www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Intrebare Stupida


Galfi
 Share

Recommended Posts

nu shtiu exact;

am vazut pe colegii mei ca aveau capodastru doar pt clasica.. cei care canta la electrica nu prea au de obicei;

dar infine, e doar un elastic puternic cu o bucata de lemn, nu-i mare chestie.

exista si de metal, daca doreshti :)

cred ca cele din metal sunt de obicei pt o chitara acustica;

si ma gandesc ca la o acustica tensiunea in corzi este mai mare, deci e posibil sa ai nevoie de un capodastru mai puternic;

 

pt clasica, poti sa iti faci, fara probleme : http://en.wikipedia.org/wiki/File:Capo_on_white3.png

incearca sa te uiti pe aici http://en.wikipedia.org/wiki/Capo

bafta :)

Link to comment
Share on other sites

Unele firme au capodastre diferite pentru acustica/electrica/clasica/12 strings, pentru ca neckul difera in functie de tipul de chitara pe care il ai.

Nu stiu exact ce urmaresti cu intrebarea, insa un capodastru pentru clasica nu este foarte diferit de unul pentru acustica, de exemplu. Este doar putin mai lung si probabil plat, ca sa se potriveasca bine pe fingerboard.

Link to comment
Share on other sites

Lasand la o parte diferentele constructive (cu elastic, clema/arc, curea, smad, in ceea ce priveste modalitatea de fixare pe grif) exista o diferenta, dupa cum sugereaza si andydufresne, in ceea ce priveste talpa care calca corzile. Am vazut modele usor curbate pt chitarele western/electrice.

De ex eu am un capo de clasica. Clasica am schimbat-o cu o electrica. Datorita lipsei de curbura a capo-ului, cele doua corzi E nu sunt apasate suficient si zbarnaie (deci e useless).

Link to comment
Share on other sites

eu intrebam daca pot folosi unu de clasica pe acustica. multumesc frumos pentru interventii

 

Raspunsul este nu. Adica poti folosi dar cu rezultate nesatisfacatoare.

 

Diferenta esential este curbura.

Pt clasica este drept - pentru "acustica" western si/sau electrica este curbat.

 

De asemenea tensiunea trebuie sa fie mult mai mare la corzile de otel fata de cea necesara la corzi de "nylon".

 

Sper ca acum ai inteles.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

fara sa spun ca sfaturile voastre nu sunt bune vreau sa afirm ca mi-am cumparat un capodastru de chitara clasica (din greseala) si functioneaza foarte bine pe chitara acustica. desi explicatiile voastre au fost pertinente am constatat cu stupoare ca merge si asa. so, am ajuns la concluzia ca se poate folosi si un capodastru de clasica pe acustica doar ca nu sunt sigur daca e un lucru general.

Link to comment
Share on other sites

fara sa spun ca sfaturile voastre nu sunt bune vreau sa afirm ca mi-am cumparat un capodastru de chitara clasica (din greseala) si functioneaza foarte bine pe chitara acustica. desi explicatiile voastre au fost pertinente am constatat cu stupoare ca merge si asa. so, am ajuns la concluzia ca se poate folosi si un capodastru de clasica pe acustica doar ca nu sunt sigur daca e un lucru general.

 

Si eu am cerut imprumut un capodastru de la un prieten, si merge pe electrica mea foarte bine, si lui la fel, si are chitara clasica :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.