www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Guitar Speaker Cabinet 2x12


nothing_ro
 Share

Recommended Posts

Azi am primit lemnul pentru inca un cabinet de chitara 2x12 si m-am gandit ca daca tot am putina experienta in acest "domeniu" ar fi ok sa impart cu voi bucuria constructiei acestei cutii pentru difuzoare - pas cu pas. Primul cabinet l-am construit in urma cu 2 saptamani si sunt foarte multumit de el atat din perspectiva analizatorului vizual cat si al celui auditiv - adica arata binisor si suna bine(asta probabil din cauza dif'urilor mai mult). Ok, deja m am lungit destul.. Fiind primul post o sa va explic primul pas pe care l-am urmat eu.. si la sfarsit o sa va arat poze cu primul cabinet..

 

Pasul 1 - se alege un cabinet, gata construit de ceva firma mai mult sau mai putin celebra si care este pe gusturile noastre - cu ocazia asta impuscam 2 iepuri deodata - avem dimensiunile gata calculate si stim cam spre ce difuzoare sa ne indreptam.. ok.. luam exemple de cabinete.. le ascultam si noi pe unde putem - mai un sample de la ei.. mai un sample pe youtube..

 

Eu am ales sa copiez un Orange PPC212 - lungime:78cm, inaltime: 53cm, adancime: 38cm - closed back - deci avem nevoie de 6 bucati de lemn(aici ramane la alegerea dumneavoastra +/- ce va ofera magazinele: PAL, MDF, PLYWOOD, PIN, BRAD, STEJAR, CIMENT, PLASTIC, FIER, PLASTILINA, MAMALIGA.. whatever..)

 

- primul cabinet l-am facut din PAL HIDROFUGAT - atat am gasit

- acesta pe care-l construiesc acum o sa fie din PLYWOOD - adica placaj.. gros de 18mm..

 

buuun.. dupa cum spuneam.. 6 bucati de lemn:

 

- 2 bucati de: 78x38cm

- 2 bucati de: 53x38cm

- 2 bucati de: 74x53cm

 

Cam asta e primul pas.. Maine - poimaine - raspoimaine o sa revin cu pasul 2 insotit de mai multe poze.

 

Dupa cum am promis, poze cu primul cabinet:

 

3854733053_648a0dfc67.jpg

3855523990_6ca42e4b3c.jpg

3854780693_34fe99c8eb.jpg

3855571548_92ab4bedd2.jpg

 

Va multumesc pentru atentie.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Toate sugestiile, link-urile si intrebarile legate de acest subiect sunt binevenite.

 

Intarzii putin cu noul proiect pt ca dupa o noapte "pierduta"(pe net) cu user ul dani am hotarat sa folosim(da, isi construieste si dumnealui un cabinet) o imbinare exclusiv cu cepuri de lemn.. nu o sa folosim nimic metalic.. dar pentru realizarea planului avem nevoie de-o "scula" pe care inca n-am procurat-o..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Recitind tot acest thread imi dau seama ca am uitat sa adaug ceva. Era pe Forumul Electronistilor un material despre proiectarea de incinte acustice in functzie de difuzoare. Dar pentru asta este foarte necesar sa stii parametrii Thiele-Small ale diff-urilor de care dispui...

Link to comment
Share on other sites

E mare diferenta dintre o incinta proiectata pentru un anumit difuzor, pt. aplicatii Hi-Fi si PA si una de chitara, care de mai multe ori decat v-ati imagina numai dupa considerente acustice nu-i construita. Din astfel de "nimereli" s-au nascut multe din sound-urile dupa care saliveaza acum chitaristii. S-a mai discutat despre acest aspect.

Link to comment
Share on other sites

E mare diferenta dintre o incinta proiectata pentru un anumit difuzor, pt. aplicatii Hi-Fi si PA si una de chitara, care de mai multe ori decat v-ati imagina numai dupa considerente acustice nu-i construita. Din astfel de "nimereli" s-au nascut multe din sound-urile dupa care saliveaza acum chitaristii. S-a mai discutat despre acest aspect.

"Nimereli" am facut si eu destule la viatza mea, pentru mine si pentru altzii. Doar ca epoca nimerelilor a cam trecut... Mai nou, si boxele de chitara sunt gîndite FOARTE atent, doar ca aici marja de manevra e ceva mai mare decît la audio. Din fericere. Cît despre cele de PA, ce sa mai zic... Dar un pic de teorie si un pic de metoda nu strica nimanui.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.