www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Chitara Electrica -> Calc


Guest raddu
 Share

Recommended Posts

Guest raddu

in curand o sa-mi iau o chitara electrica si vreau sa stiu daca se poate lega la pc, am o placa de sunet creative audigy 2 un amplif 2x60w si doua boxe de 60w fiecare..

Link to comment
Share on other sites

Guest Pheno

se poate, of course, iti tre o mufa de trecere din jack d-ala gros in d-ala mic if you know what i mean, nu tre neaparat sa fie mono merge shi stereo eu ashea am. La placa de sunet pe care o ai poti sa-ti bagi efecte vst fara delay considerabil si asta e bine fiindca sunt cateva efekte super meseriashe care suna aproape ca cele reale.

Link to comment
Share on other sites

Guest MaxDamage

Pentru efecte exista Guitar Box FX . da-i un search pe google.

Are cam toate efectele la care te poti gandi si un tunner ca sa iti acordezi chitara.

Desi il poti folosi si fara sa il cumperi are dezavantajul ca dupa 5 minute se opreste singur si trebuie sa te duci pana la calc si sa-i dai un click, da in rest isi face treaba.

Link to comment
Share on other sites

Guest Hetfield_escu

Cine foloseste Guitar FX Box 2.6 [].Il am eu si scapati de click-uitul din 5 in 5 min :)

 

EDITAT DE Cosu:

Fara warez :)

Edited by Hetfield_escu
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Amplitube , Guitar Rig , Simulanalog, Slayer , Warp , Greenmachine, Freeamp

,diverse produse Voxengo -> Acestea sunt pluginurile vst folosite momentan de mine

 

Ca host fololsesc Mackie Tracktion ce mi se pare deosebit de usor de folosit.

 

A da si sa nu uit mai folosesc si niste pluginuri de egalizare dar am uitat cum se numesc.

 

Amplitube imi place pentru ca poti repeta imediat folosind preseturile (am postat pe undeva pe forum niste arhive de preseturi pentru amplitube). Ca performanta si calitate a sunetului sunt incantat de Simulanalog.

Link to comment
Share on other sites

In principiu folosesc guitar suiteul doar pentru repetat. Sunetul are o reteta destul de banala. SD1(ton si gain la 5 , level la 8) -> EQ(in principiu aici ridic putin mediile si tai din inalte pentru a mai scapa de hiss) -> JCM 900 (trecut pe canalul B cu gain la 7, Joase pe la 6 , Medii spre 5, Inalte 6-7 si putina prezenta + Reverb dupa gust). Per total iti iese un sunet de heavy metal. Nu stiu ce cauti tu acum. Mai poti pune un eq inainte de pedala de distors (citeste postul lui MMG legat de lantul de distorsiune) si un simulator de cabinet. Cum eu doar repet acasa simularea de cabinet nu ma incalzeste prea tare. Combina JVC prin care ies imi modeleaza si ea sunetul si per total sunetul iesit e bunicel (pentru ce imi doresc eu momentan).

Mai poti incerca sa pui in compresor inainte de distors sau un tube simulator inainte de jcm. De setat jucariile astea nu am prea mare experienta si momentan ma joc cu preseturi si dau de knoburi cam haotic. Poate ne lamureste cineva cum sa le exploatam mai bine.

 

Uite aici threadul cu arhivele de preseturi:

http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=210

 

A da cand am nevoie de ceva si mai taios "aprind" si ds1(pedala nu pluginul). Totusi pe partea de ritm ajunge sa fie o cacofonie totala sunetul fiind mult prea distorsionat. In schimb pe solo e exact cum trebuie (sau cum imi inchipui eu sa fie)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Salut, baietzii!

 

Mi's un nou aparut pe forum, deh, LAP (lipsa acuta de plictiseala), si ma bucur despre discutiile voastre! :)

 

In materie de conectivitate chitara la PC, am experienta de 1,5 ani. La citi nervi am mincat, pot sa spun ca ma simt ca un moshneag. :)

 

Discutiile de pe forum imi aduc aminte de intrebarile care le aveam si eu.

Daca sunteti interesati de experienta mea, cititi ce va scriu mai jos.

Poate va intrebati daca se poate lega o chitara la calculator sau nu.

Sau cum se face si cu ce.

Sau ce sunet o sa iasa.

Sau cit va costa o asemenea shandramaua.

Si... mai ales, care e farmecul ei.

 

Hai, c'am dat cu reclama, de parca m'ar plati cineva. "CINEVA", MA PLATESTI???

 

Incep cu neste teorie:

 

 

INTERFATA CHITARA - CALCULATOR

 

Legarea chitarii cu placa de sunet al PC-ului NU SE FACE DIRECT, deoarece impedanta dozei de chitara este de citeva sute de ohmi, sau chiar 1 MOhm, iar impedanta intrarii in placa de sunet este de 30-50 KOhmi. Daca legi direct chitara, suna ca porcu', si nu asta e scopul nostru. Solutia este urmatoarea: CHITARA -> PREAMPLIF CHITARA -> PLACA DE SUNET, sau solutiile integrate preamplif + placa de sunet, care exista si in comert, la noi. Ca preamplif de chitara, simplu, se poate folosi o pedala, din care se scoate un sunet CLEAN, care il bagi in placa, pe LineIN... cu grija la volum.

 

PRELUCRAREA IN TIMP REAL AL SUNETULUI

 

Ca sa putem vorbi de "timp real", latenta intre ciupirea corzilor si sunetul care iese din boxe NU TREBUIE SA FIE MAI MARE DE 13 MILISECUNDE. Altfel, cinti azi, auzi maine, sau pentru riff-urile sau solo-urile rapide, iti tai venele, pentru ca nu mai intelegi ce faci.

 

Tehnologiile care exista, pentru latenta mica, sunt:

 

PC:

1. VST - ASIO

2. DirectX.

 

AM SEMNAT, la inscrierea pe forum, ca nu o sa injur, nu o sa vorbesc urit, de nimeni, etc. De Bill Gates, parintele nostru, nu pot sa vorbesc urit... daca as putea, asa ca o sa zic ca el a dezvoltat DirectX, un fel de mama pentru toti, tehnologie buna la toate, dar nu e chiar asa. Dupa care si-a luat niste firme acolite, i-a ajutat sa dezvolte softuri ptr chitara si a zis "Vedeti, baieti, latenta de 50-70 milisecunde, asa-i ca e bun? Si e chiar gratis!"

 

VST-ul (virtual studio tehnology), celalalt copil, fara atitia bani, s-a nascut la STEINBERG TECHNOLOGIE GmbH, o firma pe care a cumparat-o YAMAHA de curind. STEINBERG e taticul CUBASE-ului, despre care ati mai citit pe forum. Programe de gen CUBASE sunt la nivelul la care "studioul nu mai e un loc, ci o stare a mintii"

 

Tehnologia VST foloseste drivere ASIO (audio stream input - output), care, la placile de sunet bune ASIGURA O LATENTA FOARTE MICA, UNELE DINTRE ELE, DE 2-3 MILISECUNDE.

 

Asa ca am ajuns si la PLACILE DE SUNET. Domnilor, va rog mult: placile de sunet pentru acasa sunt bune sa va jucati. V-au costat bani, dar nu sunt pentru chitara. La aceiasi bani, va luati o scula adevarata. Pentru a putea prelucra satisfacator un sunet de chitara, va trebuie o placa pe minim 48 KHz si 24 de biti si cu driver ASIO. Majoritatea placilor onboard nu lucreaza la acesti parametri si nu au driver ASIO propriu. Exista drivere generice, cum e ASIO4ALL, meritele mele autorului, dar e frectie la picior de lemn, daca placa e slaba. Si inca un raspuns: chiar si CREATIVE LABS (audigy si sound blaster) stau slab la acest capitol.

 

Exista mai multi producatori de placi de sunet profesioniste.

 

Incercati pe M-AUDIO

Importator in Romania: A.V. AUDIOSYS

 

Ca produs de inceput, cu performante bune, au scos de curind JamLab, care are si preamplif si placa, costa cam 80 USD pe site-ul lor, iar la noi nu poate fi mult mai mult. Eu am un Fast Track USB, sunt multumit de el, la 48 de KHz suna bine. Pentru sunet 100% real, recomand scule pe frecevnta de 96 KHz. Daca va descurcati cu preampificarea, pe cont propriu, puteti incerca placa Audiophile 2496 (pe PCI), e cam la 100 de EUR.

 

Sa zicem ca avem preamplif de chitara, avem si o placa buna, cu ASIO, acum se cauta softuri, bazate pe VST.

 

Softul de chitara, are doua componente: programul gazda (VST HOST) si efectele (PLUGINS). Instalezi softul, configurezi driverul ASIO, incarci efectul dorit si... (te rogi putin) ... rupi corzile GEEGEE!!!!

 

Exista programe gazda gratuite, eu stiu citeva:

- MINIHOST (de la Christian Budde), e dragutz, omul chiar e pasionat

- VST HOST (Hermann Seib), e cel mai simplu.

 

Ca si efecte de chitara, sunt o gramada. De fapt, orice efect plug-in, se poate incerca, chiar daca nu e ptr chitara.

 

Citeva site-uri, unde gasiti cu tonele, si gratis, si demo - shareware:

kvr audio

VST CENTRAL

 

Dupa ce o sa va plictisiti de testat tot felul de efecte, o sa constatati ca sunt serioase doar citeva. Toate spun ca suna bestial, in realitate sunt amagire. Multe suna freaky, dar nu bestial. Bestiale sunt putine.

 

incercati:

AMPLITUBE (versiuni 1, LE, 2, UNO), de la IK Multimedia. exista demo ptr 1 si LE.

GUITAR RIG (1 si 2), de la Native Instruments

 

Eu folosesc AMPLITUBE, care are o varianta HOST + EFECT (stand alone), AMPLITUBE LIVE.

 

Iar despre sunet, ideea e sa tinda catre sunetul adevarat, cind ai lansat aplicatia si ciupesti coarda, sa iti loveasca pieptul, chiar la volum de camera, feed-back-ul sa fie feed-back, sunetul de fond sa nu fie mai mare decit cel natural pre sculele analogice.

 

Si, NU SE AUDE NIMIC!!! Pentru ca nu am zis nimic despre boxe. Puteti compara lada de chitara cu boxele de calculator, de 5 x 10 cm si plate ca talpa de papuc? NEVER!

 

Ca solutie, va trebuie neste boxe care arata mai omeneste. Si cu amplificarea? Da. Si cu amplificarea.

 

La 60 de dolari, am gasit cele mai ieftine boxe active DE STUDIO, de la BEHRINGER, numite MS16. Au 16 watti reali, ceea ce inseamna ca vecinii pot avea probleme, daca dai la maxim.

 

iar va dau adrese (gratis, ca mi's "fraer din ardeal"):

 

BEHRINGER

SENIA

 

CALCULATORUL: Iar calculatorul sa fie macar un PIII la 800, cu 256 MB RAM. Win XP e mai ok decit 2000 sau 98, ptr majoritatea plug-in-urilor.

Daca aveti probleme ca softul merge ca porcul (latenta mare), iar placa de sunet e ok, posibil ca e problema de calculator. Solutia e sa scoateti orice program din fundal, ca sa nu pape din procesor si din memorii, sau sa scoateti calculatorul, cu totul... in strada.

 

Fratilor, asta e experienta mea. Ca sa aveti sunet de chitara si nu rahat sonor, ascultati-ma:

 

1. preamplificator de chitara + placa audio cu ASIO, minim 24 biti si 48 KHz, preferabil 24 / 96.

2. VST: program gazda si efecte de calitate.

3. Boxe omenesti.

4. calculator minim PIII la 800, 256 RAM, Win XP.

 

Replici, va rog!

 

Hai, spor la GeeGee!

:)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.