www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Nevoie Mare De Sfaturi


tulvan
 Share

Recommended Posts

  • Replies 83
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Daca mai e valabil eu zic sa te duci pe asta b-stock: http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=2040

Merita 340 ron reducere doar pentru ca-i vopseaua putin luata iar apoi ai o chitara buna si iti mai raman bani si de-un amp micut.

 

m-am gandit si la variante asta.. mi se pare o culoare oribila :D

ar fi scump sa o duc undeva sa o vopseasca?

 

eu as alege esp..practic..chitara de care zici tu..o am eu numai ca a fost in pack cu tot cu amp....daca vrei chitara asta...ibanez..trebuie sa fii pregatit sa ii schimbi cam toate piesele in timp..ea ca si construcite este facuta putin mai mult ca bine..dar..trebuie sa schimbi cheitele, dozele, tremolo in cazul in care vrei sa canti cu el si potentiometrele. si sa NU faci prostia sa iei packul...chitara este putin diferita...are alt model de chetie..care nu se gasesc aproape deloc(eu am gasit si a trebuit sa dau alte gauri ca nu s-a potrivit)...si cheitele va trebui neaparat sa le schimbi deoarece se vor rupe...eu in continoare nu recomand ibanez gio

 

 

asta nu cred ca este la pack. asta costa singura 900 RON.

aia la pack ii grX170dx, asta de care zic eu ii grG170dx. :)

ms de raspuns :)

 

ti-am zis, cel mai bine configuratie H-S-H, astfel o sa poti sa scoti o gama foarte variata de tonuri si pentru pop si blues si metal si cam orice vrei. deci LTD-ul cam iese din ecuatie(decat daca te pricepi la coil tapping dar ma indoiesc)

 

cu Aria ai avea un plus de versatilitate daca pana la urma te decizi sa pui floyd rose original si locking nut mai bun da trebuie investitie vreo 300 de euro in asta + instalat.

 

am vazut ca multi isi scoteau pur si simplu 'tremolo-ul". eu nu am de gand sa il folosesc.

tot oscilez.. cam peste o saptamana am banii, si pana atunci tot intreb :)

raport pret calitate, aria (750) bate ibanez grg170dx (900) ?

tipul de la mc music zicea ca da.. acuma stiu ca nu ma pot lua dupa el, poate aveau prea multe pe stoc :D

Link to comment
Share on other sites

 

chitara Aria suna cam ciudat, foarte digital, enervant pe alocuri, probabil de la efecte, am intrebat acolo in comment-uri ce efecte are

 

 

 

 

 

cel mai bine insa zic eu sa mergi sa le probezi iar si vezi care e diferenta dintre ele si ce iti place mai mult

Edited by Cursedone
Link to comment
Share on other sites

 

chitara Aria suna cam ciudat, foarte digital, enervant pe alocuri, probabil de la efecte, am intrebat acolo in comment-uri ce efecte are

 

 

 

 

 

cel mai bine insa zic eu sa mergi sa le probezi iar si vezi care e diferenta dintre ele si ce iti place mai mult

 

 

si mie mi s-a parut ca suna ciudat, dar am crezut ca ii asa piesa. de exemplu era un tip care faca cover de la joe satriani - love thing, si suna exact asa..

stiu ca cel mai recomandat ar fi sa le incerc, dar nu prea stiu ce sa incert la ea pt ca experienta = 0. :)

si momentan am ramas in cluj pentru niste mariri, restul au cam plecat acasa si nu am pe cine sa rog sa vina cu mine sa o incerce...

despre ibanez grg170dx, aici pe forum toata lumea o lauda, 9.8 9.5 ,nu 10 din cauza tremolo-ului, pe care eu oricum nu vreau sa il folosesc.

si eram cat de cat hotarat, pana a venit cel de mai sus cu comentul lui :)

am vazut undeva la 200euro negociabil ibanez rg370dx SH. ar merita sa ma risc la asa ceva fara sa pot proba?

Link to comment
Share on other sites

 

uite aici o inregistrare foarte buna cu Aria Mac40 in schimb, suna chiar foarte bine pentru banii dati(desi nu se sincronizeaza in unele parti)

 

omu insa foloseste si un procesor insa deci nu se aude prea bine chitara "singura"

 

pe ala nu l-am gasit..

foloseste ibanez-ul si un roland cube 15x... are foarte multe 'inregistrari'.. si m-a uimit cat de bine suna..

95% ca originalul, poate chiar mai mult.. ce parere ai?

Link to comment
Share on other sites

wow. nu ma asteptam la asta

 

foarte smecher tonul, si ampliful asta il gasesti la guitar shop:

 

http://guitarshop.ro/produs.php?pid=248

 

i know...that guy (and that guitar) is (are) awesome..

chiar mi se pare ca suna superb, mai ales, zicea tipul ca de 3 ani canta :)

deci, pana sa ajung acolo.... mai am..

cred ca ii ideala pentru mine..

am vazut ca si amplificatorul ii accesibil, dar peste vreo jumatate de an, ca acuma 'no freakin' money'

si pentru asta trebuie sa ma chinui putin..

am vazut ceva vox pathfinder 15r la 220RON second.. nou ii 400RON, crezi ca ar merita sa il iau cand fac rost de niste bani?

Link to comment
Share on other sites

nu am probat vox pathfinder, dar legea nescrisa pentru orice vrei sa cumperi e: incearca inainte sa cumperi, sau cel putin uite-te la mostre de sunet pe youtube, la recenzii, etc.

 

 

m-am uitat si suna destul de bine..

cred ca o sa imi iau unu de ala dupa o vreme.

first things first.. sa imi iau chitara..damn, can't wait.

ms de sfaturi, apreciez foarte mult

:):)

Link to comment
Share on other sites

Guest catalin20
i know...that guy (and that guitar) is (are) awesome..

chiar mi se pare ca suna superb, mai ales, zicea tipul ca de 3 ani canta :)

deci, pana sa ajung acolo.... mai am..

cred ca ii ideala pentru mine..

am vazut ca si amplificatorul ii accesibil, dar peste vreo jumatate de an, ca acuma 'no freakin' money'

si pentru asta trebuie sa ma chinui putin..

am vazut ceva vox pathfinder 15r la 220RON second.. nou ii 400RON, crezi ca ar merita sa il iau cand fac rost de niste bani?

 

Daca vrei sa iti iei amplificator ieftin si nou mai bine te uiti aici http://www...ro/

Am vazut ca au preturi foarte mici fata de mcmusic atat la amplificatoare cat si la corzi,

cu aceiasi bani cu care vrei sa iti cumperi vox pathfinder 15r second hand mai bine iti cumperi un Hartke HMG15R nou

Edited by catalin20
Link to comment
Share on other sites

Daca vrei sa iti iei amplificator ieftin si nou mai bine te uiti aici http://www...ro/

Am vazut ca au preturi foarte mici fata de mcmusic atat la amplificatoare cat si la corzi,

cu aceiasi bani cu care vrei sa iti cumperi vox pathfinder 15r second hand mai bine iti cumperi un Hartke HMG15R nou

 

ms de sfat. dar la calitate, nu stii cum sunt?

eu am o problema acuma cu netul, nu pot accesa nimic strain.. si nu pot cauta..

are cineva asa ceva? ai avut tu asa ceva, sau ceva asemanator?

pentru mine nu conteaza ca amplificator nu ii nou, numai sa fie bun.. dar daca ii nou, normal ca ii un +.

la 'performante' sunt asemanatoare cele doua?

Link to comment
Share on other sites

Guest catalin20
ms de sfat. dar la calitate, nu stii cum sunt?

eu am o problema acuma cu netul, nu pot accesa nimic strain.. si nu pot cauta..

are cineva asa ceva? ai avut tu asa ceva, sau ceva asemanator?

pentru mine nu conteaza ca amplificator nu ii nou, numai sa fie bun.. dar daca ii nou, normal ca ii un +.

la 'performante' sunt asemanatoare cele doua?

 

 

Nu este site strain http://www...ro/ dupa cum vezi are .ro la sfarsit deci este din Romania.Sincer nu stiu acum daca Hartke e mai bun sau nu decat Vox pathfinder, dar pot sa iti spun ca cumparat un prieten de al meu de la ei acest amplificator Hartke G15R si e foarte multumit de el,mai ales ca la mcmusic e 350 iar el l-a cumparat cu 268,e o diferenta destula de mare de pret.Cat despre amplificatoarele Hartke sau Crate care le-am vazut pe site stiu ca sunt fabricate in Usa iar despre performante poate stie cineva mai multe despre ele si poate sa te ajute.

Concluzia e ca au aparut si la noi in tara o gramda de noi produse care pana acum nu erau prezente,

si ai mai multe alternative ce sa alegi,iar daca sunt mai ieftine cu atat mai bine :)

Edited by catalin20
Link to comment
Share on other sites

Nu este site strain http://www...ro/ dupa cum vezi are .ro la sfarsit deci este din Romania.Sincer nu stiu acum daca Hartke e mai bun sau nu decat Vox pathfinder, dar pot sa iti spun ca cumparat un prieten de al meu de la ei acest amplificator Hartke G15R si e foarte multumit de el,mai ales ca la mcmusic e 350 iar el l-a cumparat cu 268,e o diferenta destula de mare de pret.Cat despre amplificatoarele Hartke sau Crate care le-am vazut pe site stiu ca sunt fabricate in Usa iar despre performante poate stie cineva mai multe despre ele si poate sa te ajute.

Concluzia e ca au aparut si la noi in tara o gramda de noi produse care pana acum nu erau prezente,

si ai mai multe alternative ce sa alegi,iar daca sunt mai ieftine cu atat mai bine :)

 

am acel site. vroiam sa zic ca nu pot intra pe site-uri straine sa citesc despre aceste amplificatoare :)

ms mult pentru sfat, apreciez asta.

Link to comment
Share on other sites

Guest JeeFo

eu am ibanez grx170dx dar am incercat si grg170dx...sunt aproape identice..la acest grg ..din fericire..are alt model de cheite foarte folosit, deci gasesti sa le inlocuiesti usor...in principiu..la el ar trebui sa ii schimbi dozele in timp..in rest..nu e chiar asa rau...nu stiu cum este acea aria..daca este mai buna sau nu....din ce am mai incercat...ibanezurile gio sunt mult mai slabe ca celelalte..ti-as recomanda sa cauti ibanez din orice alta serie..ti-am mai dat eu alte ibanezuri la 9 si la 10 milioane..mai bine iei acum o chitara buna si apoi mai strangi bani si cumperi un amp...uite: mai strangi 130 de lei apoi si iti iei acest hartke... e un amp foarte bun si la bani putin..in timp mai iei cate o pedala/procesor...si gata :)

 

deci..in continuare NU recomand ibanez gio...iar in aria nu am incredere dupa ce am atins o acustica ce nu avea testele batute bine

 

un ultim detaliu de care am uitat sa spun..la chitara mea( ibanez grx70dx)...pe taste notele nu sunt exacte...variaza cu aproape un sfert de semiton(am verificat cu acordorul din procesor)

 

sper sa iei alegerea cea buna

 

am acel site. vroiam sa zic ca nu pot intra pe site-uri straine sa citesc despre aceste amplificatoare :)

ms mult pentru sfat, apreciez asta.

 

amplificatoarele hartke au ratinguri mari de la cei ce le detin...m-am uitat pe la cateva si aveau in jur de 9

Edited by JeeFo
Link to comment
Share on other sites

eu am ibanez grx170dx dar am incercat si grg170dx...sunt aproape identice..la acest grg ..din fericire..are alt model de cheite foarte folosit, deci gasesti sa le inlocuiesti usor...in principiu..la el ar trebui sa ii schimbi dozele in timp..in rest..nu e chiar asa rau...nu stiu cum este acea aria..daca este mai buna sau nu....din ce am mai incercat...ibanezurile gio sunt mult mai slabe ca celelalte..ti-as recomanda sa cauti ibanez din orice alta serie..ti-am mai dat eu alte ibanezuri la 9 si la 10 milioane..mai bine iei acum o chitara buna si apoi mai strangi bani si cumperi un amp...uite: mai strangi 130 de lei apoi si iti iei acest hartke... e un amp foarte bun si la bani putin..in timp mai iei cate o pedala/procesor...si gata :)

 

deci..in continuare NU recomand ibanez gio...iar in aria nu am incredere dupa ce am atins o acustica ce nu avea testele batute bine

 

un ultim detaliu de care am uitat sa spun..la chitara mea( ibanez grx70dx)...pe taste notele nu sunt exacte...variaza cu aproape un sfert de semiton(am verificat cu acordorul din procesor)

 

sper sa iei alegerea cea buna

 

am vazut ca mi-ai recomandat, dar toata lumea zicae sa iau o chitara cu combinatia H-S-H.. stiu ca cele gio sunt budget.. este aici un 'post', nu stiu cum sa ii zic altfel, despre chitara aceasta, si toata lumea ii da note foarte mari.

nu stiu ce sa mai cred.. imi pare rau ca nu ma pricep prea bine, adica deloc :)

tipul de la mcmusic zicea ca aria mac40 ar fi perfecta pt orice gen si ca ii mai de calitate decat ibanez-urile la 1200.. probabil ca incerca "sa mi-o bage pe gat"..

cica maine imi intra banii pe card...si inca nu stiu ce sa fac.. :)

ms mult pentru sfaturi, apreciez foarte mult.

Link to comment
Share on other sites

Guest JeeFo

nu prea cred ca e mai buna ca ibanezurile la 12 milioane...de ce H-S-H?...eu mi-as dori o chitara H-H :)....degeaba ai multe doze daca sunt proaste :))...

Link to comment
Share on other sites

nu prea cred ca e mai buna ca ibanezurile la 12 milioane...de ce H-S-H?...eu mi-as dori o chitara H-H :)....degeaba ai multe doze daca sunt proaste :))...

i-am zis eu sa isi ia h-s-h pentru ca vrea sa cante dream theater(adica si ceva spre acustica si ton gras de solo si ton de flaut si mai stiu eu ce face petrucci)

Link to comment
Share on other sites

Guest JeeFo
i-am zis eu sa isi ia h-s-h pentru ca vrea sa cante dream theater(adica si ceva spre acustica si ton gras de solo si ton de flaut si mai stiu eu ce face petrucci)

 

pana ajunge la performanta de a canta ce canta petrucci...garantez eu ca deja va avea alta chitara :)....si nu e asa..petrucci foloseste H-H ...

Link to comment
Share on other sites

pana ajunge la performanta de a canta ce canta petrucci...garantez eu ca deja va avea alta chitara :)....si nu e asa..petrucci foloseste H-H ...

nu zic doar legat de petrucci, dar macar o doza de single o sa ii dea o idee de cum suna doza de single, si o sa vada daca ii place sau nu in timp cum se comporta, sa vada dupa aia daca vrea un ibanez s320 sau un d-asta http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1260

 

zic ca exemplu doar

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.