www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Bataia Melodiilor


Guest fLr^

Recommended Posts

As vrea sa cumpar un domeniu .info , si sa incep un proiect gen tabulaturi.ro, acelasi script,dar,nu cu tabulatura,ci cu bataia diferitelor melodii.

De ce as vrea sa fac asta? Multi incepatori (ca mine) se confrunta cu asta. Adica nu gasesc bataia,dar tabulatura da.

Ce parere aveti? (Doar pentru incepatori)

Link to comment
Share on other sites

ar avea mai mult sens sa fie tablatura si bataie ... nimeni nu cauta in zece pagini ,,, pe una tab, pe una bataie ...

Voi tine cont de sfatul tau.

Edited by fLr^
Link to comment
Share on other sites

ar avea mai mult sens sa fie tablatura si bataie

Se cheama guitar pro tab, si intr-adevar forumul asta are sectiune de tabulaturi gp, ca si tabulaturi.ro, nu inteleg de ce ar mai fi nevoie de un site cu batai. Plus ca nu cred ca incepatorii intr-ale muzicii vor fi foarte receptivi la concepte cum ar fi bataia de 7/4.

Link to comment
Share on other sites

un incepator ... ca sa stie sa citeasca o partitura si sa stie cum suna un anumit ritm .... pai daca il aude... ar trebui sa il recunoasca ....

Link to comment
Share on other sites

"muiati is posmagii?"...de ce ar trebui dat totul mura in gura...nu exista regula la bataie...eu iti cant orice melodie vrei cu bataie sus jos incontinuu...

este ceva distructiv acest lucru..bun..inveti bataile la toate melodiile tot timpul...peste 1 an..vine cineva cu o tabulatura la tine si te pune sa canti melodia..ce faci..ii spui : "imi pare rau dar nu pot ca nu stiu bataia"? bataia trebuie sa vina din tine ca si ritmul...unde mai este originalitatea daca toti canta identic?...sa nu uitam de faptul ca va suna mecanic..nu se va simti deloc pasiunea...va fi doar ceva copiat ca la carte :)...sper ca ai inteles la ce ma refer

Link to comment
Share on other sites

"muiati is posmagii?"...de ce ar trebui dat totul mura in gura...nu exista regula la bataie...eu iti cant orice melodie vrei cu bataie sus jos incontinuu...

este ceva distructiv acest lucru..bun..inveti bataile la toate melodiile tot timpul...peste 1 an..vine cineva cu o tabulatura la tine si te pune sa canti melodia..ce faci..ii spui : "imi pare rau dar nu pot ca nu stiu bataia"? bataia trebuie sa vina din tine ca si ritmul...unde mai este originalitatea daca toti canta identic?...sa nu uitam de faptul ca va suna mecanic..nu se va simti deloc pasiunea...va fi doar ceva copiat ca la carte :) ...sper ca ai inteles la ce ma refer

 

dal incolo de feeling ... daca trebuie sa cante o melodie ... poi canta melodia asa cum o scriso cine o scriso ... da faza e ca partiturile is viitorul ... adica mi se pare enspe ori mai creativ si mai bun sa citesti o partitura decat o tablatura ... asa te mai gandesti unde cant re-ul ala--- pe 5 de pe la sau pe re in aer , ca sa imi fie mai usor... etc... la tablaturi e mura in gura si nici nu stii ce se intampla nici nimic ... oricum daca tot tii sa faci o pagina cu tablaturi ... cel mai logic ar fii sa faci chestii gen guitar pro ... insa ar fi si mai util daca leai imprima in pdf creator ... ca multi nu au gp ... numa bataia nu prea o sa aiba succes ----

Link to comment
Share on other sites

Eu cred ca tab-urile sunt de-ajuns. Toata lumea se descurca cu ele, nu-i nevoie sa-i dai omului mura in gura. Daca vrea sa vada si "bataile", eu de-ajuns sa-si ia partituri sau sa foloseasca guitar pro, dar cel mai bine este din auz, nu mecanic. Daca nici asa nu merge si nu merge, atunci se pune problema daca omul respectiv are talent muzical sau nu. :) Unii oameni pur si simplu nu inteleg conceptul de ritm.

Edited by Metabog
Link to comment
Share on other sites

dal incolo de feeling ... daca trebuie sa cante o melodie ... poi canta melodia asa cum o scriso cine o scriso ... da faza e ca partiturile is viitorul ... adica mi se pare enspe ori mai creativ si mai bun sa citesti o partitura decat o tablatura ... asa te mai gandesti unde cant re-ul ala--- pe 5 de pe la sau pe re in aer , ca sa imi fie mai usor... etc... la tablaturi e mura in gura si nici nu stii ce se intampla nici nimic ... oricum daca tot tii sa faci o pagina cu tablaturi ... cel mai logic ar fii sa faci chestii gen guitar pro ... insa ar fi si mai util daca leai imprima in pdf creator ... ca multi nu au gp ... numa bataia nu prea o sa aiba succes ----

Foarte buna ideea cu pdf-urile, eu de pe un pdf de la Hal Leonard am invatat ritmul la prima mea melodie (Nirvana-Polly) Nu mai spun cat ma chinuiam sa respect duratele de acolo, patrime, optime, apoi ma inregistram cu partitura in fata, si vedeam unde suna asemanator cu inregistrarea.. Ehei, ce mai vremuri... Acuma pana si guitar pro-ul e mana in gura. Si nu-ti garanteaza nimeni ca bataia pe care o aude el e bataia buna. Cel mai ok este sa canti cum auzi tu.

Edited by Gorel
Link to comment
Share on other sites

Ce inseamna consemnat ? Adica renunti ?

 

exista dex...puteai sa taci si sa cauti..asa te-ai mai si facut de ras :))

 

l.e. 1. A nota, a înregistra, a însemna uite asta scrie in dex

Edited by JeeFo
Link to comment
Share on other sites

ahem.... poate vrei sa zici ca te-ai REsemnat... oricum nu era o idee buna de la inceput :)

 

Ah,am gresit. Acum ar trebui sa zic ceva genu' "M-am grabit" :) dar nu e adevarat.

Edited by fLr^
Link to comment
Share on other sites

topicurile astea sunt exact ca si reclamele...prezinta ceva ce nu e...

 

"Mura in gura" asta se numeste ce vrei tu sa faci...uite de aceea nu mai invata nimeni chitara cum trebuie si apoi se mira ca nu au ureche muzicala...nu stiu unde e situata nota "do" pe chitara(ei stiu de numere de la tab-uri) La ce iti trebuie ureche ca sa descifrezi o bataie la chitara cand poti sa o gasesti pe site-ul facut de @fLr^?!(sarcastic vorbind)

Cu cat e mai "mura in gura" cu atat iti dezvolti simturile mai greu si sari peste niste etape esentiale.

Dar...mult succes cu site-ul

 

 

Cum poti scrie o bataie? cu sageti...sus-jos si invers e doar o sugestie sa simplifici,fara sa iti mai folosesti urechea

 

Bataia in jos se sude diferit de bataia in sus...aici intervine urechea :)

Edited by Fictum
Link to comment
Share on other sites

topicurile astea sunt exact ca si reclamele...prezinta ceva ce nu e...

 

"Mura in gura" asta se numeste ce vrei tu sa faci...uite de aceea nu mai invata nimeni chitara cum trebuie si apoi se mira ca nu au ureche muzicala...nu stiu unde e situata nota "do" pe chitara(ei stiu de numere de la tab-uri) La ce iti trebuie ureche ca sa descifrezi o bataie la chitara cand poti sa o gasesti pe site-ul facut de @fLr^?!(sarcastic vorbind)

Cu cat e mai "mura in gura" cu atat iti dezvolti simturile mai greu si sari peste niste etape esentiale.

Dar...mult succes cu site-ul

 

 

Cum poti scrie o bataie? cu sageti...sus-jos si invers e doar o sugestie sa simplifici,fara sa iti mai folosesti urechea

 

Bataia in jos se sude diferit de bataia in sus...aici intervine urechea :)

Site-ul nu e facut,cum am mai spus,e doar un gand,vreau sa aud parerile voastre.Nu e ceva concret.

Link to comment
Share on other sites

ai avut parerea mea.

 

Sunt multi chitaristi care au invatat un Tab la perfectie de la nu stiu ce mare chitarist si il canta perfect...dar daca ii ceri sa cante intr-o trupa, unde are nevoie de ureche,de stiut notele pe chitara,de sincronizare cu ceilalti...de ritm(tobarul nu e mereu unul profesionist si trebuie sa te iei dupa el chiar daca o lalaie) se termina "vrajeala" :)

 

Acum toti incepatorii o sa zica"da eu vreau sa cant la chitara nu ma intereseaza formatie si restul" in timp pretentiile cresc si vrei mereu mai mult...dar nu ai sa poti, ca ai niste lipsuri si ai sa ramai la stadiul de invatat tab-uri si de cantat piesele altora.

(ce am prezentat e un caz extrem...asta nu trebuie sa va descurajeze)

 

P.S.Ideea e buna(rezolvare de moment)...dar nu si constructiva.

Edited by Fictum
Link to comment
Share on other sites

Nu-i notat tempoul 100BPM,120BPM...etc la "tab"-uri? Si nu-i data formula ritmica macar ca si "gen" cum ar fi "Tango","Beat", Rock,Slow rock, pop, Shufle rock/blues, vals , blues 6/8, swing....etc .

Cred ca trebuie sa fie date acestea ca sa stie oricine si peste 100 de ani cam ce era faza cu notatiile respective.

 

Daca nu sunt aceste date la piese in cazul "tabulaturilor" inseamna ca nu a fost muzicant cel care a scris /notat.

 

In rest "bataia" trebuie s-o inveti dupa gen, stil, maniera etc etc...

Link to comment
Share on other sites

Chiar nu cred ca e necesar. O piesa poate fi cantata pe mai multe ritmuri si daca ascuti piesa iti poti da seama de ritm ^^

 

Sunt ritmuri "consacrate " ritmuri de baza ce se folosesc si se refolosesc ,Idea este sa canti cu formula ritmica originala ca sa fii in stilul/genul respectiv .

 

Trebuie sa canti tango la un concurs de dansuri si tu canti bossa-nova , te da afara , trebuie sa cantio vals si tu te apuci sa canti english-vals e aptoape dar este altceva, sau canti joc de doi in loc de 2/2 in 4/4 este foarte aproape dar este complet altceva .

Apoi sunt tot feluri de ritmuri complexe din diferite zone folclorice care trebuie sa fie exact aceleasi altfel se pierde caracterul respectivului gen de muzica si nu place asculatorilor ptr. ei este gresit nu-i interesaza parerea muzicantului deoarece nu se potriveste ptr "pasii" de dans , nu-i iese pasul nu-i ok muzica.

 

"Prelucrari" mecanice din lipsa de inspiratie sunt multe , unele suna chiar bine dar nu mai au apoape nimic cu muzica originala.

 

Un exemplu interesant ar fi sa canti Take Five in alt ritm.

Bineinteles acasa poti sa faci orice experienta , daca place cuiva este OK .

Mai exista muzica experimentala dar care prinde doar dupa ce esti un artist consacrat si fanii accepta orice faci.

 

Pana la experimente trebuie sa cunosti bazele vca sa stii unde te situezi cu "experimentul " tau.

Asa ca prima data se invata tot ce se poate dupa asta se pot folosi la "de toate" .

"

Link to comment
Share on other sites

Sunt ritmuri "consacrate " ritmuri de baza ce se folosesc si se refolosesc ,Idea este sa canti cu formula ritmica originala ca sa fii in stilul/genul respectiv .

 

Trebuie sa canti tango la un concurs de dansuri si tu canti bossa-nova , te da afara , trebuie sa cantio vals si tu te apuci sa canti english-vals e aptoape dar este altceva, sau canti joc de doi in loc de 2/2 in 4/4 este foarte aproape dar este complet altceva .

Apoi sunt tot feluri de ritmuri complexe din diferite zone folclorice care trebuie sa fie exact aceleasi altfel se pierde caracterul respectivului gen de muzica si nu place asculatorilor ptr. ei este gresit nu-i interesaza parerea muzicantului deoarece nu se potriveste ptr "pasii" de dans , nu-i iese pasul nu-i ok muzica.

 

"Prelucrari" mecanice din lipsa de inspiratie sunt multe , unele suna chiar bine dar nu mai au apoape nimic cu muzica originala.

 

Un exemplu interesant ar fi sa canti Take Five in alt ritm.

Bineinteles acasa poti sa faci orice experienta , daca place cuiva este OK .

Mai exista muzica experimentala dar care prinde doar dupa ce esti un artist consacrat si fanii accepta orice faci.

 

Pana la experimente trebuie sa cunosti bazele vca sa stii unde te situezi cu "experimentul " tau.

Asa ca prima data se invata tot ce se poate dupa asta se pot folosi la "de toate" .

"

Asa-i, Phoenix au bataia lor consacrata de 3/4, pe Mugur de fluier, Ochii negri, Pasarea Calandrinon etc. Nirvana au bataia lor de 4/4 pe care o folosesc pe 90% din melodii, inclusiv pe coveruri, insa ar suna ciudat sa canti piese in 3/4 ca Where did you sleep last night cu bataia din Fata verde.. Tehnic insa e chiar usor. Tine doar de experiment.

Link to comment
Share on other sites

Asa-i, Phoenix au bataia lor consacrata de 3/4, pe Mugur de fluier, Ochii negri, Pasarea Calandrinon etc. Nirvana au bataia lor de 4/4 pe care o folosesc pe 90% din melodii, inclusiv pe coveruri, insa ar suna ciudat sa canti piese in 3/4 ca Where did you sleep last night cu bataia din Fata verde.. Tehnic insa e chiar usor. Tine doar de experiment.

 

Chiar nici unul dintre voi n-a umblat la scoala?

 

Se invata la muzica prin clasa a VII-a despre notatie muzicala , ritmica ,tempoul, accente .Oricine care a umblat la scoala ar trebui sa aiba o baza.

 

 

 

 

GOOGLE :http://www.google.ro/#hl=ro&source=hp&q=ritmul+muzical&meta=&aq=9&oq=ritmul&fp=8567e36e039bba2d

 

http://ro.wikipedia.org/wiki/Ritm_(muzic%C4%83)

http://ro.wikipedia.org/wiki/Metru_muzical

Puneti-va si invatati despre ce este vorba .Si mai cautati si alte surse .Atentie la eventualele greseli ale celor care au scris articolele.!!

 

In wiki sunt cateva exemple de ritmuri in 4/4 .acel "C" la portativ inseamna " 4/4" si se dau exemple cu sincopele ca sa vezi cum se schimba ritmul cu schimbarea timpului accentuat .

 

Despre asta ar fi vorba cand se vorbeste despre "bataia" , unde pui accentul .Acest lucru se invata /se exerseaza pe langa "simtirile artistice "

 

 

Pana si la TV s-a explicat sa cautati cu GOOGLE . Numai, daca nu stii ce cauti de fapt nu ai cum sa gasesti ceva.

Trebuie sa fie pe youtube exemplificari.

Link to comment
Share on other sites

Asa-i, Phoenix au bataia lor consacrata de 3/4, pe Mugur de fluier, Ochii negri, Pasarea Calandrinon etc. Nirvana au bataia lor de 4/4 pe care o folosesc pe 90% din melodii, inclusiv pe coveruri, insa ar suna ciudat sa canti piese in 3/4 ca Where did you sleep last night cu bataia din Fata verde.. Tehnic insa e chiar usor. Tine doar de experiment.

 

Chiar nici unul dintre voi n-a umblat la scoala?

 

Se invata la muzica prin clasa a VII-a despre notatie muzicala , ritmica ,tempoul, accente .Oricine care a umblat la scoala ar trebui sa aiba o baza.

 

Chiar asa rau am dat cu bata in balta?

Link to comment
Share on other sites

Chiar nici unul dintre voi n-a umblat la scoala?

 

Se invata la muzica prin clasa a VII-a despre notatie muzicala , ritmica ,tempoul, accente .Oricine care a umblat la scoala ar trebui sa aiba o baza.

 

 

Chiar asa rau am dat cu bata in balta?

 

Modul de gandire a fost OK , doar ca nu te-ai documentat sa vezi cum de a evoluat lumea fara idea ta .

 

Modul critic in gandire trebuie sa primeze ,Cand faci o descoperire primul lucru este sa controlezi daca nu cumva este deja descoperita de altii .Sau ce a functionat pana acum caci cum vezi lumea canta si cumva s-au descurcat si pana acum.

Deci logic era sa presupui ca tu nu stii dsetule despre ceva prin care altii stiu cum e cu "bataia" la melodii.

Si te puneai sa cauti in carti , net, cum e cu notatia si precis gaseai.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.