www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Electro-acustica Direct In Mixer?


snake
 Share

Recommended Posts

Daca se baga o electro-acustica direct in mixer se obtine un sunet decent? Stiu ca varianta ideala este sa ai un amp de acustica, la amp sa pui un microfon de instrument si microfonul sa-l pui in mixer, dar nu imi permite bugetul pentru asa ceva.

 

Deci, are cineva idee cum ar suna o electro-acustica direct in mixer?

Link to comment
Share on other sites

 E ok daca nu ai alta alternativa. Sunetul de acustica direct in mixer e ok pt. live, printr-un DI.  Daca vrei pentru studio cel mai bine este captata cu microfon (fara amp). Se cauta sunetul miscand microfonul intre rozeta si neck. Nicidecum in fata rozetei unde de obicei sunt prea multe joase.  

Link to comment
Share on other sites

E ok daca nu ai alta alternativa. Sunetul de acustica direct in mixer e ok pt. live, printr-un DI. Daca vrei pentru studio cel mai bine este captata cu microfon (fara amp). Se cauta sunetul miscand microfonul intre rozeta si neck. Nicidecum in fata rozetei unde de obicei sunt prea multe joase.

 

Scurt si la obiect.

 

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

Daca se baga o electro-acustica direct in mixer se obtine un sunet decent? Stiu ca varianta ideala este sa ai un amp de acustica, la amp sa pui un microfon de instrument si microfonul sa-l pui in mixer, dar nu imi permite bugetul pentru asa ceva.

 

Deci, are cineva idee cum ar suna o electro-acustica direct in mixer?

 

Varianta ideala e sa folosesti chiar live un microfon in fata chitarei, al carui sunet sa fie combinat cu cel direct in mixer prin DI-Box. Asta presupune insa ca stai practic nemiscat in timp ce canti, ceea ce e posibil cand stai jos, dar practic imposibil cand stai in picioare. Cand vrei sa te misti, atunci nu ai alta posibilitate decat sa folosesti sunetul "direct" prin mixer si DI-Box. In plus, un microfon folosit live genereaza mult feedback si e greu de tinut sub control.

 

A capta ampul de acustica cu microfon e in cele mai multe situatii inutil, mai bine folosesti un preamp bun intre chitara si DI-Box. Amp-ul de chitara acustica nu e altceva decat un mini-PA, chiar daca e optimizat pentru chitara acustica si voce. De multe ori, ampul de chitara acustica e folosit pe post de monitor pentru chitara, un posibil setup profi ar fi de exemplu asa: chitara acustica -> tuner -> AB Box. Din AB Box pe o parte ampul care ramane pe scena pe post de monitor, iar pe de alta parte preamp acustic -> DI-Box -> Mixer. Evident ca daca ai un amp acustic grozav (cum ar fi Schertler sau AER) care reda foarte autentic sunetul chitarei, poti sa ii pui si microfon (asta in plus fata de setup-ul mentionat mai sus), dar sunetul direct in mixer - cu toate defectele lui - este cel mai practic in majoritatea situatiilor live pentru ca are dinamica mare si nu necesita echipament in plus (amp, microfoane etc.).

 

Eu folosesc la concerte 2 chitare Takamine si un Fishman Aura Dreadnought pe post de preamp, de la care pot in acelasi timp sa folosesc functia "mute" pentru a schimba chitara. Din Fishman direct in DI-Box si in mixer. Pana acum combinatia asta a sunat bine mereu.

 

Dupa parerea mea e mai bine sa ai un setup simplu si practic, care suna constant si nu face probleme, decat sa cari amp-uri si microfoane dupa tine si sa stai 2 ore pana esti gata de soundcheck. Mai bine stai relaxat si te concentrezi pe ce trebuie sa canti, poate mai vorbesti oleaca cu un fan etc. :) . In plus, daca esti relaxat, atunci canti mai bine, chiar si cu chitara direct in mixer :)

Edited by dmc
Link to comment
Share on other sites

Preamplificatorul iti scoate iesire de linie, deci oricum n-are sens DI-ul ala (decat daca il folosesti ca simulator de cab, dar nu stiu de ce ai face asta).

 

DI-ul e un adaptor de impendanta. Sunt de 2 tipuri: pasive si active. Daca mixerul are intrare de Hi-Z atunci nu mai trebuie DI.  Pe DI-urile active mai castigi si un pic de gain. 

 

 

 

 

    Dan Petric 

Link to comment
Share on other sites

Daca se baga o electro-acustica direct in mixer se obtine un sunet decent? Stiu ca varianta ideala este sa ai un amp de acustica, la amp sa pui un microfon de instrument si microfonul sa-l pui in mixer, dar nu imi permite bugetul pentru asa ceva.

 

Deci, are cineva idee cum ar suna o electro-acustica direct in mixer?

 

Ce inseamna ( totusi) la tine elrectoacustica?

 

O chitara acustica cu o "doza" ....NU=....cu una "elecroaciustica " , acest lucru sse poate vedea pe youtube , cum construieste nenea chitara electroacutica si explica care-s diferentele .

 

Deci nu se pune nici microfon numai daca vrei un ton foarte special /unic ca efect intr-o piesa....etc ...cauta pe youtube.

 

Nu conteaza unde cuplezi chitara ,DAR , cum te auzi decent pe scena? Statia de pe scena este controlul instrumentistului.

 

Daca canti singur singurel sau acompaniat de un bas/contrabas , o orga/pian foarte usor nu contreaza atat daca ai "spate" sau monitor de scena , dar daca bubuie o trupa mai tare ai probleme cu controlul.

 

Acasa /studio faci cum vrei sau cum vrea ingineru' de sunet .

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.