www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Teorie Muzica (incepatori)


Guest PopCorn023
 Share

Recommended Posts

ce este un diez?? la ce foloseste? ce sunt bemoli ? la ce folosesc? notele muzicale? ce este o gama etc:P

exista un buton in dreapta sus care se cheama search.. si mai exista si google.. pot fi folosite cu incredere.. au fost testate de mai multe persoane si inca nu au fost sesizate efecte secundare negative

Link to comment
Share on other sites

Uite..citeºte astea:

 

exercitii2.pdf

Exercitii_si_teorie.pdf

 

distanta dintre o nota si alta este de 1 semiton sau 2 semitonuri(1 ton)

 

diezul urca nota cu un semiton iar bamolul coboara nota cu un semiton

 

in gama majora distantele sunt : do-re ton; re-mi ton; mi-fa semiton; fa-sol ton; sol-la ton; la-si ton; si-do semiton

 

de ex: do-re ton -> intre do si re inseamna ca mai exista o nota daca ai distanta de 1 ton(intre do si re mai exista un semiton); iar acea nota este do diez/ re bemol...do diez sau re bemol este acelasi lucru

acelasi lucru este valabil la: re-mi ton; fa-sol ton; sol-la ton; la-si ton;

 

mi-fa semiton -> intre mi si fa nu mai exista nicio nota deoarce este distanta de un singur semiton...iar asta insemnand ca mi nu are diez iar fa nu are bemol(mi diez inseamna fa iar fa bemol inseamna mi)

acelasi lucru este valabil la: si-do

 

 

sper ca ai inteles ce am vrut sa spun :)

 

P.S.: la gama minora nu sunt aceleasi distante(alte note au distanta de ton si altele au distanta de semiton)

 

Nu exista o distanta mai mare de un ton intre note

Edited by JeeFo
Link to comment
Share on other sites

Uite..citeºte astea:

 

exercitii2.pdf

Exercitii_si_teorie.pdf

 

distanta dintre o nota si alta este de 1 semiton sau 2 semitonuri(1 ton)

 

diezul urca nota cu un semiton iar bamolul coboara nota cu un semiton

 

in gama majora distantele sunt : do-re ton; re-mi ton; mi-fa semiton; fa-sol ton; sol-la ton; la-si ton; si-do semiton

 

de ex: do-re ton -> intre do si re inseamna ca mai exista o nota daca ai distanta de 1 ton(intre do si re mai exista un semiton); iar acea nota este do diez/ re bemol...do diez sau re bemol este acelasi lucru

acelasi lucru este valabil la: re-mi ton; fa-sol ton; sol-la ton; la-si ton;

 

mi-fa semiton -> intre mi si fa nu mai exista nicio nota deoarce este distanta de un singur semiton...iar asta insemnand ca mi nu are diez iar fa nu are bemol(mi diez inseamna fa iar fa bemol inseamna mi)

acelasi lucru este valabil la: si-do

 

 

sper ca ai inteles ce am vrut sa spun :)

 

P.S.: la gama minora nu sunt aceleasi distante(alte note au distanta de ton si altele au distanta de semiton)

 

Nu exista o distanta mai mare de un ton intre note

 

Te agiti degeaba. Oricum s-au mai facut inca nu stiu cate topicuri cu teorie muzicala, si iti garantez eu ca pustiu o sa citeasca asa la panarama, o sa vada ca e greu de citit si o sa-si bage picioru si o sa treaca la mult iubitul powerchord #-o. Nu te intreaba daca ai totusi o anumita varsta cand iti faci cont pe forum ?

Link to comment
Share on other sites

Te agiti degeaba. Oricum s-au mai facut inca nu stiu cate topicuri cu teorie muzicala, si iti garantez eu ca pustiu o sa citeasca asa la panarama, o sa vada ca e greu de citit si o sa-si bage picioru si o sa treaca la mult iubitul powerchord #-o. Nu te intreaba daca ai totusi o anumita varsta cand iti faci cont pe forum ?

 

nu are treaba varsta..conteaza de fiecare...cand isi da seama cu adevarat ca ii trebuie si teorie la muzica...ca sa poata invata calumea...eu am 15 ani(cant de 1 an si 2 luni)...dupa ce am cantat cam 3 luni zdranga zdranga...mi-am dat seama ca-mi trebuie si teorie..ca sa pot avansa cu adevarat..si am decis sa caut pe net teorie si sa-mi iau cateva cursuri sa mi-o fixeze un prof mai bine...deci eu la 14 ani am avut destula vointa sa o invat..desi e greu de citit...eu mi-am scos varsta din profil deoarece lumea se lua de mine mereu din cauza asta...daca nu avea motiv..imediat se lua de mine ca nu stiu ce zic din cauza varstei...de cand mi-am scos-o...nu am mai avut astfel de probleme

Link to comment
Share on other sites

Mai ales dacã ești începãtor, îți recomand cu cãldurã sa încerci o metodã de chitarã (carte), eventual ia câteva lecții de chitarã clasicã/jazz, sã înveți sã citești o partiturã. Peste câțiva ani, dacã o sã vrei sã inveți asta o sã îți fie mult mai greu decât acum. Alea de la zentao, am trecut și eu prin ele acum câțiva ani, nu prea aprofundeazã nimic, dar sunt mai ușor de parcurs, sunt foarte ok pentru început.

 

Și dacã te apuci de cãutat pe google: sharp = diez, flat = bemol, scale = gamã

Link to comment
Share on other sites

Guest PopCorn023
Uite..citeºte astea:

 

exercitii2.pdf

Exercitii_si_teorie.pdf

 

distanta dintre o nota si alta este de 1 semiton sau 2 semitonuri(1 ton)

 

diezul urca nota cu un semiton iar bamolul coboara nota cu un semiton

 

in gama majora distantele sunt : do-re ton; re-mi ton; mi-fa semiton; fa-sol ton; sol-la ton; la-si ton; si-do semiton

 

de ex: do-re ton -> intre do si re inseamna ca mai exista o nota daca ai distanta de 1 ton(intre do si re mai exista un semiton); iar acea nota este do diez/ re bemol...do diez sau re bemol este acelasi lucru

acelasi lucru este valabil la: re-mi ton; fa-sol ton; sol-la ton; la-si ton;

 

mi-fa semiton -> intre mi si fa nu mai exista nicio nota deoarce este distanta de un singur semiton...iar asta insemnand ca mi nu are diez iar fa nu are bemol(mi diez inseamna fa iar fa bemol inseamna mi)

acelasi lucru este valabil la: si-do

 

 

sper ca ai inteles ce am vrut sa spun :)

 

P.S.: la gama minora nu sunt aceleasi distante(alte note au distanta de ton si altele au distanta de semiton)

 

Nu exista o distanta mai mare de un ton intre note

Mersi mult !! Restu lumii rade de mine :) Sa stiti ca am auzit de google si eu v-am cerut sa ma ajutati cu site-uri si etc ca sa nu ma mai complic atata:P Si de ce credeti ca am intrebat??!! Pt ca sunt varza si VREAU sa invat aia ii important :) mersi inca odata

 

Nu-mi vine sa cred ca esti timisorean si deschizi un astfel de topic

 

Da sunt din timisoara si da deschid un topic de acest fel pt ca vreau sa invat!!! Ce pot sa fac sa zic bah sunt timisorean nu mai intreb nimic ! Important ii ca mi-am dat seama ca nu stiu nimic si ca vreau sa invat!!

Link to comment
Share on other sites

Mersi mult !! Restu lumii rade de mine :) Sa stiti ca am auzit de google si eu v-am cerut sa ma ajutati cu site-uri si etc ca sa nu ma mai complic atata:P Si de ce credeti ca am intrebat??!! Pt ca sunt varza si VREAU sa invat aia ii important :) mersi inca odata

 

 

 

Da sunt din timisoara si da deschid un topic de acest fel pt ca vreau sa invat!!! Ce pot sa fac sa zic bah sunt timisorean nu mai intreb nimic ! Important ii ca mi-am dat seama ca nu stiu nimic si ca vreau sa invat!!

 

http://lectii-de-chitara.blogspot.com/sear...ax-results=5000

 

uite..aici gasesti cam totul..o iei cu inceputul si gasesti multe chestii :)...

Link to comment
Share on other sites

Guest PopCorn023
Mai ales dacã ești începãtor, îți recomand cu cãldurã sa încerci o metodã de chitarã (carte), eventual ia câteva lecții de chitarã clasicã/jazz, sã înveți sã citești o partiturã. Peste câțiva ani, dacã o sã vrei sã inveți asta o sã îți fie mult mai greu decât acum. Alea de la zentao, am trecut și eu prin ele acum câțiva ani, nu prea aprofundeazã nimic, dar sunt mai ușor de parcurs, sunt foarte ok pentru început.

 

Și dacã te apuci de cãutat pe google: sharp = diez, flat = bemol, scale = gamã

 

ok mersi:)

 

cu placere..daca vrei..mai am :)

 

mai vrem :):) am inteles cate ceva (...mai mult) din pdf alea:):D mersi

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...
Guest adrian003
ce este un diez?? la ce foloseste? ce sunt bemoli ? la ce folosesc? notele muzicale? ce este o gama etc:P

diez-uraca nota cu un semiton

bemol-coboara nota cu un semiton

becar-anuleaza diezul sau bemolul de la armura

gama-succesiune de note cu inaltimi diferite

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.