banii astia chiar nu vad o alternativa mai buna.Era inainte fender super champ xd un amp destul de bun in sectorul ala care-l concura dar acum diferenta de pret e prea mare.

VT30 e foarte versatil....e bun si la bloc pt ca are control pentru scaderea puterii si astfel poti canta la volum mai mic fara sa pierzi din calitatea sunetului ca la cele fullTube.Insa e extrem de puternic la nevoie pt 30w,poate canta si live binisor intr-un pub daca ai un baterist mai potolit.Sunt 22 de amplificatoare celebre/ravnite pe care le emuleaza si o face binisor...marshall jcm800/2000,messa boogie dual rectifier,fender twin/tweed,ac30,diezel...etc. Iar clean-ul suna excelent...merge blues-ul de minune.

Chestia e ca trebuie sa ai rabdare cu el si sa experimentezi cu reglajele pana gasesti tonurile care te vor extazia ...dar le vei gasi.Un minus e ca se mai intampla sa nu reactioneze cum trebuie cand treci de pe modelling pe manual si va trebui sa-l rebootezi,am observat eu de curand....in rest e ultrajucarie.

Cum spunea Blackthorn,nu e lampa ,dar e un hibrid destept...are o lampa 12XA7 pe preamplificare dar care reguleaza si segmentul de putere...asta e inovatia celor de la Vox si de aceea suna foarte "tubelike".

 

OK, dar tot n-am bani acum..am observat ca preturile au scazut foarte mult, insa sper sa se mai pastreze reducerea, sau poate mai baga unele de Sarbatori :).

 

Apropo de Vox, V212BN cum va pare? Mie, super OK, dar e cam scump si am citit ca nu se mai produce..sa fie un semn de slabiciune al modelului?

 

L.E. La faza cu bateristul si pub-ul...ei bine, n-am asa perspective, vreau ceva calitativ strict pentru in casa, nu am alte vise sau dorinte, de-asta zic ca puterea chiar as vrea sa fie cat mai mica...Dar am inteles ideea, diametrul difuzorului da un plus calitatii sunetului, dar nu prea sunt amp-uri de putere mica si cu difuzor mare... :)

Edited by Adi M
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.