www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Les Paul Special Ii


Guest Merc
 Share

Recommended Posts

Ma gandesc sa cumpar un Epiphone Les Paul Special II. Problema este ca am auzit si bune si rele desprea acea chitara (ba ca e prea ieftina => e proasta, ba ca nu suna bine, bla bla bla bla). Cum vi se pare chitara ? Daca nu este buna, ce chitara as putea sa imi iau in banii aia ? (750-800 RON) De preferat Les Paul.

Link to comment
Share on other sites

Ma gandesc sa cumpar un Epiphone Les Paul Special II. Problema este ca am auzit si bune si rele desprea acea chitara (ba ca e prea ieftina => e proasta, ba ca nu suna bine, bla bla bla bla). Cum vi se pare chitara ? Daca nu este buna, ce chitara as putea sa imi iau in banii aia ? (750-800 RON) De preferat Les Paul.

 

 

Hello

 

eu am un amic care si-a cumparat un Epiphone Les Paul Special II, si e multumit de chitara, pentru inceput e o chitara buna, la pretul de 640 ron.

 

La Muzikia, mai au ceva chitari la reducere si care suna bine, mai ales pentru funk, blues si blues rock, e vorba de Hohner HRG Deluxe, acuma chiar sunt la reducere si isi merita banii.

 

Have a nice day!

Link to comment
Share on other sites

Hello

 

eu am un amic care si-a cumparat un Epiphone Les Paul Special II, si e multumit de chitara, pentru inceput e o chitara buna, la pretul de 640 ron.

 

La Muzikia, mai au ceva chitari la reducere si care suna bine, mai ales pentru funk, blues si blues rock, e vorba de Hohner HRG Deluxe, acuma chiar sunt la reducere si isi merita banii.

 

Have a nice day!

 

 

 

Multumest :) Dar eu vreau sa imi iau chitara din bucuresti, osa ma duc la Guitar Shop, acolo o a la 675. Iar cu Hohneru.. stiu ca sunt chitari bune, am o acustica hohner si mi-se pare geniala, dar as preferea un Les Paul.

Link to comment
Share on other sites

Multumest :) Dar eu vreau sa imi iau chitara din bucuresti, osa ma duc la Guitar Shop, acolo o a la 675. Iar cu Hohneru.. stiu ca sunt chitari bune, am o acustica hohner si mi-se pare geniala, dar as preferea un Les Paul.

 

salut.Eu sunt incepator si mi-am luat de 2-3 luni un Epi LP Special II si pot spune ca sunt foarte multumit si de pret si de calitate si iti recomand acest model.Chitara asta si un amp tot de incepator(10-15W) iti ajung,parerea mea.

Link to comment
Share on other sites

Am amp de 15 w. Nu pot sa spun ca sunt cine stie ce mare chitarista, dar cant de 2 ani, deci nici foarte prost nu cant :). Dar cum am zis, sigur LP-ul va fi mai bun decat El Toro-ul meu...

Link to comment
Share on other sites

Auziti, dar Guitar Shop este magazin doar online sau este si un magazin normal ? Daca este doar online, din ce magazin as putea cumpara Epiphone Les Paul Special 2 din bucuresti ? Nu online...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

intre Les Paul Special II si Squier Affinity Stratocaster care ar fi mai buna ?

va rog cand alegeti sa tineti cont de :

1)vreau ca chitara sa aiba o "durata de viata"cat mai lunga

2)eu voi canta cu ea rock, pop,(s-ar putea.. dar putin probabil) blues :)

3)sunt incepator

 

astept raspunsuri

Link to comment
Share on other sites

Eu o sa imi iau Squier Affinity Fat Stratocaster. :)
LP Sii merita .am eu .E super :)

.... mda ... astpept mai multe pareri ... :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest Big Tree

Crede-ma ia-ti LP`u si numai pierde timpu :)) pune mana si lucreaza...eu il am de 2 ani de zile si nu are nici pe dracu , e perfect suna impecabil , il ador ...

Link to comment
Share on other sites

Guest Alekxandru

Posibil sa imi iau si eu un Les Paul Special 2 cat de curand caci pare destul de buna, cel putin, mi se pare superioara Squier-urilor de acelasi pret. Singura problema pe care am auzit-o despre aceasta chitara e ca nu prea sta acordata coarda G. E adevarat?

Link to comment
Share on other sites

Guest Big Tree

De ce n-ar sta acordata coarda G ? Mi se pare aiurea zvonul , cel mai probabil o problema dn fabrica la cheita lui G , atata tot.

Link to comment
Share on other sites

NU poate sa aiba nici o chitara "problema" cu oricare din corzi !!!! daca corpul cheii este fixata corect si nu are joc in orificiul din headstock.!!!!!

 

Numai daca cheia nu este prinsa strans de headstock eceasta se poate rasuci . Adica se invarte toata cheia in orificiul din headstock .

In acest caz se strange surubul care se vede sus pe fata headstock-ului ca sa se blocheze corpul cheii .Se verifica si surubul sau suruburile care fixeaza corpul cheilor de headstock din spate ( surubul acesta opreste "rasucirea " accidentala a corpului cheii in orificiu).Unele tipuri de cheie au numai suruburile din spate cate doua de cheie acestea atat o fixeaza cat si opreste "rasucirea".

La chitara fara vibrator alta problema nu este in afara de fixarea ferma a cheilor.

 

Coarda G si B se intinde cel mai mult la cantat asa ca se intinde ootelul .Daca coarda este veche ( obosit otelul) nu se mai poate regla octava asa ca numai intr-o pozitie va fi acordajul corect.

 

In primele pozitii de obicei chitarele sunt false chiar cu o coarda buna si cu octava reglata corect.

Cauza este inaltimea "nut"-ului si tensiunea corzi apasate in apropierea acestuia.Cand apesi coarda de tastele 1 sau 2 pitch-ul urca !!

Urca si la corzile groase dar auzul omenesc cu cat este o frecventa mai joasa are limite mai largi in care nu aude inaltimea corecta ( mai ales la chitare bass cu joase multe fara medii si inalte poti fi foarte fals si nu se observa, dar daca schimbi timbrul tre sperii cat de fals poate fi.La fel si la bas in primele pozitii e groaznic de fals daca pragusul este prea inalt.

 

La unele tipuri de chitare langa "nut" exista tasta "0" caz in care tensiunea si inaltimea este mai mica la apasarea corzi pe pozitiile 1,2..tonul este mai putin fals.

 

S-a mai discutat despre chitarele speciale cu taste "in Zig Zag" ce corecteaza pozitia tastelor in functie de tensiune ce apare la apasarea corzi pe tasta si corecteaza si in functie de grosimea corzilor pozitia tastei sub fircare coarda in parte ,La aceste chitare o tasta arata ca o linie franta( in trepte _) mai in spate sau mai in fata de pozitia "centrala calculata ptr. o coarda netensionata prin apasare se ia in considerare si " arcul" format de coarda apasata de tasta .

"

Iata inca o grafica ptr ilustrare am mai pus adsemenea ilustratii .La fel se intampla cu acel "arc" si la calus ce se corecteaza prin reglajul octavei mutand logic calusul scurtand sau lungind coarda .( ca sa avem portiunea dreapta de lungime corecta)

 

 

 

Coarda G este cea mai groasa dintre cele "subtiri" si are acest "efect" cel mai sesizabil chiar si din cauza timbrului.

 

Catre mijlocul tastierei efectul de tensionare in plus este pare-se mai mica .De acea pe primele pozitii se aude mai tare ca-i fals.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Guest Alekxandru

Deci sa inteleg ca e ceva normal si daca e vreo problema cu acea coarda, e din cauza cheitei care nu e fixata bine si poate fi reglata. Am inteles bine sau is prost?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.