www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Amperaj Pedale


Guest Angi
 Share

Recommended Posts

Buna!

 

Am o nelamurire in legatura cu amperajul real a 2 pedale: Ts 808 si Proco Rat 2. Am nevoie de transformatoare pentru fiecare si as vrea sa stiu ce amperaj au.

 

mersi!

Angi

Link to comment
Share on other sites

Esti sigur ca atat de mult? Uite alimentatorul recomandat de Ibanez, Ibanez AC109 are doar 200mA. Plus Pedal Powerul de la Voodoo, care e folosita de multi pt asa ceva, nu are iesiri mai mari de 250mA. Asta ma mira de fapt, ca multialimentatoarele au iesiri de amperaj destul de mic.

Intrebarea mea e ala e amperajul lor real? Iar daca da, de ce alimentatoarele au amperaje in general mai mici?

Link to comment
Share on other sites

Cel mai probabil ele consuma undeva sub 50mA, din care mai mult papa LED-ul decat opamp-urile din ele. Gabriel a spus o cifra rotunda pentru un alimentator. Personal mai mici de juma' de amp la 9V n-am vazut, oricat de ieftine si "chinezesti" or fi.

Deci n-ai de ce sa-ti faci probleme. Iesirile din alimentatorul de la Voodoo suporta 250mA pt. fiecare din 2 iesiri de 9v, plus inca 6 X 100mA pe celelalte iesiri, deci poti "suge" peste 1 amper in total din ea, suficient pt. mama pedalboard-urilor.

Cel mai mult curent trag pedalele digitale, cu astea analogice n-are rost sa te ingrijorezi privind consumul (decat daca ai un talk box de ex., care nu e tocmai "pedala"), doar sa le dai tensiune cat mai "curata".

Edited by FiveseveN
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.