www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Sound-ul Gigantilor


comanel
 Share

Recommended Posts

Stiu ca giganti ai chitarii - (cel putin cei de care eu sunt innebunit) - ex. Steve Vai, Malmsteen, Petrucci, Satriani, au un sound specific...

 

Steve Vai are un ton putin agresiv dar tipator, foarte mult compresat (din ce cred eu.. nu ma pricep extraordinar la lucruri de genul asta..)

Satriani este mult mai armonic... mai cald,...

 

Detin un Boss gt6 si cateva stomp-uri (vezi semnatura).. cum pot sa le combin, sau cum pot sa fac un efect pe gt6 ca sa obtin sun sunet macar apropiat de ce au ei..?

 

Ps. am reusit sa scot o simulare de Stratocaster pe gt6 din functia de preamp.. suna aproape leit... subliniez aproape.. dar atunci cand adaug un distors sau un overdrive cu delay de vreo 1600 ms dar cu decay mare (sound malmsteen...) nu prea suna... mai deloc de fapt.. dar clean-ul aduce cu un fender fat stratocaster... (efect facut in paralel cu un fender stratocaster made in usa pe clean..., chitara fiind a frontman-ului de la midi express... sau ceva de genul asta (oameni din fostul cristal din GL)..., om care canta pe un zoom 505 I si a reusit sa scoata un sunet asemanator cu cel al lui santana..)

Edited by comanel
Link to comment
Share on other sites

Salut Comanel, ti-am mai scris odata la "GT6 owners..."

Te cred si te inteleg ca esti dezamagit ca nu ai acelasi sound...

Sunt pe net patch-uri cu sounduri specifice.

Daca nu le gasesti, scrie-mi un mail si ti le trimit.

Sunt de recomandat.

 

Daca nu poti face un sound, nu dispera, lasa-ti timp si mai ales joaca-te cu output selector :)

Link to comment
Share on other sites

Comanel, daca tu ai reusi sa scoti soundul Malmsteen, Satriani si Vai dintr-un GT6 pai s-ar duce draq toata industria de amplificatoare, efecte si chitare frate :)

 

Trebuie sa retii ca soundul lor este bazat in mare masura pe amplificator si chitara. Efectele pe care le pui intre sunt doar pentru a imbogati si a aranja un pic sunetul.

 

Te sfatuiesc sa cauti undeva pe net setarile lor pentru lantzul de delay-uri. Daca poti seta mai multe delay-uri in serie pe GT6 si poti sa faci un distors apropiat, ai putea sa obtii un sound care sa semene oarecum cu cel dorit.

 

N-ar fi mai bine sa incerci sa scoti un sound care sa-ti placa tie cu sculele in dotare decit sa incerci sa copiezi un sound pe care nu-l vei obtine oricum?

Link to comment
Share on other sites

Comanel, daca tu ai reusi sa scoti soundul Malmsteen, Satriani si Vai dintr-un GT6 pai s-ar duce draq toata industria de amplificatoare, efecte si chitare frate :)

 

Trebuie sa retii ca soundul lor este bazat in mare masura pe amplificator si chitara. Efectele pe care le pui intre sunt doar pentru a imbogati si a aranja un pic sunetul.

 

Te sfatuiesc sa cauti undeva pe net setarile lor pentru lantzul de delay-uri. Daca poti seta mai multe delay-uri in serie pe GT6 si poti sa faci un distors apropiat, ai putea sa obtii un sound care sa semene oarecum cu cel dorit.

 

N-ar fi mai bine sa incerci sa scoti un sound care sa-ti placa tie cu sculele in dotare decit sa incerci sa copiezi un sound pe care nu-l vei obtine oricum?

Si mana... iti trebuie mult timp pana sa suni exact ca un chitarist celebru, chiar daca efectele sunt aceleasi :)

Link to comment
Share on other sites

:):)

hihi hihi daca as putea spune... hihi

 

touche.. ai dreptate la faza asta.. cu mana... cert e ca nu vreau sa ajung vreo copie Vai sau Malmsteen... ci pur si simplu imi place cum suna... si nu prea ma pricep eu cu ce se mananca gt6-u asta.. ca din manual nu prea am invatat nimic.. doar cum se umbla cu el si ce face fiecare efect in parte.. ca la combinari sunt varza...

cam de asta as vrea si eu ceva care sa dea a Vai sau a Satriani sau Petrucci.. am gasit niste patch-uri pe net care sincer nu m-au multumit pe deplin...

 

Domnu' killahead a fost foarte amabil si mi-a dat o lista cu vreo 20 de patch-uri de chitaristi celebri.. care unele din ele chiar suna ff apropiate.. spre ex. angus young.. din back in black.. suna frate... imi place.. e bestial...

 

tot ce trebe sa fac e sa invat cum se manevreaza utilaju asta.. (ca deh.. de la stomp la multiefect e alta schema.. :) )

 

Daca mai aveti mid-uri cu efecte sau fisiere SYX sau link-uri catre patch-uri de gt6 nu ezitati va rog sa le postati aici.. mersi super mult

 

p.s. killahead!! ai o bere cand vii in romania :(

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.