www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Poweramp


Guest szekely
 Share

Recommended Posts

Guest szekely

Cu ce este mai bun un power amp pe lampi decat unu de pa ??? se justifica pretul ??? stiu ca distorsiunea pe lampi suna ff bine .. si cea de transistori este "caca" insa idea este ca un poweramp nu trebuie sa distorsioneze , nu ?

Ce diferenta inafara de anduranta , sistem de racire etc ... este intre un power amp de pa ieftin si unu scump ??? adica la urma urmei tot ce trebuie sa faca este sa redeie semnalu fara sa il modifice , nu ? nu ar trebuie sa sune diferit unu fata de altu , nu ?

 

 

Bun ... si ca sa nu deschid inca un topic imi poate spune cineva ce scula se foloseste ca sa transform semnalu mono al chitari in semnal stereo ?

 

va rog !

Edited by szekely
Link to comment
Share on other sites

Cu ce este mai bun un power amp pe lampi decat unu de pa ??? se justifica pretul ??? stiu ca distorsiunea pe lampi suna ff bine .. si cea de transistori este "caca" insa idea este ca un poweramp nu trebuie sa distorsioneze , nu ?

Ce diferenta inafara de anduranta , sistem de racire etc ... este intre un power amp de pa ieftin si unu scump ??? adica la urma urmei tot ce trebuie sa faca este sa redeie semnalu fara sa il modifice , nu ? nu ar trebuie sa sune diferit unu fata de altu , nu ?

 

 

Bun ... si ca sa nu deschid inca un topic imi poate spune cineva ce scula se foloseste ca sa transform semnalu mono al chitari in semnal stereo ?

 

si cum ai vrea tu sa fie stereo?:))...vrei sa-ti canti intr-o casta nothing else matters si-n cealalta fade to black?..lasand gluma, exista pedale pentru delay stereo(sau Pprocesoare) la care delay-ul se aude ceva gen : Do(casca dreapta), do (casca stanga) si asa in continuu. presupun ca ar mai putea exista octaver pentru asta..care sa iti redea intr-o casca sunetul original si in cealalta sa auzi cu nu stiu cate semitonuri mai sus/jos(nu stiu sigur daca exista asta..eu nu am auzit de ea..dar mi se pare ceva ce ar putea fi facut) si mai este chorus...in rest..nu cred ca mai exista alt tip de stereo pentru chitara...

 

sper ca am fost de folos

 

uite si un bonus :)) :

(youtube-ul transforma sunetul stereo in mono..dar intelegi tu :) ) Edited by JeeFo
Link to comment
Share on other sites

Guest szekely
:) nah bun sa lasam asta cu stereo si mono ca nu ma preocupa asa de tare de moment ... si ma puteti ajuta cu poweramp ??? daca iau note bune ... primesc amp nou ... si mam gandit la randall rm4 , acesta fiind un preamp ... imi cam trebuie si un power amp ... si daca nu este diferenta explicabila nu vreau sa dau inca atata cat costa preampu pe un nenorocit de poweramp ... insa daca este diferenta ... pai nu vreau sa imi nenorocesc tonoul cu un nenorocit de poweramp de pa ... si sa fi dat bani pe un preamp buni ... si sa imi ucide tonul transistoarele din power amp...
Link to comment
Share on other sites

Cu ce este mai bun un power amp pe lampi decat unu de pa ??? se justifica pretul ??? stiu ca distorsiunea pe lampi suna ff bine .. si cea de transistori este "caca" insa idea este ca un poweramp nu trebuie sa distorsioneze , nu ?

Ce diferenta inafara de anduranta , sistem de racire etc ... este intre un power amp de pa ieftin si unu scump ??? adica la urma urmei tot ce trebuie sa faca este sa redeie semnalu fara sa il modifice , nu ? nu ar trebuie sa sune diferit unu fata de altu , nu ?

 

 

Bun ... si ca sa nu deschid inca un topic imi poate spune cineva ce scula se foloseste ca sa transform semnalu mono al chitari in semnal stereo ?

 

va rog !

ptr. 200 euro pot sa-ti ofer asta si ai tot ce-ti trebuie:

CPB150_OM.pdf

Link to comment
Share on other sites

Intr-un mod foarte simplist ideea ar fi asa: amplificatorul de putere pe lampi atunci cand este dat spre maxim produce o serie de distorsiuni foarte placute. Ca sa se intample asta e nevoie sa le dai foarte tare (lucru foarte nepractic pentru cantat acasa).

 

Amplificatoarele solid state nu are problema asta insa sunetul e perceput ca steril sau mai putin "cald".

 

Vezi ca ai nevoie si de o boxa sa te poti bucura de angrenajul asta (de preferat cu cel putin un difuzor bun de 12 inchi). Mai bine te-ai orienta spre un amplificator cu boxa integrata - combo (eventual pe lampi). E adevarat ca e mai flexibil sa ai tot instalatia modulara (preamp, poweramp, boxa) dar e mai scump si nu stiu daca e cazul sa iti pui probleme de flexibilitate acum ...

 

Pentru problema cu stereo sunt tot felul de solutii si ar fi bine sa ne spui ce vrei exact sa faci. Daca e vorba de cantat simultan pe doua amplificatoare atunci ai nevoie de o pedala AB-Y cum e asta http://www.sweetwater.com/store/detail/Switchbone/

 

@JeeFo daca nu esti sigur de informatie mai bine n-ai posta.NU faci nimanui nici un serviciu ...

Link to comment
Share on other sites

Decat sa-ti iei RM4 si dup-aia sa-ti iei un preamp pe tranzistori care mai mult o sa-ti strice sunetul si o sa coste si ala ceva, mai bine ia-ti direct RM100 (3 module) sau chiar RM50 care are doar 2 module. 4 module e fain ca idee dar nu stiu daca chiar iti trebuie si o sa le folosesti pe toate. Daca iti iei poweramp pe lampi o sa te coste mai mult decat RM100 sau 50. Cum zicea si Cosu poti sa te orientezi spre varianta combo, dar daca vrei neaparat cabinet separat, atunci ia-ti un 2x12, daca nu chiar 4x12, ca sa te poti bucura intr-adevar de sunet.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.