www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Fluierat Doze Seymour Duncan


metalzone
 Share

Recommended Posts

Salut.

Am urmatoarea problema.

Am o chitara Jackson DK 2T ce are in ea doze Seymour Duncan JB si Jazz.

Cand cint cu ea prin distors puternic se aude un suierat/fluierat la oprirea corzilor.

Mai am inca un Jackson DKMGT cu doze EMG si nu se aude acel fluierat indiferent de nivelul distorsului.

Ca amplificare folosesc un Marshall AVT 100 combo si o pedala Tech 21 Sansamp GT 2.

Atept raspunsurile voastre.

Numai bine.

Link to comment
Share on other sites

Salut.

Am urmatoarea problema.

Am o chitara Jackson DK 2T ce are in ea doze Seymour Duncan JB si Jazz.

Cand cint cu ea prin distors puternic se aude un suierat/fluierat la oprirea corzilor.

Mai am inca un Jackson DKMGT cu doze EMG si nu se aude acel fluierat indiferent de nivelul distorsului.

Ca amplificare folosesc un Marshall AVT 100 combo si o pedala Tech 21 Sansamp GT 2.

Atept raspunsurile voastre.

Numai bine.

 

Ce lant de efecte ai ? sa nu fie vre-o oscilatie electronica acustic nu suiera ci doar fluiera dar se poate ca din cauza semnalului mare sa satureze electronic si sa "suiere",din cauza instabiltatii electronice alke unor componente la semnal foarte mare ( se ineaca /satureaza etc...mai popular)

 

Rezolvarea , desfaci dza daca se poate si se fixeaza bobina prin scufundare in ceara de albine topita sau de lumanare daca nu ai altceva ( stearina parca este lumanarea)

m mai descris pe undeva cum am facut .Se incalzeste ( fara sa aprinzi casa ) si se scufunda bobina de preferat fara magbeti ( uni magneti sa nu piarda din magnetizare de la temperaturi mari) , lasi pana "ies toate bulele de aer dintre spirele bobinei apoi scot bonina si o lasi sa se raceasca . apoi fin degrosezi surplusul de ceara ( se poata cat este calduta merge mai usor ) .Si remontezi doza .N-o sa mai fluiere.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.