www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Chitare Electrice Aria Entry-level...


Recommended Posts

Salut tuturor. De vreo cateva zile ma gasesc in situatia in care am cativa banuti si nu prea stiu ce sa-mi iau de ei. Si cum ma plimbam eu in mod random pe interneturi, mi-au picat ochii pe chitarele alea ieftine-ieftine de la Aria. :)

 

http://www.mcmusic.ro/brandprod.php?Brands...&NrPagina=1

 

Si ma cam roade un gand, asa. :D As avea vreo 500-600 RON la indemana, si ma gandeam sa-mi fac hatarul si sa-mi arunc banii pe una de-asta, ca oricum imi doresc o chitara electrica de fucking ages. Am vazut ca modelele Aria STG-005, Aria STG-004, Aria XL-STDsi Aria STG-006au niste review-uri bunicele pe ultimate-guitar.com si pe harmony central, cu note cumulate de 8 si chiar 9.

 

Stiu ca sunt chitare Aria, stiu ca "chitara de 500 ron, lol", stiu ca in 2-3 ani o sa o folosesc in loc de lopata, dar, pe de alta parte, sunt destul de incepator, asa ca nu m-ar deranja prea tare. Ar fi bine sa mentionez ca vreau chitara electrica pentru a canta pe ea mizerii si puroaie a la Burzum, Darkthrone, etc in principal. Daca se intampla sa sune ok si pe clean, cu atat mai bine. In plus, nu am deocamdata aspiratii sa cant live cu ea, ci va fi destinata numai dormitorului.  :)

 

Deci da, va cer voua parerea: se merita ca incepatorul de mine sa-si frece cateva milioane pe unul din acele modele de chitara? Sau mai bine stau in banca mea, pentru ca sunt niste harlete ordinare, si sa mai strang ceva bani pana ajung macar la 10 milioane? Voi ce m-ati sfatui?

 

Ah, si daca aveti cumva sugestii si de alte chitare in banii aia, va rog sa le aruncati in directia mea generala. :)

Link to comment
Share on other sites

In secunda asta detin o Aria 714STG prima mea chitara si un Jackson DK2.

Desi Jacksonu are griful mai subtire si e mai bun pentru shreding , imi iubesc Aria.

A mea acum implineste un an si sunt multumit pana acum , n-am avut probleme nu nimic.

Acum depinde si de noroc imi imaginez , eu am fost norocos.

Si de 4 milioane ce sa iti cumperi , 2 perechi de adidasi?

Sfatul meu e sa o cumperi , sa iti iei un amp mic de incepator si o pedala de metal ceva daca asta canti.

Link to comment
Share on other sites

Guest Gratisyahu

Iti recomand aria din tot sufletul. Sunt chitari bunicele la pretul lor. Am o aria MAC-40, i-am schimbat doza din bridge cu un bill lawrence si scalopat grifful si vreau sa-ti zic ca suna de rupe.

Link to comment
Share on other sites

Guest SkullpturA

@Muse : 714 std

am si eu tot una de aia(ARIA 714 STD),culoare sunburst.singurul defect : suna prea bine fata de cat ma asteptam.vezi ca reviewurile si toate parerile astea is subiective. cel mai bine du-te personal si pune mana pe exemplar,"pipaiel" si vei vedea singur daca merita sau nu.post-9271-1250864699_thumb.jpgpost-9271-1250864699_thumb.jpg

post-9271-1250864660_thumb.jpg

post-9271-1250864678_thumb.jpg

Edited by SkullpturA
Link to comment
Share on other sites

Nush astea noi cum sunt, dar eu am imprumutat( de mai bine de un an deja de la o tipa :)) o aria din 94 JS series. Super fain sound are, cald, trebuie sa mai reglez la ea chestii si sa schimb una alta dar e ok.Aluneca extraordinar degetul mare pe gat :)

La userul gratisyahu la fel i-am recomandat aria sa-si ia, si vad ca nu e dezamagit.

 

Uite poze cu chitara aia din 94:

Aria_Pro_II_JS_Series_001.jpg

Aria_Pro_II_JS_Series_003.jpg

Aria_Pro_II_JS_Series_004.jpg

Link to comment
Share on other sites

Hehe, MI3 ftw indeed :)

 

Am o intrebare de noob: cand cumpar chitara electrica, primesc si cablu la ea, sau ala trebuie cumparat separat?

 

Ah, si am nevoie si de un cablu pentru a o conecta la PC. Din nou, asta vine odata cu chitara sau trebuie sa-mi iau eu? Si daca trebuie sa-mi iau eu, cat costa unul?

 

Ma rog, momentan n-am amp, deci practic am nevoie doar de cablu pentru PC. :)

Edited by Vlãduþ Dezgropatul
Link to comment
Share on other sites

Guest SkullpturA
:) ) ce coincidenta :) ) si io tot vox am la ea:D

 

ce model ai de la ARIA?

:)

Edited by SkullpturA
Link to comment
Share on other sites

Ba rocarilor, fi-v-ar chelea-n saramura. Ziceti de cablul ala pentru PC, lasati asl pls-urile :))

 

nu cred ca-ti da nimeni cablu PC odata cu chitara, eu am conectat-o pe a mea printr-un adaptor 6.35 mm [mufa chitara]->[RCA]

http://www.dv247.com/cables/altai-a119aa-j...sert-lead--1631

si apoi in asta http://www.lektropacks.co.uk/view_product_...=30&show=30

care intra in portul Line In.

nu stiu daca e cea mai usoara metoda, eu asta am gasit prin casa. vad ca exista si cabluri directe

http://www.cybermarket.co.uk/shopscr7499.html

Edited by Vladimir Oltean
Link to comment
Share on other sites

Guest SkullpturA
MAC 40. tu decare ai?

 

714 std. i`m strat lover :)

nu am nimic de reprosat la chitara.e bine facuta,suna bine,nu am nici o problema la ea .

 

referito la cablu : ori iti tii cablu asta care il da de la chitara si pui adaptor pt intrare la pc,ori iti cumperi cablu cu 2 jackuri mici si pui un adaptor ca sa iti intre la intrarea d ela chitara.

 

 

hia sa facem un fanlub ARIA ! :) :) :D :D :D;)

Edited by SkullpturA
Link to comment
Share on other sites

Guest catalin66

daca nu vrei sa-ti faci tu un cablu (adica te duce undeva la 5lei toate componentele), cumpara un cablu de chitara,ii tai un jack de la un capat si il inlocuiesti cu un jack de 3,5 mono. nu cum a specificat cineva de mai sus cu poze de mufe stereo.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.