www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Sponsor Trupa


Guest MKR
 Share

Recommended Posts

Hello everyone :)

 

Pai cum sta treaba. am luat un bass (ibanez GSR 190J BK), un prieten al meu are o chitara normala si acum vrem sa facem o trupa.

am 16 ani. am vorbit cu dirigintele si mi-a zis sa caut un sponsor. eu as putea sa strang toti copiii clasei mele (29 cu mine) si poate si altii sa ma ajute sa fac vreo actiune sau proiect. dar pentru cine? adica, cu alte cuvinte, caut un sponsor. am nevoie de :

 

Tobe

amplificator bass

amplificator chitara electrica

1-2 microfoane

 

si cam atat. nu m-ar deranja sa fie second hand.

 

so... ma poate ajuta cineva? sper sa fiu luat si in serios, felul meu de a vorbi mai copilaresc ma caracterizeaza.

 

un scurt review: 29 de copii pot organiza o actiune/ un proiect pentru o companie care ar fi interesata in a sponsoriza acei copii cu bani sau instrumente muzicale.

 

Multumesc

 

 

daca e sectiunea gresita.. scuze. n-am stiut unde sa postez altundeva

Link to comment
Share on other sites

Salut,

Sunt câteva lucruri la care trebuie sã te gândești dacã vrei sa obții un astfel de ajutor:

 

În primul rând unde vor fi folosite instrumentele? Este dispus dirigintele vostru sã se zbatã pentru voi sã obținã undeva în liceu un loc în care sã cântați? Va fi suficient?(de mare, de bun dpdv sonor, accesibil dpdv al orarului) Este de viitor?(veți mai avea acces la el dupa ce terminați liceul)

Sa îți exemplific variantele pe care le-am avut noi la 16 ani în Onești:

- sala de culturã a sindicatelor; salã mare de spectacole, scenã, mixer și boxe mari, liberã mai tot timpul. Dezavantajul a fost cã nu ne permiteam "chiria".

- clubul elevilor; tobe la fața locului, tineret prin preajmã. Dezavantajul a fost programul, douã ore pe saptãmânã, prea puțin pentru noi.

- salã oferitã de primãrie unei asociații de tineret; spațiu gol într-un bloc de nefamiliști convertit în camere oferite diferitor asociații (eram de ex vecini cu sediul PNG); Aici am cantat mai mult de o varã întreagã pentru ca aveam locul la dispoziție de 2-3 ori pe saptãmânã și puteam sta mai mult de 4 ore de fiecare datã. Tobele le-am mutat noi acolo și ne aduceam restul sculelor de fiecare datã.

 

În al doilea rând, cui va fi destinatã sponsorizarea? N-aș vrea sã te dezamãgesc, dar nu cred cã îți va înmâna cienva ție personal amplificatoare și alte chestii sã le folosești cum vrei. Cred cã ai avea mai multe șanse sã convingi profesorul de muzicã sã obținã aceste instrumente pentru cabinetul muzical al școlii, ca toți elevii sã aibã acces la ele dupã cum decide el. Faptul cã el reușește sã strângã elevi în jurul lui, sã-i convingã sã se ținã de treabã într-o formație și sã ofere reprezentații la diferite ocazii (zilele liceului, diferite festivale locale) nu poate arãta decât bine în CV-ul lui. Problema este sã gãsești astfel de adulți deschiși la minte și dispuși sã-și piardã timpul liber sã vã ajute.

 

În al treilea rând de unde sponsorizãri? Întrebarea ta e fireascã, dar cred cã rãspunsurile se vor rezuma la sfaturi, mã îndoiesc sã fie agenți ai unor firme aici pe forum, cãutând tineri pe care sã-i fericeascã. Poți cãuta aici pe forum, sunt vreo 2 formații cu membri foarte tineri, însã puternica sponsorizare de care au avut parte le-a garantat multã publicitate și ca atare multe spectacole. În cazul lor nu s-a pus niciodatã problema instrumentelor și sonorizãrii; voi veți avea mult mai mult de muncit, trebuie sã vã descurcați altfel. Ceea ce vreau sã insinuez este cã dacã nu aveți la dispoziție pãrinți sau cunoștințe care sã vã ofere toate aceste lucruri, va trebui sã vã mulțumiți poate cu doar o camerã în care sa cântați, iar celelalte lucruri sã le obțineți voi de unde puteți.

 

Eu vã țin pumnii pentru cã și eu am trecut alãturi de câțiva prieteni printr-o experiențã asemãnãtoare. Nu am reușit mare brânzã, dar puținele spectacole și puținele piese compuse au însemnat pentru noi amintiri foarte plãcute peste ani. Din pãcate, trebuie sã încercați pe cât posibil sã faceți singuri rost de cam tot ce vã trebuie, pentru cã nu mulți se vor bãga pentru voi.

 

Multã bafta și sper sã vã fie de vreun ajutor ceea ce v-am povestit.

Link to comment
Share on other sites

avem 4-5 luni experienta doar.

iar tobosarul nu stie sa cante deloc. nu am avut niciodata tobe. adica... nu cred ca il pot numi tobosar.

 

eu ma bazam pe colegii de la scoala. sa organizam o actiune cu totii. adica de exemplu, ceva despre ecologie, sa curatam o alee sau mai multe sau etc..

Ati uitat un amanunt vital: stiti sa cantati?

Un grup de tineri care canta frumos dar n-au cu ce sunt mana cereasca pentru presa.

Link to comment
Share on other sites

Hello everyone :)

 

Pai cum sta treaba. am luat un bass (ibanez GSR 190J BK), un prieten al meu are o chitara normala si acum vrem sa facem o trupa.

am 16 ani. am vorbit cu dirigintele si mi-a zis sa caut un sponsor. eu as putea sa strang toti copiii clasei mele (29 cu mine) si poate si altii sa ma ajute sa fac vreo actiune sau proiect. dar pentru cine? adica, cu alte cuvinte, caut un sponsor. am nevoie de :

 

Tobe

amplificator bass

amplificator chitara electrica

1-2 microfoane

 

si cam atat. nu m-ar deranja sa fie second hand.

 

so... ma poate ajuta cineva? sper sa fiu luat si in serios, felul meu de a vorbi mai copilaresc ma caracterizeaza.

 

un scurt review: 29 de copii pot organiza o actiune/ un proiect pentru o companie care ar fi interesata in a sponsoriza acei copii cu bani sau instrumente muzicale.

 

Multumesc

 

 

daca e sectiunea gresita.. scuze. n-am stiut unde sa postez altundeva

Recomandare:

1. In prima faza cauta sponsorii in apropierea casei tale si nu investiti prea mult pana nu incepeti sa sunati;

2. 2-3 repetitii/ saptamana;

3. concerte cat mai dese cu cat mai putine greseli;

4. concerte in deschidere la trupe consacrate care sunt deschise la ceea ce intreprindeti voi;

5. dupa 2 ani de activitate cautati un manager si un impresar;

6. cautati sponsor care va poate lua in serios.

 

Bafta multa din partea noastra

Link to comment
Share on other sites

Eu as pune altfel problema...

De ce sa va sponsorizeze pe voi si nu pe celelalte n trupe care sunt mai talentate decat voi, care au tobar mai bun decat voi, experienta mai multa, piese mai multe si poate au nevoie de sponsorizare pentru a scoate un album? Cu alte cuvinte, cu ce va ridicati voi peste medie?

E o intrebare la care trebuie sa va dati raspuns voua, nu sa raspundeti pe forum...

 

Zic asta pentru ca sunt destule trupe care se chinuie cum pot si care dau din buzunarul propriu bani la sali de repetitie si poate la inregistrari ca sa scoata un demo.

Link to comment
Share on other sites

eu am spus ca as putea oferii in schimb serviciile mele si ale colegilor me.

de exemplu, acum cu campania electorala, am putea sa completam formulare prin zona.

sau chestii de genul.

 

nici macar nu ai citit tot si ai sarit repede sa ma dezamagesti intr-un fel.

Eu as pune altfel problema...

De ce sa va sponsorizeze pe voi si nu pe celelalte n trupe care sunt mai talentate decat voi, care au tobar mai bun decat voi, experienta mai multa, piese mai multe si poate au nevoie de sponsorizare pentru a scoate un album? Cu alte cuvinte, cu ce va ridicati voi peste medie?

E o intrebare la care trebuie sa va dati raspuns voua, nu sa raspundeti pe forum...

 

Zic asta pentru ca sunt destule trupe care se chinuie cum pot si care dau din buzunarul propriu bani la sali de repetitie si poate la inregistrari ca sa scoata un demo.

Link to comment
Share on other sites

eu am spus ca as putea oferii in schimb serviciile mele si ale colegilor me.

de exemplu, acum cu campania electorala, am putea sa completam formulare prin zona.

sau chestii de genul.

 

nici macar nu ai citit tot si ai sarit repede sa ma dezamagesti intr-un fel.

 

asta nu a facut-o sa te dezamageasca..ci sa te trezeasca la realitate..asa este..daca vrei sponsorizari...e mult de lucru...si trebuie sa fii mai buni ca ceilalti si sa dovedesti cumva ca vei avea viitor...

 

P.S.: ce zici tu este munca pe bani :)...si nu inteleg ce treaba are sponsorizarea cu asta...

Link to comment
Share on other sites

eu am spus ca as putea oferii in schimb serviciile mele si ale colegilor me.

de exemplu, acum cu campania electorala, am putea sa completam formulare prin zona.

sau chestii de genul.

 

nici macar nu ai citit tot si ai sarit repede sa ma dezamagesti intr-un fel.

La fel cum a zis si Jeefo, tu vrei munca pe bani, nu sponsorizare; de asemenea, sponsorizarile se acorda evenimentelor / trupelor mai importante din care si sponsorii pot castiga ceva (de ex reclama).

Link to comment
Share on other sites

in afara de a posta pe rgc, la ce alte mijloace de a identifica un sponsor ai apelat?

cum banuiesc deja raspunsul, iti sugerez sa te gandesti la un proiect, cum ar fi, ce ziceai tu, curatarea unei alei din parc si sa scrii o propunere cat de cat detaliata. apoi propunerea asta trimite-o cat mai multor persoane, firme, eventual presa locala. cu ceva noroc, vei strange ceva fonduri pntru a organiza actiunea si pentru a-i indeplini scopul (scopul trebuie sa fie destul de clar explicat si anume strangerea de bani pentru dotarea unei sali de repetitii).

 

a fost acum vreo 2 saptamani o actiune in bucuresti... http://www.soupnightsromania.com/tag/parcul-tineretului/

dupa cum vezi, destul de bine pusa in scena si destul de bogata in oferte. din cate stiu.. s-au stans doar vreo 2000 de euro... aproape cat iti trebuie si tie.

Link to comment
Share on other sites

Guest darklord
Eu as pune altfel problema...

De ce sa va sponsorizeze pe voi si nu pe celelalte n trupe care sunt mai talentate decat voi, care au tobar mai bun decat voi, experienta mai multa, piese mai multe si poate au nevoie de sponsorizare pentru a scoate un album? Cu alte cuvinte, cu ce va ridicati voi peste medie?

E o intrebare la care trebuie sa va dati raspuns voua, nu sa raspundeti pe forum...

 

Zic asta pentru ca sunt destule trupe care se chinuie cum pot si care dau din buzunarul propriu bani la sali de repetitie si poate la inregistrari ca sa scoata un demo.

 

 

Da isi de acord.Deci isi f multe trupe in tara care se duc lucreaza,trag din greu ca sa si ia scule sa cante etc.Daca ar fii atat de usor sa capeti scule etc,toata lumea si ar face trupa numa pt banii acestia...da din pacate nu i asa:P chiar si trupele care s f f bune in general sufera pe plan financiar...

 

Deci eu personal va sfatuiesc sa gasiti ceva sa faceti,la un ziar local sau ceva asemanator pt tineri scolari,si in cateva luni daca lucrati,trageti tare veti avea bani pt scule.Si asa macar veti fii multumiti stiind ca voi ati lucrat pt sculele voastre,si veti respecta ce aveti. :)

Link to comment
Share on other sites

oricum pe aicea cam toti sunt cunoscatori :) !

on topic:

E greu sa razbesti(probabil asta o sti deja si oricum ti s-a mai spus).Daca nu ai in spate un "nume", un compozitor cunoscut sau "sponsori"(ghilimelele le interpretezi cum vrei) iti trebuie o gramada de noroc si enorm de multa munca.Sau poti incerca in afara....

Incearca sa trimiti materialul inregistrat cu trupa ta(incearca sa fie cat de cat ascultabil in conditiile in care nu ai bani pt un demo) pe la ziare, reviste(redactorii muzicali), cauta un prieten care administreaza un site sau un blog si roaga-l sa te ajute cu cate un mic comentariu asupra trupei si realizarilor ei sau cu postarea unui material audio/video de la un concert.

Cam astea imi vin acuma in minte.

Sunt putini "sponsori" dispusi sa investeasca in muzica...

Edited by horica
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.