www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Empty Soul


John Petrecce
 Share

Recommended Posts

I-mi permit sa postez si eu aici o bucata dintr-o piesa care am mai scurtat-o ca sa incapa. :) Tobele si basul sunt facute de tobarul nostru cu cubase.Sper sa va placa.Astept pareri sincere.

 

 

I-mi permit sa postez si eu aici o bucata dintr-o piesa care am mai scurtat-o ca sa incapa. :) Tobele si basul sunt facute de tobarul nostru cu cubase.Sper sa va placa.Astept pareri sincere.

Sorry!Hai ca vine... :)

Empty_soul.mp3

Link to comment
Share on other sites

imi place feelingul piesei... insa ma deranjeaza un pic bucata de la inceput care mai apare dea lungul piesei... nu stiu de ce... insa pare prea... colturoasa. In schimb... e tare... cu un vocal priceput ar iesi prea tare! :)

Link to comment
Share on other sites

imi place feelingul piesei... insa ma deranjeaza un pic bucata de la inceput care mai apare dea lungul piesei... nu stiu de ce... insa pare prea... colturoasa. In schimb... e tare... cu un vocal priceput ar iesi prea tare! :)

Mersi frumos de aprecieri :) Si eu dupa ce am ascultat-o de mai multe ori am avut cam aceeasi impresie poate si partea de solo ar mai trebui lucrata (poate facuta mai lunga).Oricum am de gand sa mai lucrez la ea dar am cerut pareri mai mult pentru tema melodiei (daca se renteaza sa mai insist pe piesa sau sa ma gandesc la altceva).Chestia-i ca habar n-am cum sa lucrez cu programe gen cubase si daca nu era Gabi (tobaru') nu iesea nici macar atat. El e prins si cu alte proiecte si nu prea indraznesc sa-l bazai cu ale mele toata ziua (ne intalnim doar in wikend). Nu avem scule ptr inreg tobe reale (atunci se vedea adevaratul lui "skill"). Basistul e chiar si mai ocupat (n-am mai cantat cu el de vreo 2 luni). Eu mai incerc sa postez si alte chestii (mai fara orchestratie) ca doar de'aia-i topicul asta facut. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest arosulescu

ma da nu esti rau deloc... mi-a placut foarte mult... bravo. a... incearca sa dublezi clapa cu chitara si sa vezi atunci efect..

Link to comment
Share on other sites

ma da nu esti rau deloc... mi-a placut foarte mult... bravo. a... incearca sa dublezi clapa cu chitara si sa vezi atunci efect..

Thanks man! Aprecierile voastre ma fac sa mai insist pe bucata asta. :) Despre partea cu clapa as vrea eu da' nu avem clapar... :)

Tony... omule tot nu mi-ai zis cand vi in Resita sau poate nu ai vazut msg- urile. Daca vi tocmai in aug. trebuie sa mergem la festival la Garana neaparat! GOD BLESS ROCK & ROLL!

Link to comment
Share on other sites

Thanks man! Aprecierile voastre ma fac sa mai insist pe bucata asta. :) Despre partea cu clapa as vrea eu da' nu avem clapar... :)

Tony... omule tot nu mi-ai zis cand vi in Resita sau poate nu ai vazut msg- urile. Daca vi tocmai in aug. trebuie sa mergem la festival la Garana neaparat! GOD BLESS ROCK & ROLL!

 

BRAVO!MISTO DE TOT!

 

DAR IO AS MAI FI LUCRAT LA TONU DE SOLO PUTIN!E CAM BAZAIT! :)

 

DAR IN REST E SUPER BINE!

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Am ascultat si eu.Ideea este foarte buna, insa in mod clar neterminata si "neexploatata" la maximum.Ai primit deja criticile pe care aveam de gand sa ti le aduc si eu, deci mare lucru nu mai am de spus.Te-as ruga totusi sa faci cumva ca varianta a doua sa aiba si voce...Ar iesi frumos! :)

Link to comment
Share on other sites

Am ascultat si eu.Ideea este foarte buna, insa in mod clar neterminata si "neexploatata" la maximum.Ai primit deja criticile pe care aveam de gand sa ti le aduc si eu, deci mare lucru nu mai am de spus.Te-as ruga totusi sa faci cumva ca varianta a doua sa aiba si voce...Ar iesi frumos! :(

Posibi sa iasa ceva si cu voce dar problema e ca vocal nu exista... :) si daca ma pun eu sa 'latru' ceva ar iesi exact un c...t :) da am ceva sperante sa vina cineva cu clape si poate iese mai 'plina' :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 2 months later...

aspra piesa.foarte felicitari :)

esti cel mai riffsjohn.

Mersi omule. Vreau sa-ti zic ca am ascultat si eu piese de-a tale si mi-au placut la maxim! :)

 

De curand un prieten (Marius) mi-a "tras clapa... :) " pe bucata asta da' n-am apucat sa o fac rost.

Cand o aduce o s-o postez. ROCK IN PACE!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

I-mi permit sa postez si eu aici o bucata dintr-o piesa care am mai scurtat-o ca sa incapa. :) Tobele si basul sunt facute de tobarul nostru cu cubase.Sper sa va placa.Astept pareri sincere.

La asa critica buna nu mai are rost sa spoon prea multe...bravo :) poate reuseste sa vina liviu mai des cu voi sa o arda cu bassul

Link to comment
Share on other sites

piesa e faina :) sunt scapari pe acolo dar tema e faina..ce preset de tobe ati folosit in cubase?e IM-7 sau altul?

Gabi (tobaru') zice ca nu e un preset standard. Vrea sa spuna ca fiecare chestie:premier, cinel, tam, etc e facut cu preset-uri diferite...care si le-a facut singur (nu cum sa explic altfel ca habar n-am cum se lucra cu dracia aia de cubase... :) )

Chers!

Link to comment
Share on other sites

super fain backtrack-ul acesta , asteptam cu voce , sau fa-i o tema soloo cu chit.

 

nu te mai juca cu aceasta , e bine asa cum e , daca odato o trageti pe un CD de vanzare atunce insisti la

 

fineturi.Fa alta piesa cu tema , structura si breack-uri diferite intre timp exersezi sicantatul si stilul si vezi si greselile.Daca te invarti numai in jurul a unei singure piese te saturezi si tot mai prost iese...Reiei piesa in lucru dupa ce ai mai prins experienta cu alte lucrari...

 

foarte bune basul si tobele , daca mai complectati ptr" velocity" unele sounduri nu se observa ca-i masina , si se pot pune decalat unele beat-uri , ca sa fie mai uman.

 

dar am ascultat o groaza de piese trase de trupe de matal si cam suna tot asa , nu se observa de este drumachine sau baterist.Eventual bateristull mai greseste , sau mai fura din timing sau trage de timp ,dar si asta se poate desena in cubase , numai ca tine mult timp.

Link to comment
Share on other sites

super fain backtrack-ul acesta , asteptam cu voce , sau fa-i o tema soloo cu chit.

 

nu te mai juca cu aceasta , e bine asa cum e , daca odato o trageti pe un CD de vanzare atunce insisti la

 

fineturi.Fa alta piesa cu tema , structura si breack-uri diferite intre timp exersezi sicantatul si stilul si vezi si greselile.Daca te invarti numai in jurul a unei singure piese te saturezi si tot mai prost iese...Reiei piesa in lucru dupa ce ai mai prins experienta cu alte lucrari...

 

foarte bune basul si tobele , daca mai complectati ptr" velocity" unele sounduri nu se observa ca-i masina , si se pot pune decalat unele beat-uri , ca sa fie mai uman.

 

dar am ascultat o groaza de piese trase de trupe de matal si cam suna tot asa , nu se observa de este drumachine sau baterist.Eventual bateristull mai greseste , sau mai fura din timing sau trage de timp ,dar si asta se poate desena in cubase , numai ca tine mult timp.

Ok am inteles ideea.

Vreau insa sa-ti spun ca din start am stiut ca nu va fi o varianta finala, bucata asta a fost scurtata si am tras partea cam la prima mana (aprox. in 3 ore cu metronom-ul dupa care i-am lasat partea de tobe sa le lucreze si cred ca se cunoaste :( ) asta fiindca si tobarul e implicat intr-o gramada de proiecte si si depind de el ptr inregistrari pe comp (eu nu ma pricep de loc cu inregistrarile si trbuie sa ma trambalez cu scule dupa mine ptr orice inreg. - poate-mi zici te rog ce-i cu tema aia "solo cu chit").Bas-ul a fost singura parte unde am stat langa el sa-i zic notele iar Gabi le-a transpus constiincios in minunea aia de cubase.. :) . Normal ca nu vreau sa insist de nebun tot pe piesa asta :) , o tin mai mult ca material de lucru in eventualitatea ca o sa am ocazia (timp, bani, colaboratori, muze... :) ,etc ) sa trag niste piese intr-un studio si atunci o sa incerc sa fiu "mai la subiect" . Idei mai am si pentru alte piese da' inca nu le-am materializat din diferite motive mai ales din lipsa de timp.

 

Mersi de pareri si sper sa vin si cu ceva mai bun.

Ceau!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.